8. Jan 2015 7:41

40. ročník Pochodu vďaky SNP a udalosti spred 70 rokov

Nad obcou Cigeľ pôsobil pred 70 rokmi partizánsky oddiel Major, ktorý sa odčlenil z partizánskeho oddielu Vtáčnik v novembri 1944. Jeho jadro tvorili najmä domáci obyvatelia, v oddieli Major pôsobil aj bývalý väzeň nováckeho pracovného tábora, neskorší šéfredaktor Kultúrneho života a tajomník Zväzu československých spisovateľov Juraj Špitzer. Veliteľom oddielu bol žandársky dôstojník z Dvorníkov nad Nitricou František Ninis. Stovky obyvateľov obce Cigeľ všemožne podporovali odboj proti fašistickej okupácii Slovenska a starali sa o prežitie prenasledovaných osôb.

Riziko krutej pomsty zo strany fašistov sa, žiaľ, stalo skutočnosťou. V nešťastnú sobotu 13. januára 1945 vtrhlo do Cigľa nacistické komando, špeciálne vycvičené a určené na protipartizánske akcie, na zastrašovanie a prenasledovanie obyvateľstva, na radikálne stíhanie rasovo prenasledovaných, utečencov a nepriateľov režimu. V skorých ranných hodinách obkľúčili a prepadli obec. Niekoľkých občanov na mieste umučili. V obci ukrývané osoby – štvorčlennú židovskú rodinu, niekoľko ďalších Židov a vojenských zbehov spolu s viac ako stovkou Cigeľčanov odvliekli do Prievidze. Oslobodenia a konca vojny sa nedožilo viac ako dvadsať zavraždených. Hrdinský postoj vtedajších Cigeľčanov, z ktorých niekoľkí ešte žijú medzi nami, je trvalým príkladom vlastenectva a obetavosti.
Obec, obyvatelia a organizácie Cigľa boli za svoju protifašistickú činnosť po vojne ocenení mnohými vyznamenaniami, tunajšia telovýchovná jednota bola premenovaná na TJ Partizán Cigeľ, miestny Pamätník padlých je národnou kultúrnou pamiatkou. Pamiatke obetí a protivojnovej myšlienke je venovaný aj Pochod vďaky SNP. Prvý Pochod vďaky SNP, ešte pod názvom Biela stopa, sa uskutočnil v januári 1976. Skupina 39 nadšencov na bežkách vystúpila až na hrebeň Bieleho kameňa, do nadmorskej výšky viac ako 1100 metrov, na miesta kde si v tuhej zime 1945 oddiel Major vybudoval partizánske bunkre.
Organizáciu Pochodu vďaky SNP zabezpečuje turistický oddiel TJ Partizán Cigeľ, od roku 1985 spolu s priateľmi z TJ Plameň Handlová, v spolupráci s Obcou Cigeľ, Mestom Handlová, Zväzom protifašistických bojovníkov, Trenčianskym samosprávnym krajom a Klubom slovenských turistov. Podujatie postupne prerástlo na jednu z najväčších masových zimných turistických akcií na Slovensku. Účastníci sa radi vracajú a privedú vždy nových priateľov. Svedčia o tom čísla registrovaných návštevníkov z posledných šiestich ročníkov: 662, 1383, 1379, 1786, 1857, 1577… Toto v súčasnosti najvýznamnejšie zimné turistické a spoločenské podujatie hornej Nitry dokazuje, že hodnoty a historické udalosti sa dajú pripomínať mládeži či starším súčasníkom mnohostranným a príťažlivým spôsobom.
Všetkých záujemcov srdečne pozývame, príďte znova či po prvýkrát aj vy do Cigľa na Pochod vďaky SNP v sobotu 17. januára 2015, od 9:00 hod. Veríme, že tak ako v rekordnom roku 2013 môže byť pekné, zimné počasie, no bez ohľadu na poveternostné podmienky robíme čo sa dá pre informovanosť, spokojnosť a bezpečnosť návštevníkov. Už niekoľko týždňov sa široký organizačný výbor stará o prípravu trás, zabezpečenie informácií, suvenírov, bezpečia a pohody. Občerstvenie a hudba budú zabezpečené na Murovanej chate, na Drevenej chate, v Kultúrnom dome v Cigli, v ZŠ Morovnianska cesta v Handlovej.

Ďalšie aktuality

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.

Upozorňujeme na zmeny v umiestnení volebných miestností

10. Aug 2022 13:27
Pre spojené voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov…

Delegovanie do volebných komisií

10. Aug 2022 12:47
Členom volebnej komisie môže byť ten, kto dovŕšil 18 rokov veku, je spôsobilý na…