4. Jul 2016 6:39

Hornonitrianske folklórne slávnosti predstavili nový vizuál

V piatok a sobotu 24. a 25. júna 2016 sa uskutočnil už 31. ročník Hornonitrianskych folklórnych slávností, ktoré sú najväčším folklórnym festivalom na hornej Nitre. V scénických i nescénických programoch a aktivitách sa predstavilo bezmála 700 folkloristov, ľudových umelcov a ďalších účinkujúcich. Podujatie počas dvoch dní navštívilo okolo 3 000 návštevníkov. Slávnosti sa predstavili s novou vizuálnou identitou, pod ktorú sa autorsky podpísal Akademický architekt Rastislav Nemec. Obrazové vyznenie podujatia tak získalo skutočne profesionálny punc. Účinkujúci na novej scéne pôsobili ako rozpohybované šperky.

Deň prvý, v ktorom zažiarili profesor Hričovský i Poluvská muzika
V úvode podujatia už pri vchode do lesoparku všetkých vítala Detská ľudová hudba spod Rokoša. Začiatok už tradične patril detskému programu Veselože s podtitulom Šijeme vrecia, šijeme. Vystúpilo v ňom až 11 detských folklórnych súborov z regiónu. Réžiu programu mala Eliška Hrbíková. Po tretí rok je súčasťou slávností gajdošský program s názvom Gdo chce pekne gajduvať. Jeho réžie sa ujala Milena Pánisová a predstavili sa v ňom i vzácni hostia – Goralskí gajdoši z Poľska. Komorný program slávností bol tentoraz venovaný osobnosti Milana Chvasteka, na ktorého okrem iných spomínali aj jeho rodáci z Terchovej a profesor Ivan Hričovský. Program pripravila a moderovala Anastázia Kubová. Mierny odklon od tradičného folklorizmu predstavovalo vystúpenie slovensko-moldavského „worldmusic“ tria Pacora, ktoré ale aj folklórne naladení diváci prijali a ocenili, čím odobrili tento trochu nezvyklý dramaturgický počin. Záver dňa patril vystúpeniu ľudovej hudby Poluvská muzika so speváčkou Lenkou Vaňovou, ktorí veľmi obetavo zaskočili za FS Váh. Ten z vážnych dôvodov v deň konania festivalu odriekol svoje vystúpenie. Pre Poluvsanov to bola určite veľká výzva. Podali vynikajúci a temperamentný výkon, ktorý divákov doslova strhol. Vďaka tomu, že priniesli piesne, ktoré sú na hornej Nitre známe, miestami to bol spoločný koncert javiska a hľadiska.

Deň druhý v znamení jarmoku, na ktorý zavítala aj pani richtárka
Druhý deň slávností otvorilo vystúpenie folklórnych skupín z regiónu s názvom Na jarmok. V tomto roku bolo tematicky zamerané na remeslá a domácu výrobu. V réžii Stanislava Malegu sa predstavilo 12 folklórnych skupín a 2 ľudové hudby. Záver programu patril jarmoku, na ktorý v originálnom prievidzskom meštianskom kroji s čepcom „zlatohlavom“ prišla i „prievidzská pani richtárka“ Katarína Macháčková. Dobré časy nielen pre ňu ale i pre celé mesto vyveštila cigánka Karolína (Antónia Michniková, FSk Košovan Kanianka) a všetci si spolu zaspievali záverečnú pieseň programu. Bol to veľmi emotívny a silný moment, ktorý diváci ocenili spontánnym potleskom. Program Mosty bol venovaný tradičnej rómskej kultúre. Bol jedným z výstupov širšie koncipovaného projektu, ktorý získal podporu z dotačného systému Úradu vlády SR. Na javisku slávností sa predstavili deti z neziskovej organizácie Spokojnosť v sprievode rómskej ľudovej hudby Bartošovci ZH. Autorkou projektu bola Bc. Jana Halašková. Ďalším programom bolo vystúpenie hosťa – folklórneho súboru Rozsutec, ktorý priniesol nielen zemitosť slávnej terchovskej muziky, ale previedol nás aj inými regiónmi Slovenska – Oravou, Liptovom, Horehroním, Myjavou i Zemplínom. Horná Nitra ich vystúpenie prijala s nadšením a dlhotrvajúcimi potleskami. Záver večera patril už po druhý rok Škole tanca, ktorá sa odohrávala na javisku pod režijným vedením Mileny Pánisovej s tanečným lektorom Tomášom Bakytom. Lašung a čardáš zo Seče predviedol tanečný pár Miroslava Karaková a František Kunovský. O hudobný sprievod sa postarala Ľudová hudba spod Rokoša. O tancujúcich divákov nebola núdza. Všetci spoločne tak urobili roztancovanú bodku za 31. ročníkom festivalu. Moderátorom podujatia bol po obidva dni Dalibor Bíro a jeho výkon v sebe niesol vzácne vyváženú schopnosť upútať publikum, zabaviť ho, ale ho aj poučiť – samozrejme v miere primeranej podujatiu pod holým nebom.

