11. Apr 2011 5:09

Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach oslávila 50 rokov

Presne pred päťdesiatimi rokmi na hornej Nitre otvorila svoje brány nemocnica, ktorá slúži obyvateľom regiónu dodnes. K životnému jubileu jej do Kultúrneho centra v Bojniciach   prišli v piatok 8. apríla zablahoželať významní predstavitelia lekárskej obce  aj spoločenského života.  „Šťastnú službu!“ Zaželal nemocnici k jej výročiu súčasný riaditeľ Ladislav Gerlich, ktorý vo svojom príhovore urobil krátky historický prierez od položenia základného kameňa nemocnice, cez budovanie jednotlivých oddelení, až po súčasnosť.  Výstavba nemocnice sa začala v roku 1956 a dňa 25.

februára 1961 bola slávnostne otvorená.

Význam nemocnice v súčasnosti podčiarkuje aj fakt, že napriek finančným ťažkostiam poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť približne 140 000 obyvateľov. Po zrušení niektorých oddelení v NsP Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Handlovej prebrala časť poskytovania zdravotnej starostlivosti aj pre obyvateľov tých okresov.

Ku gratulantom sa pripojila aj primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková: „Keď človek počuje slovo lekár, pocíti kdesi v kútiku duše  na jednej strane  záchvev strachu a na druhej strane obdiv a bázeň. Keď počuje slovo sestrička, zjaví sa mu pred očami tvár ženy, ktorá sa skláňa nad pacientom, pokojne sa mu prihovára  a vykonáva úkony, ktoré majú zmierniť bolesť, či zlepšiť náladu.“  Ocenila v príhovore prácu lekárskeho personálu. Zároveň poďakovala nemocnici za to, že v jej priestoroch prichádzajú na svet noví Prievidžania.  K slovám vďaky pridala aj darčeky v podobe pamätného obrazu a veľkej narodeninovej torty.

Súčasťou oslavy bolo aj uvedenie  knihy Karola Schmidta a kolektívu autorov 50 ROKOV NEMOCNICE V BOJNICIACH na knižný trh. „Krstilo sa“ ako inak infúziou a slávnosť pokračovala oceňovaním súčasných aj bývalých zamestnancov nemocnice.

 

 

Ďalšie aktuality

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…

Zelená učebňa pod holým nebom

19. Apr 2024 13:18
Materská škola na Ceste Vl. Clementisa v Prievidzi je Zelenou školou zapojenou v…

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…