20. Jun 2016 12:03

Bojnický letný slnovrat otvoril letnú sezónu na hornej Nitre

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región HORNÁ NITRA – BOJNICE organizovala v sobotu 18. 6. 2016 v Bojniciach 2. ročník multižánrového podujatia, ktorého hlavným cieľom bola propagácia potenciálu cestovného ruchu v tejto známej a obľúbenej turistickej destinácii.

Predseda predstavenstva OOCR RHNB Jozef Holička vo svojom príhovore okrem iného uviedol: „Pri príprave tohto veľkého podujatia nám veľmi pomohli partneri. Spoluorganizátormi boli Mesto Bojnice a Kultúrne centrum Bojnice, podporili nás Mesto Prievidza, Trenčiansky samosprávny kraj, Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Regionálne kultúrne centrum Prievidza, regionálne médiá a Nadácia bane pre zdravie, vzdelanie, kultúru a šport regiónu. Všetkým ďakujem za pomoc a podporu“.

Na pravé poludnie bola v Bojniciach uvedená do života kniha leteckých fotografií Horná Nitra z neba, ktorú vydalo vydavateľstvo CBS Banská Bystrica. Publiku ju predstavili autori Milan Paprčka a Simona Nádašiová. Publikáciu vypravili do života primátorka Prievidze JUDr. Katarína Macháčková, primátor Bojníc Mgr. František Tám, prezident Aeroklubu Prievidza Ing. František Zlocha a redaktor RTVS PhDr. Marián Ondáš. Krstilo sa kvietkami svätojánskej byliny trezalky Kniha vzbudila zaslúžený záujem. Návštevníci BLS si mohli počas dňa pozrieť i kúpiť ďalšie knihy z kolekcie fotokníh vydavateľstva CBS.

Primátorka Prievidze Katarína Macháčková sa zhostila aj ďalšej milej úlohy. V sprievode žien v prievidzských meštianskych odevoch predstavila novú propagačnú brožúru Turistický sprievodca Prievidzou a okolím. Prítomní diváci ju dostali hneď a už môžu aj pomocou nej lepšie spoznávať to najkrajšie a najhodnotnejšie na Hornej Nitre.

V pestrom programe sa predstavili Tanečná skupina Dáriusa Štrbu zo ZUŠ v Bojniciach, TK Fantastic – Elko Prievidza, TŠ XOANA, STŠ Viery Nedeljakovej z Prievidze a TS Mimikry z Bojníc. Hudobné skupiny potešili hudbou viacerých žánrov. Vystúpil súbor bicích nástrojov SUBINA, dychová hudba Bojnická kapela, country skupina Louiziana, skupina 5play, ľudová hudba Poluvská muzika a Spevácky zbor sv. Martina.
Obohatením programu boli ľudoví umelci a remeselníci, ktorí sú už neodmysliteľnou súčasťou veľkých podujatí. Okrem trdičných druhov občerstvenia mohli návštevníci ochutnať „pučiavku“, tj. bôbovú kašu, ktorá bola v minulosti typickým jedlom Prievidžanov. Pripravil ju Klub Bôbarov z Prievidze.

Záverečná časť programu evokovala svätojánske tradície, zbieranie byliniek, tance dievčat, spev hymnických piesní a zapaľovanie ohňov. Zahraniční návštevníci, ktorí boli v tom čase v Bojniciach, boli nadšení, lebo vycítili, že boli svedkom ukážky starobylých slovenských tradícií. Program ukončila pôsobivá Ohňová show v podaní členov skupiny Aquila.

Slovenská agentúra pre cestovný ruch mala na Bojnickom letnom slnovrate vlastný stánok s veľkým množstvom propagačných materiálov. V nich môže nájsť veľa inšpirácie a potrebné informácie každý záujemca či už o cestovanie po Slovensku alebo o pobyty v duchu hesla „Všade dobre, na Slovesnku najlepšie“ alebo nového sloganu SACR: „Dovolenka na Slovensku je dobrý nápad.“ Oblastná organizácia cestovného ruchu HORNÁ NITRA – BOJNICE vo svojom stánku podávala informácie o zariadeniach a podujatiach svojich členov s cieľom naďalej pokračovať v spoločnej integrovanej ponuke Bojníc, Prievidze a okolitých obcí. Predstavila aj paletu materiálov Krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región, ktoré propagujú atraktivity celého Trenčianskeho smosprávneho kraja. K tohtoročnému Bojnickému letnému slnovratu primátor Bojníc František Tám konštatoval: „Mesto Bojnice podporuje takého podujatia, lebo umocňujú atmosféru nášho mesta a po nich odchádzajú návštevníci s pocitom, že je tu príjemne, že sa tu dá veľa zaujímavého vidieť a zažiť a že sa sem zas jedného dňa vrátia“.

Ďalšie aktuality

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

16. Apr 2024 9:48
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 19.4.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto začne s rekonštrukciou cvičebného priestoru na ZŠ s…

16. Apr 2024 8:08
Od 1. mája začína rekonštrukcia cvičebného priestoru ZŠ a MŠ na Ul. Dobšinského.…