7. Mar 2012 11:06

Veľká prievidzská koštovka

Viac ako 150 vzoriek vín z takmer troch desiatok vinárstiev a ôsmich krajín, budú môcť Prievidžania ochutnať 30.marca priamo vo veľkej sále Domu kultúry v Prievidzi. Kultúrne a spoločenské stredisko, v spolupráci s prievidzskou vinotékou Noffry pripravili na tento deň prvý ročník doteraz najväčšej degustácie slovenských aj zahraničných vín v meste Prievidza. „Našim cieľom bolo zorganizovať zaujímavé podujatie, ktoré predstaví jeho návštevníkom pestrý svet vína pokiaľ je možné v čo najširšom rozsahu“, vysvetľuje zámer KaSS-ky jej riaditeľka Mgr. Petra Štefániková. „Takisto nám išlo aj o to, aby sme prispeli k povzneseniu vínnej kultúry v našom meste“, dodáva.

Pohľad na ponuku, ktorú môžu návštevníci Veľkej Prievidskej vínnej koštovky očakávať, vyzerá naozaj sľubne. Prievidzu navštívia veľké vinárske mená Pavelka, Nichta, Macík a Janoušek. Renomované vinárske spoločnosti Pivnica Radošina, VVD Dvory nad Žitavou, Golguz, Agro Movino, LVD Limbach a Šintavan. Na svoje si prídu aj priaznivci menších rodinných vinárstiev v zastúpeníSkovajsa, Blaško, Máťuš, Zápražný, Kopeček či Bott Frigyes. Zahraničie budú reprezentovať naši susedia z Moravy, Vinařství u Kapličky a Zámecké sklepy. Ich ponuku doplní ďalších 9 vinárov z Chile, Argentíny, Francúzska, Rakúska a Izraela. Za pozornosť stojí aj účastník z pohľadu vinárstva trochu exotickej krajiny, Slovinska – Bojan Škrlj. „Je pravda, že Slovinsko nepatrí k tradičným vinárskym krajinám“, priznáva spoluorganizátor koštovky, vinotekár Peter Zeman. „Ako prímorská krajina s dobrou pôdou a vhodným podnebím má však všetky predpoklady sa ňou v budúcnosti stať. Milovníci vína vedia, s akou nedôverou zákazníkov zápasili po príchode na náš trh napríklad moldavské vína. Dnes však už o ich kvalite nikto nepochybuje“, dopĺňa.

Degustácie vína, či už menšie, takzvané riadené s odborným výkladom someliéra, či väčšie, neriadené, ku kultúre vína neoddeliteľne patria. Treba s potešením konštatovať, že vďaka Veľkej Prievidzskej koštovke má šancu začať sa približovať úrovňou vínnej kultúry ostatným, vinárskejšie založeným mestám aj Prievidza.

Ochutnávka s takým bohatým obsadením či už v počte vinárstiev alebo vzoriek sa na Slovensku rozhodne nekoná každý deň. Tento fakt tak dodáva podujatiu aj mierne nadregionálny rozmer. Určite by bolo príjemné ak by mesto získalo novú tradíciu. „Samozrejme, že máme aj túto ambíciu“, priznáva Zeman. „Všetko však závisí pochopiteľne od toho, ako sa budú zúčastnení vinári u nás cítiť a s akým ohlasom návštevníkov sa degustácia stretne“, upozorňuje. „Nielen víno však možno konzumovať s vyššou dávkou kultúry, sú aj iné nápoje“, informuje súčasne s istou dávkou tajuplnosti Štefániková a naznačuje, že nejde o jediné podujatie podobného typu, ktoré má KaSS-ka v úmysle zrealizovať. Konkrétne detaily však zatiaľ prezradiť nechce. Zatiaľ iba toľko, že ďalšie prekvapenie z podobného, no trošku iného súdka, čaká Prievidžanov v polovici júna

Ďalšie aktuality

Oznam o prerušení dodávky tepla TÚV a ÚK

6. Dec 2023 12:18
PTH, a.s. týmto oznamuje svojim odberateľom tepla, že z dôvodu odstránenia havárie…

Zrušenie zasadnutia VVO č. I

6. Dec 2023 11:09
Oznamujeme verejnosti, že zajtra t.j. vo štvrtok 7.12.2023 sa neuskutoční…

Stránkové dni a úradné hodiny

5. Dec 2023 16:39
Oznamujeme verejnosti, že s účinnosťou od 1.12. 2023 sa určujú stránkové dni a…