11. Apr 2018 7:49

Na jar bezpečne aj na dvoch kolesách

S príchodom jari opäť z pivníc a garáží vyťahujeme po zime bicykle. Bicyklovanie patrí medzi aktívny spôsob oddychu aj relaxácie, no treba mať na pamäti niekoľko bezpečnostných zásad.

V prvom rade je dôležité mať bicykel v dobrom technickom stave. Funkčné brzdy, nahustené pneumatiky, osvetlenie pre prípad zníženej viditeľnosti a vybavenie reflexnými prvkami, ktorých môže byť viacero-zvyšujú totiž možnosť, aby cyklistu videli ostatní účastníci cestnej premávky. Správne nastavenie výšky riadidiel, sedadla, sklon bŕzd by mali dieťaťu zabezpečiť rodičia pred prvou jazdou a dieťa by malo vedieť bicykel ovládať v každej situácii, ktoré sa dajú aj nacvičiť-náhle zastavenie, vyhnutie sa prekážke a pod.
Dôležité je aj dodržiavanie zákonných ustanovení, pravidiel cestnej premávky a samozrejmosťou pre deti do 15 rokov je aj bezpečnostná prilba, prípadne ďalšie ochranné prvky. Pripomíname aj to, že deti do 10 rokov nesmú jazdiť po ceste bez sprievodcu, staršieho ako 15 rokov a rovnako aj pravidlo, že chodník je určený len pre chodcov a na bicykli po ňom môžu jazdiť len deti mladšie ako 10 rokov. Cyklisti musia dodržiavať pravidlá cestnej premávky a rešpektovať dopravné značenie. Dospelí by mali byť v tomto svojim deťom príkladom.
Okrem týchto zásad je potrebné deti poučiť aj o tom, že bicykel nemôžu odložiť hocikde a nechať ho bez dohľadu. V zápale hry stačí chvíľa a zlodej ju môže náležite využiť a odcudzenie bicykla je potom otázkou okamihu. Deti by sa nemali nikdy voziť na bicykli samé alebo na odľahlých miestach bez svedkov. Aj zdanlivo lacný bicykel môže byť pre páchateľa dostatočnou motiváciou na krádež. Preto deti poučte a dbajte na to, aby sa do podobnej situácie nedostali.
Bezpečné odloženie bicykla nemusí byť napríklad v spoločných priestoroch bytového domu, kde majú prístup viaceré osoby. Zvážte preto možnosti uloženia bicyklov alebo športovej výstroje tak, aby ste znížili možnosť ich prípadného odcudzenia na minimálnu mieru.

Ďalšie aktuality

Obchodná verejná súťaž na predaj budovy bývalej ZŠ na ul. P…

27. Feb 2024 15:31
Mesto Prievidza vyhlasuje obchodnú verejnú súťaž o najvýhodnejší návrh na uzavretie…

Chystá sa zahájenie vývozu nádob na biologicky rozložiteľný…

27. Feb 2024 11:10
Vývoz nádob na biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad rodinných domov mesto…

Zasadnutie MsZ zo dňa 26.2.2024

27. Feb 2024 10:21
Dňa 26. februára 2024 sa konalo zasadnutia mestského zastupiteľstva v Dome kultúry v…