14. Mar 2016 8:07

Miro Remo: Dobrých námetov na film je stále dostatok

Otvárací deň festivalu pondelok 14.3 bude autorským dňom slovenského filmára Mira Rema, ktorému sme položili obvyklé Tri otázky pre hosťa....

Je to možno príliš materialistická otázka: ako sa žije slovenskému dokumentaristovi?
Nemám sa zle, naopak. Aj zarábam dobre, už niekoľko rokov je to z roka na rok lepšie. Žijeme s partnerkou vo vlastnom byte, máme nové auto. Darí sa nám obom. Až ma niekedy prepadne pocit, či to už nie je celé cez čiaru, tieto materiálne záležitosti. Zažil som ale aj stavy, kedy sme doslova doma nemali čo jesť. Takže si to veľmi vážim. Čo ma teší, že idem cestou, ktorú som si vybral a mám sa lepšie aj materiálne. Otázka je dokedy.

Vaše filmy pokrývajú na prvý pohľad pestrú paletu tém. Ako si ich vyberáte?
Vbehnem do nich niekedy veľmi po hlave, ako pes po údenom. Chvíľu mám pocit, že to tá pravá téma a potom ju musím dokončiť. Začiatky sú vždy najkrajšie. Potom už je to o cti s akou sa človek popasuje s látkou. Výber je závislý od mnoho vecí, nemám v tom nejaký systém. Pozerám okolo seba a zvažujem kadečo, než sa rozhodnem. Ale dobré námety pretrvávajú. Tie sa potom realizujú.

O čom by ste chceli natočiť – alebo už možno natáčate – váš ďalší film?
Chcem točiť o pozitívnej energii. Možno o láske a dobrote. Či to dokážem neviem, ale chcel by som. Strihám film o Richardovi Müllerovi a pripravujem s otcom film Pátranie po zvláštnych ženách o dievčatách, ktorým pred 33 rokmi nariadil štát ústavnú výchovu. Môj otec o tom natočil amatérsky film, na ktorý by sme chceli spoločne nadviazať. Chceme tie dámy vypátrať.

Miro Remo – Slovenský filmár z L.A. (= Ladiec). Režisér viacerých dokumentárnych filmov kariéru začal mimoriadne oceňovaným filmom Arsy-Versy. V roku 2014 zaujal celovečerným debutom Comeback z našej najstráženejšej väznice, ktorý mal premiéru na MFF v Karlových Varoch. Je autorom niekoľkých častí televíznych sérií ako Osmičkári. Sídliská či Colnica. V roku 2016 budú mať premiéru jeho filmy o Richardovi Müllerovi a o slovenskej Cooltúre.

Ďalšie aktuality

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

16. Apr 2024 9:48
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 19.4.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto začne s rekonštrukciou cvičebného priestoru na ZŠ s…

16. Apr 2024 8:08
Od 1. mája začína rekonštrukcia cvičebného priestoru ZŠ a MŠ na Ul. Dobšinského.…