28. Apr 2016 10:30

Rozhovor je viac ako sám s problémom

Minulý rok sme vás vyzvali, aby ste sa aspoň 5.5. skúsili aspoň 5 minút rozprávať o svojom duševnom zdraví. Tento druh kampane sme odkukali od Angličanov, ktorí tiež takto absolvujú svoj dúšok duševnej hygieny. Kompetenciou Ligy za duševné zdravie nie je liečiť chorých, na to sú terapeuti, ale šíriť správne informácie. Ľudia majú potrebu komunikovať! Lepšie sa žije v otvorenosti a rozhovore ako sám s problémom. Preto každý rok pripravíme kampaň „Len 5 minút“ a vyzveme celé Slovensko, aby si aspoň 5. mája našlo čas a rozprávalo sa. Zapojte sa, neuzatvárajte sa, aj keď sú duševné a citové problémy veľmi intímne a ťažko sa o nich hovorí!

Hovorte spolu aspoň 5 minút, nájdite si svoju dôveryhodnú „bútľavú vŕbu“, blízkeho človeka a rozprávajte sa o svojom duševnom zdraví. Bude vám ľahšie. Zapojíte sa tak, že pošlete svoju fotku s papierom, na ktorom napíšete slová : #5minut, a môžete sa skúsiť aj označkovať najpopulárnejšou značkou, ktorú dnes všetci používame – smajlíkom. Nakreslite si na ruku veľkou fixkou veľkého smajlíka a noste ju celý deň 5.5.2016. Smajlík na ruke je symbolom toho, že vy sa viete a chcete rozprávať o svojom duševnom zdraví. Stačí úprimná odpoveď na každodennú otázku „Ako sa máš?“.

Návod na použitie tejto kampane:
Nájdite si do 5. apríla blízkeho človeka a skúste sa sním rozprávať aspoň 5 minút o duševnom zdraví. Každý máme niekedy nejaký problém – niekto s rodičmi, niekto v škole, iný v partnerskom vzťahu a niekedy aj v rámci medziľudských vzťahov v práci. Uvidíte, že sa vám to podarí a že sa budete cítiť oveľa oveľa lepšie. Stačí vypovedať svoj problém a ste na polceste k vyriešeniu. Ale bez toho sa nepohnete z miesta. Potom sa odfoťte s nápisom : „#5minut “ a pošlite selfie buď k nám do Ligy mailom (dusevnezdravie@dusevnezdravie.sk) alebo na náš Ligový Facebook. Okrem toho, ak sa nehanbíte verejne sa označiť, že vy tiež podporujete to, aby sa ľudia rozprávali, tak si nakreslite 5.5. veľkého viditeľného smalíka na ruku a noste ho hrdo celý štvrtkový májový deň 5.5.2016. Deklarujete tým, že sa neuzatvárate so svojimi problémami, ale že viete a chcete o nich hovoriť.

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.