12. máj 2020 8:11

V Prievidzi chránime prírodu ešte viac

Po každoročnej výsadbe lúčnych kvetov bude kosenie redukované aj na iných plochách verejnej zelene. Termín kosenia bude posunutý na neskoršie termíny predovšetkým na lúkach, kde kvitnú prírodne rastúce kvety.

V Prievidzi budú kvitnúce trávnaté plochy slúžiť včelám. „Tam kde verejná zeleň obsahuje viac lúčnych a jarných kvetov, chceme počkať s kosením verejných priestranstiev. Prečo? Lebo kvety živia včely. Včielky sú dôležité pre prírodu aj pre nás všetkých, a aby mohli žiť, potrebujú kvety. Takáto živá príroda je nielen oku lahodiaca, ale najmä užitočná. Prosíme vás o strpenie a akceptovanie, že živá lúka plná kvetov nemusí byť ihneď pokosená,“ vysvetlila primátorka mesta K. Macháčková


Lúčne kvety ako tradícia
Výsadba lúčnych kvetov patrí medzi obľúbené trendy v komunálnom urbanizme v celej Európe. Výsadba má za úlohu vniesť do mestských sídlisk a parkov krásu kvetov a voľnej prírody. V neposlednom rade kvety pomáhajú včelám. Na verejných priestranstvách v Prievidzi sú lúčne kvety vysievané každoročne od roku 2017.

Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov JUDr. Kolomana Nováckeho dokonca za kvetinové záhony udelila v roku 2018 mestu Prievidza vyznamenanie Zlatá včela za zásluhy o rozvoj včelárstva. „Mimoriadne nás zaujala a potešila realizácia projektu zameraného na výsev lúčnych kvetov na území mesta. Najväčším nepriateľom včiel v súčasnom období totiž už dávno nie sú choroby, škodcovia, či pesticídy, ale hlavne hlad v období vrcholného leta. Príčinou hladovania našich včelstiev je absencia akejkoľvek kvitnúcej zelene v období júl – august. Návrat kvetov do Prievidze je nádejou na lepší zajtrajšok aj pre včelárov na území mesta,“ povedal vtedy Peter Balák, z prievidzskej organizácie Slovenského zväzu včelárov.

Kvetné lúky sa vyznačujú svojimi nízkymi nákladmi na údržbu, bez potrebnej pravidelnej starostlivosti ako polievanie, hnojenie a kosenie. Zmesi lúčnych semien bývajú prispôsobené podmienkam, v ktorých môžu rásť, napríklad tieň, polotieň, výslnné stanovištia.

Ďalšie aktuality

Prievidza získala 268 tisíc eur z eurofondov na realizáciu…

4. Aug 2022 8:10
Mesto Prievidza bolo úspešné so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok na…

Pripravujú rekonštrukciu multifunkčného ihriska vo Veľkej…

4. Aug 2022 8:03
Mesto Prievidza realizuje verejné obstarávanie na rekonštrukciu multifunkčného…

Relácia mestského rozhlasu na 31. týždeň

4. Aug 2022 7:03
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 31. týždni.