15. Oct 2020 12:11

Tropický hmyz - výstava

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Galériu RegionArt obsadí tropický hmyz

Galéria je stále otvorená za prísnych opatrení.
Zberateľ a tropický bádateľ z Prievidze opäť sprístupňuje svoju jedinečnú zberateľskú kolekciu exotického hmyzu. Na návštevníka dýchne exotika rovníka a trópov. Výstava bude verejnosti prístupná od 29.10. do 4. decembra 2020.

Zberateľ a cestovateľ Michal Zachar z Prievidze vás pozýva nahliadnuť do svojej súkromnej zbierky exotického hmyzu, ktorú zhromažďoval niekoľko rokov. Pokocháte sa pohľadom na denné a nočné motýle z celého sveta. Vidlochvosty, babôčky a nočné motýle z čeľade lišajovitých a okáňovitých patria k tým najatraktívnejším druhom. Vystavovateľ vám predstaví aj zaujímavú zbierku chrobákov, ktoré si doviezol z expedícií po krajinách Afriky, Ázie a Južnej Ameriky.

Ide o mimoriadne zaujímavú výstavu, ktorej súčasťou sú aj živé šváby, pavúky – vtáčkare a pakobylky chované v teráriách. Priamo v galérii si návštevníci môžu kúpiť rôzne druhy preparovaných motýľov, chrobákov či krabov.

Každý tretí živočích je chrobák

Zberateľ často dostáva otázku, či preparovanie hmyzu nie je iba ich prostým zabíjaním pre výstavné účely. Rád takých ľudí poučí, že hmyz, chrobáky, majú krátky život. V prírode si splnia svoje poslanie, postarajú sa o potomstvo a potom hynú, alebo sa stávajú potravou pre iné živočíchy. Bez preparovania by väčšina ľudí nemohla spoznať pestrosť a tajomstvá hmyzu. Svet hmyzu je najrozsiahlejším živočíšstvom na svete. Odhaduje sa, že na všetkých kontinentoch ho žije okolo tri a pol milióna druhov. Dá sa povedať, že každý tretí živočích na zemeguli je chrobák „Mnohé druhy ani človek nestihne popísať a už vyhynú,“ hovorí s ľútosťou zanietený cestovateľ.

Ak vás netrápi fóbia z pavúkov a chrobákov, nenechajte si ujsť príležitosť vzhliadnúť túto unikátnu výstavu. Skóre výstavy totiž vylepšuje okrem iného aj zbierka krásnych motýľov.

Galéria RegionArt je aj za prísnych pandemických opatrení naďalej otvorená pre verejnosť. Niektoré podujatia sme žiaľ museli zrušiť alebo presunúť, návštevu galérie si však aj naďalej viete vychutnať v bezpečí a pohodlí. Príďte k nám v rúšku, dezinfekciu máme zabezpečenú. Veríme, že návštevou galérie si oddýchnete a podporíte kultúru, ktorá to v týchto časoch naozaj potrebuje.
Príďte teda do našej galérie na bezrizikové stretnutie s krásou.

www.rkcpd.sk

Ďalšie aktuality

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…

Zelená učebňa pod holým nebom

19. Apr 2024 13:18
Materská škola na Ceste Vl. Clementisa v Prievidzi je Zelenou školou zapojenou v…

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…