11. Apr 2011 5:09

Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach oslávila 50 rokov

Presne pred päťdesiatimi rokmi na hornej Nitre otvorila svoje brány nemocnica, ktorá slúži obyvateľom regiónu dodnes. K životnému jubileu jej do Kultúrneho centra v Bojniciach   prišli v piatok 8. apríla zablahoželať významní predstavitelia lekárskej obce  aj spoločenského života.  „Šťastnú službu!“ Zaželal nemocnici k jej výročiu súčasný riaditeľ Ladislav Gerlich, ktorý vo svojom príhovore urobil krátky historický prierez od položenia základného kameňa nemocnice, cez budovanie jednotlivých oddelení, až po súčasnosť.  Výstavba nemocnice sa začala v roku 1956 a dňa 25.

februára 1961 bola slávnostne otvorená.

Význam nemocnice v súčasnosti podčiarkuje aj fakt, že napriek finančným ťažkostiam poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť približne 140 000 obyvateľov. Po zrušení niektorých oddelení v NsP Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Handlovej prebrala časť poskytovania zdravotnej starostlivosti aj pre obyvateľov tých okresov.

Ku gratulantom sa pripojila aj primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková: „Keď človek počuje slovo lekár, pocíti kdesi v kútiku duše  na jednej strane  záchvev strachu a na druhej strane obdiv a bázeň. Keď počuje slovo sestrička, zjaví sa mu pred očami tvár ženy, ktorá sa skláňa nad pacientom, pokojne sa mu prihovára  a vykonáva úkony, ktoré majú zmierniť bolesť, či zlepšiť náladu.“  Ocenila v príhovore prácu lekárskeho personálu. Zároveň poďakovala nemocnici za to, že v jej priestoroch prichádzajú na svet noví Prievidžania.  K slovám vďaky pridala aj darčeky v podobe pamätného obrazu a veľkej narodeninovej torty.

Súčasťou oslavy bolo aj uvedenie  knihy Karola Schmidta a kolektívu autorov 50 ROKOV NEMOCNICE V BOJNICIACH na knižný trh. „Krstilo sa“ ako inak infúziou a slávnosť pokračovala oceňovaním súčasných aj bývalých zamestnancov nemocnice.

 

 

Ďalšie aktuality

Korčuľovanie pre verejnosť i mestská plaváreň za symbolické…

30. Nov 2023 14:05
K zimným mesiacom patria aj zimné radovánky v podobe stavania snehuliakov…

Aktivity November

29. Nov 2023 13:21
Tréning pamäte Dňa 16.  Novembra 2023 sa v DC Bôbar Prievidza…

Zber biologicky rozložiteľného odpadu potrvá do 1.12.2023

29. Nov 2023 9:14
Vývoz nádob na biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad rodinných domov bude vzhľadom…