8. Jul 2013 15:50

Petícia už pomáha. K stavbe R2 obstarávajú dôležitú štúdiu

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila súťaže na dodanie štúdií realizovateľnosti šiestich nových ťahov diaľnic a rýchlostných ciest. Jedným z týchto ťahov je aj cesta R2 v Trenčianskom kraji, ktorá má zabezpečiť napojenie hornej Nitry na diaľnicu D1.

„Štúdia je dôležitým podkladom na to, aby štát mohol výstavbu cesty R2 financovať z eurofondov. Takýto podklad vyžaduje Európska komisia. Som presvedčená o tom, že petícia, ktorú sme rozbehli a zapojili sa do nej obyvatelia hornej Nitry, ale i okolia Bánoviec nad Bebravou a Partizánskeho, mala veľký význam. Aj jej vďačíme za to, že sa práve R2 v Trenčianskom kraji dostala medzi šesť ťahov, pre ktoré NDS obstaráva takúto štúdiu,“ hovorí Katarína Macháčková, primátorka mesta Prievidza.

Štúdia realizovateľnosti je technická dokumentácia, ktorá z rôznych hľadísk posudzuje pripravovanú stavbu. Jej cieľom je vyhľadať a posúdiť technické, dopravné, ekonomicky a environmentálne najvhodnejšie riešenie v požadovaných parametroch, informuje NDS na svojej webovej stránke.

„Čoskoro sa bude rozhodovať o využití eurofondov na ďalšie programovacie obdobie, takže oznámenie obstarávania štúdie realizovateľnosti je veľmi dobrým signálom. V úsilí však nepoľavujeme, pretože je dôležité aby bolo budovanie R2 zaradené do plánu budovania cestnej siete na najbližšie roky. Určite budeme kompetentným naďalej zdôrazňovať aké potrebné je vybudovať takúto cestu pre celý náš región,“ dodala Macháčková.

Vo vestníku verejného obstarávania bolo 24. júna oznámené vyhlásenie verejného obstarávania na vypracovanie štúdie realizovateľnosti stavby Rýchlostná cesta R2 Križovatka D1 – Nováky. Štúdia teda pokrýva posúdenie všetkých piatich plánovaných úsekov medzi diaľnicou D1 a mestom Nováky.

Petíciu za bezodkladné zaradenie budovania cesty R2 v Trenčianskom kraji medzi najvyššie priority vlády SR už podporilo takmer 15 tisíc obyvateľov. I keď petičný výbor pôvodne plánoval ukončiť zber podpisov už v júni, v podpisovej akcii sa pokračuje aj naďalej. „Minulý týždeň nám napríklad odovzdali viac ako 500 podpisov od obyvateľov Bánoviec nad Bebravou. Preto plánujeme počas leta podpisy stále zbierať, napríklad na čerpacích staniciach,“ vysvetlil Michal Ďureje, hovorca mesta Prievidza.

Ďalšie aktuality

Relácia mestského rozhlasu na 13. týždeň

30. Mar 2023 14:28
Uverejňujeme krátke správy, ktoré boli vyhlasované v mestskom rozhlase v 13. týždni.

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Prievidza č. 5/2023 o…

30. Mar 2023 9:52
Číslo: 05/2023 Prílohy: VZN…

Borákova Prievidza 2023

30. Mar 2023 8:51
Vo štvrtok 23. marca 2023 sa uskutočnil v ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi už…