Triedenie odpadu na cintorínoch zlyháva na ľuďoch
„Ľudia sa nás najmä v tomto čase pýtajú, prečo sa neseparuje odpad na cintorínoch v regióne,“ hovorí Ing. Jelačič zo Strediska pietnych služieb Technických služieb mesta Prievidza a dodáva, „v minulosti sme už skúšali zaviesť zber vytriedených zložiek komunálneho odpadu. Návštevníci cintorínov však upozornenia na vhodnosť separovania nevyužívali, respektíve nerešpektovali podmienky triedenia.“
Na miestach posledného odpočinku boli umiestnené nádoby na plast a sklo. Problém v recyklovaní odpadu z takéhoto miesta však spočíva v tom, že smútočné predmety majú viacej zložiek.
„Napríklad ozdobný kahanec má plastový podstavec, ale sklenené steny a často kovový vrchný kryt. Niektoré kahance sa síce dajú jednoduchou manipuláciou rozobrať, ľudí to však často vôbec nenapadne. Do kontajnerov na triedený zber tak ľudia vyhadzujú odpady, ktoré pozostávajú z viacerých zložiek a tým kontaminujú obsah zbernej nádoby,“ vysvetľuje Jelačič.
Je to o ľuďoch
Nedostatočné separovanie a nerešpektovanie pravidiel tak má za následok, že vyseparovaný odpad z cintorínov musí ísť na ďalšie dotriedenie, čo je značne neefektívne.
Podobne sme na tom aj s bioodpadom, ktorý tvorí približne polovicu všetkého odpadu na cintorínoch. Bežne sa stáva, že ľudia okolo hrobového miesta pozbierajú lístie do igelitového vrecka a to následne vhodia do bioodpadu. V nádobe na bioodpad končia aj rôzne typy živých vencov, ktoré však často obsahujú kovové alebo umelohmotné súčasti.
„Ľudia môžu poznať výhody a potrebu triedenia odpadu, no musia si k tejto aktivite vytvoriť i návyk a musia tiež poznať jej pravidlá. Pár vyhodených kahancov či igelitiek môže spôsobiť to, že celý kontajner s bioodpadom je znehodnotený a jeho obsah sa využiť nedá,“ doplnil k problematike triedenia Jelačič.