24. Nov 2021 6:19

Projekt „Oprava Pamätníka mieru“ ukončený

Koncom októbra 2021 bol ukončený projekt „Oprava Pamätníka mieru na Mierovom námestí Prievidza“. Mesto na jeho realizáciu získalo finančnú podporu z Úradu vlády SR.

Cieľom opravy Pamätníka mieru bolo zreštaurovať obkladové platne pylóna a prečistiť bronzovú sochu, umiestnenú na pamätníku. Vplyvom poveternostných podmienok došlo k výraznému znehodnoteniu pamätníka.

Akademický sochár Dušan Hagara zreštauroval obkladové platne pylóna. Súčasťou prác bola aj obnova uchytenia kamenných obkladových platní ako aj spárovanie základového stupňa a pylónu. Na bronzovej soche boli vykonané odborné reštaurátorské práce ako napríklad lokálne prečistenie povrchov, patiny. Mesto Prievidza realizovalo opravu Pamätníka mieru s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorý na tento účel poskytol dotáciu vo výške 3200 eur.

Pamätník mieru bol postavený na počesť oslobodenia mesta Prievidza. Kompozícia pamätníka je vytvorená z betónového podstavca a piliera, ktoré sú obložené kamennými, žulovými platňami. Na vrchole piliera stojí bronzová socha ženy so zdvihnutými rukami zobrazujúca víťazstvo a mier. Autorom Pamätníka mieru je akademický sochár František Gibala.

Autor foto: Prievidzské peknoty

„Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky“

Ďalšie aktuality

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…

Zelená učebňa pod holým nebom

19. Apr 2024 13:18
Materská škola na Ceste Vl. Clementisa v Prievidzi je Zelenou školou zapojenou v…

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…