24. Nov 2021 6:19

Projekt „Oprava Pamätníka mieru“ ukončený

Koncom októbra 2021 bol ukončený projekt „Oprava Pamätníka mieru na Mierovom námestí Prievidza“. Mesto na jeho realizáciu získalo finančnú podporu z Úradu vlády SR.

Cieľom opravy Pamätníka mieru bolo zreštaurovať obkladové platne pylóna a prečistiť bronzovú sochu, umiestnenú na pamätníku. Vplyvom poveternostných podmienok došlo k výraznému znehodnoteniu pamätníka.

Akademický sochár Dušan Hagara zreštauroval obkladové platne pylóna. Súčasťou prác bola aj obnova uchytenia kamenných obkladových platní ako aj spárovanie základového stupňa a pylónu. Na bronzovej soche boli vykonané odborné reštaurátorské práce ako napríklad lokálne prečistenie povrchov, patiny. Mesto Prievidza realizovalo opravu Pamätníka mieru s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorý na tento účel poskytol dotáciu vo výške 3200 eur.

Pamätník mieru bol postavený na počesť oslobodenia mesta Prievidza. Kompozícia pamätníka je vytvorená z betónového podstavca a piliera, ktoré sú obložené kamennými, žulovými platňami. Na vrchole piliera stojí bronzová socha ženy so zdvihnutými rukami zobrazujúca víťazstvo a mier. Autorom Pamätníka mieru je akademický sochár František Gibala.

Autor foto: Prievidzské peknoty

„Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky“

Ďalšie aktuality

Ochrana lesov pred požiarmi v roku 2023

29. Mar 2023 8:22
V posledných troch rokoch znova stúpa v prievidzskom regióne počet požiarov, ktoré…

Mesto Prievidza oslávilo deň učiteľov

28. Mar 2023 14:07
Aj tento rok si 28. marca o 9:00 hod. v priestoroch KaSS v Prievidzi 20 učiteľov…

Pracovné trhy 2023

28. Mar 2023 9:23
Kontaktné centrum Prievidza v rámci projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne…