15. Dec 2015 7:56

Prievidza na prezentácii v partnerskom meste

Uplynulý víkend bol príznačný blížiacimi sa vianočnými sviatkami a sviatočnou atmosférou, ktorú v mnohých mestách na Slovensku i v zahraničí umocňujú vianočné trhy. Ich prvý ročník sa konal aj v poľskom partnerskom meste Jastrzebie-Zdrój.

Na priestranstve pred kultúrnym domom Centrum prezentovali svoj stánok s bohatou ponukou informačných materiálov a drobných pamiatkových predmetov aj zástupcovia Prievidze. Súčasťou podujatia, ktoré v partnerskom meste trvá podstatne kratšie, ako v Prievidzi, len počas jedného víkendu, bol bohatý kultúrny program, pozostávajúci zo živých koncertov, v ktorých účinkovali predovšetkým deti z tamojších materských a základných škôl. Dominantou príležitostného trhu bolo krásne vyzdobené tematicky upravené námestie, obkolesené drevenými stánkami s ponukou vianočného sortimentu, v rámci ktorého pútali pozornosť drevené, kožené či keramické výrobky, vianočné ikebany a dekorácie, výrobky z včelieho vosku, medovníčky či tradičné syrové a údeninové pochúťky. Mesto Prievidza so svojou ponukou informačných materiálov oslovilo množstvo návštevníkov jarmoku, ktorí hľadali predovšetkým informácie o možnostiach zimných športov, wellness a kúpeľníckej turistiky či cykloturistiky v Prievidzi a regióne hornej Nitry.

Zmluvu o partnerskej spolupráci podpísali zástupcovia oboch miest v roku 2009, pričom obidve mestá – Prievidzu i Jastrzebie-Zdrój spája predovšetkým blízkosť k baníckym tradíciám, keďže aj poľské mesto je známe ťažbou kvalitného čierneho andezitu. Mesto Jastrzebie-Zdrój leží v južnej časti horného Sliezska, len dvadsať kilometrov od hraníc s Českou republikou. Na jeho území sa nachádzajú najväčšie zásoby koksovateľného uhlia v Poľsku, ktoré sa ťaží v troch baniach Jastrzebskej uhoľnej spoločnosti. Mesto Jastrzebie-Zdrój je mladým mestom so 100 tisíc obyvateľmi, vyspelou infraštruktúrou, je bohaté na zeleň, športové a kultúrne zariadenia.

Ďalšie aktuality

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

16. Apr 2024 9:48
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 19.4.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto začne s rekonštrukciou cvičebného priestoru na ZŠ s…

16. Apr 2024 8:08
Od 1. mája začína rekonštrukcia cvičebného priestoru ZŠ a MŠ na Ul. Dobšinského.…