Nielen na javisku sa diali veci
Medzi sprievodné podujatia už po viacero rokov patrili i fotografické výstavy, výtvarné tvorivé dielne určené deťom a jarmok tradičných remesiel s viac ako dvadsiatimi remeselníkmi. Hornonitrianske múzeum pripravilo vo svojich priestoroch komponovaný program Keď svadba bola a v Galérii RegionArt pri RKC v Prievidzi bola už od začiatku júna nainštalovaná výstava obrazov Tomáša Klenka, ktoré námetovo čerpali z ľudovej architektúry. Recepty tradičných jedál sú neoddeliteľnou súčasťou ľudovej kultúry a ochutnávka hotových jedál prináša i gastronomické zážitky. Aj preto bola súčasťou festivalu prezentácia tradičnej ľudovej kuchyne spojená s ochutnávkou, s ktorou po prvý raz prišlo 7 obcí regiónu. Tento program pripravilo Združenie miest a obcí hornej Nitry. Už po prvom ročníku je možné povedať, že predstavoval výrazné obohatenie festivalu a organizátori veria, že vznikla nová tradícia, ku ktorej sa so svojimi jedlami postupne pridá viacero obcí.

Hostia, organizátori, podporovatelia – všetkým ďakujeme
Slávnosti počas dvoch dní navštívilo aj niekoľko vzácnych hostí – poslankyňa NR SR, poslankyňa TSK a primátorka mesta Prievidza JUDr. Katarína Macháčková, podpredseda TSK Ing. Richard Takáč, poslanec TSK a prednosta Okresného úradu v Prievidzi JUDr. Ing. Jozef Stopka, PhD., podpredseda Združenia miest a obcí hornej Nitry a starosta obce Nedožery-Brezany JUDr. Martin Mokrý, primátor mesta Nováky Daniel Daniš a ďalší starostovia obcí okresu Prievidza.
Podujatie sa konalo pod záštitou poslanca NR SR a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Jaroslava Bašku a poslankyne NR SR a primátorky mesta Prievidza JUDr. Kataríny Macháčkovej.

Hlavným organizátorom Hornonitrianskych folklórnych slávností bolo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Spoluorganizátormi boli Mesto Prievidza, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Združenie miest a obcí hornej Nitry, Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi, TEZAS, s.r.o. Prievidza.

Partnerom podujatia bol Fond na podporu umenia. Podujatie finančne podporili Trenčiansky samosprávny kraj, Mesto Prievidza (4000 €) a Fond na podporu umenia.
Sponzorsky festival podporili: Coop Jednota Prievidza, s.d.; Mecom Group s.ro., Prievidzské pekárne a cukrárne, a.s., Milsy a.s., a Slovenské elektrárne, a.s.
Mediálni partneri: Rádio WOW, Slovakia Travel, RTVS, My Hornonitrianske noviny, RTV Prievidza, Beta rádio, Prievidzsko, www.čodnes.sk, www.JankoHraško.sk, www.vyhodnevmeste.sk; www.folklorista.sk

Autor : Ľudmila Húsková

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. V. Benedikta,…

19. Aug 2022 8:08
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.