Zapojte sa do Medzinárodného týždňa povedomia o komposte
Medzinárodný týždeň povedomia o komposte (ICAW) sa zrodil v Kanade v roku 1995. Krátko na to sa začal sláviť aj v Spojených štátoch, postupne sa rozšíril aj do iných krajín po celom svete. Riadi ho Nadácia pre výskum a vzdelávanie kompostu (CREF), ale mnohé krajiny majú svoje vlastné programy ICAW, ktoré spolupracujú a navzájom sa podporujú v individuálnych programoch a aktivitách.
Fakty o biologickom odpade a kompostovaní
Podľa výsledkov analýz zmesového komunálneho odpadu vyplýva, že biologické odpady sú hmotnostne ich najvýznamnejšou zložkou. V závislosti od miestnych podmienok je v ňom zastúpený 30 až 60 % podielom.
Najhorším spôsobom nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom je jeho skládkovanie. Pri skládkovaní vzniká skládkový plyn, ktorého najvýznamnejšou zložkou je metán. Metán je z hľadiska globálneho otepľovania 21x horší ako oxid uhličitý. Komposty môžu úplne nahradiť používanie rašeliny, ktorá sa získava drastickou ťažbou vo vzácnych biotopoch.
Rýchlosť vzniku kompostu je závislá od zvolenej technológie kompostovania, použitých surovín a dodržiavania základných podmienok kompostovania. V praxi je možné vyrobiť kompost v rozmedzí od 3 mesiacov do 1 roka od jeho založenia.
Kompostovať môžeme aj v interiéri. Využiť na to môžeme vermikompostér alebo elektrický kompostér.
Kompost je nielen najlepším a k tomu aj prírodným hnojivom pre rastliny, ale svojím bohatým obsahom mikroorganizmov pôdu ozdravuje a vylepšuje jej vlastnosti.
Vplyv kompostovania na zmenu klímy
Používanie kompostu má mnoho environmentálnych aj ekonomických výhod. Priaznivo pôsobí aj na klímu. Kompost podporuje zadržiavanie atmosférického uhlíka (sekvestráciu) v pôde, zlepšuje kvalitu pôdy a jej odolnosť voči nepriaznivým dopadom zmeny klímy.
Kompostovanie (priemyselné aj domáce) neprispieva len k znižovaniu emisií metánu, ale aj oxidu uhličitého a iných emisií znečisťujúcich látok, ktoré vznikajú pri skládkovaní a spaľovaní odpadu v spaľovniach a pri domácom spaľovaní.
Zapojte sa
Počas Medzinárodného týždňa povedomia o komposte organizujú komunity a organizácie po celom svete rôzne podujatia na podporu kompostovania. Zapojte sa a oslávte tento týždeň aj vy, spôsobom, ktorý vám najviac vyhovuje. Môžete si vybrať z nápadov na https://www.nulaodpadu.sk/medzinarodny-tyzden-povedomia-o-komposte alebo vymyslieť vlastné aktivity. Zdieľajte svoje úspechy s priateľmi a rodinou a navzájom sa podporujte a motivujte.
O vašich aktivitách môžete dať vedieť emailom na tyzden@priateliazeme.sk alebo na www.nulaodpadu.sk/medzinarodny-tyzden-povedomia-o-komposte#ukazte-sa.
Viac informácií nájdete na www.priateliazeme.sk/spz/informacie/nase-materialy/letaky a www.nulaodpadu.sk/medzinarodny-tyzden-povedomia-o-komposte
