18. Jan 2019 9:17

O kolumbáriu píše prestížny portál

Portál zaoberajúci sa slovenskou architektúrou si všimol riešenie a architektonické prednosti kolumbária na mestskom cintoríne na Mariánskej ulici.

Prestížny portál ARCHINFO, ktorý mapuje architektúru na Slovensku, ale aj ďalšie príbuzné a súvisiace technické a kultúrne oblasti, písal o architektonickom riešení kolumbária na cintoríne v Prievidzi. „Autori nového kolumbária, situovaného vo vyvýšenej polohe s výhľadmi, sa snažia prírodný element prirodzene zakomponovať do uceleného konceptu. Pravouhlé urnové steny sa voľne rozvíjajú pozdĺž organickej špirály, ktorá vychádza z centrálneho nástupného priestoru. Vzniká tak príjemná otvorená kompozícia s dostatkom „vzduchu“. Samotné urnové steny následne poskytujú dostatočnú ochranu miest pred poveternostnými vplyvmi,“ píše odborný portál.

Kolumbárium v Prievidzi je ďalšou stavbou, ktorej sa týmto spôsobom dostalo uznanie zo strany odborných kruhov v oblasti architektúry. V roku 2017 získala prestížne ocenenie za architektúru CE·ZA·AR obnova časti Námestia slobody.

Autormi kolumbária sú Ing. arch. Patrik Juríček, Ing. arch. Gabriel Szalay, Ing. Jozef Janiš v spolupráci s Ing. arch. Michaelov Krošlákovou, Ing. Mariom Saavedrom a Ing. Stanislavov Borodovčákovou. Samotná realizácia kolumbária prebiehala v rokoch 2016 až 2017.

Celý článok si prečítajte TU: https://www.archinfo.sk/diela/obcianska-stavba/kolumbarium-prievidza.html

Ďalšie aktuality

Voľby prezidenta Slovenskej republiky 2024

21. Feb 2024 7:29
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil Rozhodnutím č. 1/2024 Z. z.…

Odstávka vody

20. Feb 2024 8:05
Oznamujeme obyvateľom, že z dôvodu poruchy na verejnom vodovode bude dnes 20.2.2024…

Žiadosti o dotácie čakajú na vyhodnotenie

19. Feb 2024 12:52
Prievidzská samospráva spustila v januári elektronický systém podávania dotácií,…