15. Dec 2015 7:56

Prievidza na prezentácii v partnerskom meste

Uplynulý víkend bol príznačný blížiacimi sa vianočnými sviatkami a sviatočnou atmosférou, ktorú v mnohých mestách na Slovensku i v zahraničí umocňujú vianočné trhy. Ich prvý ročník sa konal aj v poľskom partnerskom meste Jastrzebie-Zdrój.

Na priestranstve pred kultúrnym domom Centrum prezentovali svoj stánok s bohatou ponukou informačných materiálov a drobných pamiatkových predmetov aj zástupcovia Prievidze. Súčasťou podujatia, ktoré v partnerskom meste trvá podstatne kratšie, ako v Prievidzi, len počas jedného víkendu, bol bohatý kultúrny program, pozostávajúci zo živých koncertov, v ktorých účinkovali predovšetkým deti z tamojších materských a základných škôl. Dominantou príležitostného trhu bolo krásne vyzdobené tematicky upravené námestie, obkolesené drevenými stánkami s ponukou vianočného sortimentu, v rámci ktorého pútali pozornosť drevené, kožené či keramické výrobky, vianočné ikebany a dekorácie, výrobky z včelieho vosku, medovníčky či tradičné syrové a údeninové pochúťky. Mesto Prievidza so svojou ponukou informačných materiálov oslovilo množstvo návštevníkov jarmoku, ktorí hľadali predovšetkým informácie o možnostiach zimných športov, wellness a kúpeľníckej turistiky či cykloturistiky v Prievidzi a regióne hornej Nitry.

Zmluvu o partnerskej spolupráci podpísali zástupcovia oboch miest v roku 2009, pričom obidve mestá – Prievidzu i Jastrzebie-Zdrój spája predovšetkým blízkosť k baníckym tradíciám, keďže aj poľské mesto je známe ťažbou kvalitného čierneho andezitu. Mesto Jastrzebie-Zdrój leží v južnej časti horného Sliezska, len dvadsať kilometrov od hraníc s Českou republikou. Na jeho území sa nachádzajú najväčšie zásoby koksovateľného uhlia v Poľsku, ktoré sa ťaží v troch baniach Jastrzebskej uhoľnej spoločnosti. Mesto Jastrzebie-Zdrój je mladým mestom so 100 tisíc obyvateľmi, vyspelou infraštruktúrou, je bohaté na zeleň, športové a kultúrne zariadenia.

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.