12. Apr 2016 6:35

Známa – neznáma Mária Š.

Projekt ekonomických prednášok smevškole v Obchodnej akadémii Prievidza má viacročnú tradíciu. Tentoraz (6. apríla), v spolupráci s neziskovou organizáciou SEEDS, žiakov školy zaujala mladá slovenská fotografka Mária Švarbová.

Žiakom našej školy, Obchodnej akadémie v Prievidzi, ale aj našim hosťom, žiakom prievidzského Piaristického gymnázia, porozprávala o svojich začiatkoch, dnešnej práci, ale aj o svojej možnej budúcnosti. Úspešná fotografka Mária Švarbová. Pochádza zo Slepčian, obce pri Zlatých Moravciach. Absolventka umeleckej školy v Bratislave pokračovala na archeológii v Nitre. Že chce fotografovať, zistila až vtedy, keď dostala svoju prvú zrkadlovku od sestry. Odvtedy fotila všetko. Najskôr fotila len pre zábavu. A tiež pre peniaze. Prvý honorár bol 35.- €. No neskôr zistila, že má veľký potenciál. Vo svojich fotkách využila aj znalosti archeológie, ktoré boli veľmi potrebné pri zostavovaní skvelej fotky, hlavne jej kompozície. Zozačiatku nebola veľmi úspešná, no napriek tomu to nevzdala a skúšala to ďalej. Úspech sa dostavil, až keď zmenila štýl fotografovania. Dnes má výstavy po celom svete v 87 galériách – Austrálii, Hong Kongu, Kanade, Francúzsku, Singapure, USA, Česku, Poľsku, Mexiku, Rusku, Španielsku, Nemecku.

Vraví, že by to nikdy nedokázala bez podpory rodičov.

Beseda bola prínosom pre všetkých, zvlášť pre mojich spolužiakov, ktorí tiež fotia. Spoznali sme šikovnú, výnimočnú osobu, ktorá si plní sny cez prácu, ktorá ju baví. Podľa môjho názoru je dôležité, aby boli mladým ľuďom prezentovaní ľudia, ako je Mária, pretože len oni im môžu ukázať, že všetko je možné, pokiaľ sa chce. Že je možné robiť veci inak, neísť s davom a robiť výnimočné veci. Že sa dá ísť ďalej, za hranice priemernosti a ukázať svetu, čo v nich je. Že sú aj na Slovensku ľudia, ktorí svojim talentom a snažením dobýjajú svet a že môžeme byť jedným z nich.
Podľa Márie je najdôležitejšou vecou ostať sama sebou.

V rámci stretnutia sme sa mohli pýtať rôzne otázky.Otázok bolo naozaj veľa. Mária na ne ochotne odpovedala. Žiaci sa naozaj nehanbili opýtať na čokoľvek. Ja som si z tejto prednášky odniesla hlavne myšlienku, že môžem byť čímkoľvek a robiť čokoľvek, len to nesmiem vzdať.

Beseda bola skvelá a už teraz sa tešíme na ďalšieho zaujímavého človeka.
A vieme jeho iniciály. AB.


Autor: Ivana Pekárová a Peter Štancel, Obchodná akadémia Prievidza

Ďalšie aktuality

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…

Zelená učebňa pod holým nebom

19. Apr 2024 13:18
Materská škola na Ceste Vl. Clementisa v Prievidzi je Zelenou školou zapojenou v…

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…