ZŠ s MŠ Malonecpalská získala dotáciu vo výške 7 822 eur na environmentálne aktivity
Na realizáciu projektu „SSS-spoznávaj, separuj, správaj sa!“ získala škola dotáciu vo výške 7 822 eur. Projekt bude realizovať v období január – september 2025.
Hlavnými činnosťami projektu sú výchovno-vzdelávacie aktivity pre deti a mládež, verejnosť a pedagogických pracovníkov v téme odpady a prechod na obehové hospodárstvo.
Cieľom projektu je zvyšovanie environmentálneho povedomia, rozvoj zručností a kompetencií pre presadzovanie udržateľného rozvoja. Realizáciou aktivít projektu, zabezpečením vhodných podmienok na environmentálne vzdelávanie, ktoré učiacim sprostredkuje poznatky, postoje a zručnosti, ktoré podporia, ktoré podporia vytváranie takých hodnotových orientácií, ktoré im umožnia v budúcnosti mať kladný vzťah k životnému prostrediu. Environmentálna výchova je začlenená jednotlivými témami do učebných predmetov. Cieľom je, aby žiaci získali vedomosti, ale aj zručnosti, ktorými môžu pomáhať životnému prostrediu jednoduchými činnosťami, ktoré sú pre nich vhodné, primerané – chrániť životné prostredie, separovať odpad, primerané nakladanie s odpadmi. Nadobudnuté vedomosti a zručnosti preukážu žiaci počas školských akcií na dokážu ich využiť aj v bežnom živote.
„Teší ma, že žiaci ZŠ s MŠ Malonecpalská vďaka projektu získajú vedomosti a zručnosti, ktorými môžu pomáhať životnému prostrediu jednoduchými činnosťami, ako je sadenie rastlín, separovanie či ochrana živočíchov,“ ocenila primátorka mesta Katarína Macháčková.
Jednotlivé aktivity budú realizované k smerovaniu trvalej udržateľnosti – aktivity prioritne vyzdvihnú zmysel separovania odpadu, ktoré sú reakciou na zmenu klímy a potrebu prejsť na obehové hospodárstvo. Deti sa budú vzdelávať o prírode blízkych zelených opatreniach a potrebe separovať priamo na školskom dvore hravou formou (exteriérová edukačná hra ako zaujímavý didaktický doplnok exteriérových náučných chodníkov, pomôcky na pochopenie správneho rozdelenia a triedenia odpadu, slepá mapa s magnetickými kartičkami s danou tematikou. Vďaka zakúpenému materiálno-technickému vybaveniu budú sami zvyšovať mieru vyseparovaného odpadu v urbanistickom prostredí – vytvorenie separačnej zóny prírodného typu – gabionóvé múry stojiska separovaného odpadu budú slúžiť zároveň na zvýšenie biodiverzity (prírodný hmyzí hotel) a strecha bude vytvorená ako extenzívna zelená strecha s rozchodníkom.
Pozrite si reportáž RTV Prievidza k téme: