Polícia zastavila trestné konanie vo vecí údajného týrania v Zariadení pre seniorov
Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prievidzi začal v máji 2020 trestné stíhanie na základe viacerých podnetov, ktoré smerovali k prešetreniu možného týrania v ZpS. Podľa informácií, ktoré sa šírili najmä na anonymných stránkach na sociálnej sieti malo dochádzať k týraniu niektorých klientov. ZpS bolo dokonca označované ako dom hrôzy. Na políciu sa s podnetom obrátila okrem riaditeľa zariadenia Richarda Fodora aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.
Vyšetrovateľ po začatí trestného stíhania vykonal relevantné procesné úkony pre patričné objasnenie okolností uvedených v jednotlivých podaniach. V rámci procesných úkonov boli vypočuté viaceré osoby ako napríklad súčasní aj bývalí zamestnanci zariadenia a ďalšie zainteresované osoby.
Na základe vyhodnotených záverov polícia trestné stíhanie zastavila. Ako vyšetrovateľ vo svojom odôvodnení uvádza, bolo dostatočne preukázané, že niektoré odolnosti uvádzané v príspevkoch na sociálnej sieti sa nestali, boli vymyslené alebo zveličené.
„Vyšetrovateľ potvrdil to, na čo sme celý čas poukazovali, že niektoré medializované informácie boli vymyslené. Žiaľ, mrzí nás politizovanie celého prípadu zo stany niektorých mestských poslancov, ktorí pomáhali šíreniu vymyslených informácií alebo zveličených udalostí bez overenia hodnovernosti zdroja informácií,“ uviedla v súvislosti so zastavením trestného stíhania Beáta Révayová, vedúca odboru školstva a starostlivosti o občana MsÚ v Prievidzi.
Riaditeľ ZpS Richard Fodor zdôraznil, že vždy trval na tom, aby sa údajne zlé zaobchádzanie s klientami v zariadení riadne vyšetrili. „Boli sme otvorení každej dôslednej kontrole a nebáli sme sa ani vyšetrovaniu zo strany polície. V mojich tvrdeniach som sa vždy držal faktov a poukazoval na to, že informácie ktoré sa šírili predovšetkým cez sociálne siete sú nepravdivé. K týraniu v ZpS nedochádzalo,“ hovorí. „Žiaľ niektorí ľudia sa anonymne snažili na sociálnych sieťach vykresľovať naše zariadenie negatívne. Mrzí ma, že šírením dezinformácií utrpelo naše zariadenie na svojej povesti. Zastavenie trestného stíhania v tejto veci môže dopomôcť k definitívnemu upokojeniu celej situácie,“ dodáva.
V zariadení boli vykonané viaceré kontroly, zo strany Ministerstva sociálnych vecí a rodiny, Trenčianskeho samosprávneho kraja, aj komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím. „V žiadnej kontrole úmyselné týranie nebolo potvrdené. Kontroly však odhalili nedostatky, ktoré chceme napraviť. Preto sme za účelom zlepšenia a skvalitnenia poskytovaných služieb dali vypracovať audit odbornou spoločnosťou z oblasti sociálnych služieb. Jeho cieľom bolo objektívne posúdiť stav v zariadení a navrhnúť opatrenia na skvalitnenie poskytovania sociálnych služieb,“ informuje o aktuálnej situácii Katarína Macháčková, primátorka mesta Prievidza.
„Vážime si prácu zamestnancov zariadenia. Vyjadrujeme im poďakovanie a obdiv za to, že zvládli pracovať v ťažkej situácii, v extrémne náročnom kovidovom období. Pandémia bola pre týchto hrdinov z prvej línie sťažená šírením lží o ich práci na sociálnych sieťach, a politizovaním,“ uzatvára primátorka Macháčková.