5. Apr 2024 8:17

Škola na Ul. Dobšinského sa zmení na prírodnú oázu

Projekt „Dobšinského prírodná oáza“ bol podporený priamo, bez hlasovania verejnosti, ako jeden z najlepších projektov. Ide o výsadbu 57 stromov a ovocných kríkov v areáli školy. Celá realizácia sa uskutoční za podpory verejnosti, žiakov a rodičov. Predbežný termín akcie je 29.04.2024 – pri príležitosti Dňa Zeme.

Cieľom projektu je znížiť dopady negatívnych klimatických zmien v urbanizovanom

mestskom prostredí a zvýšiť podiel prirodzeného tieňa, odbúrať hlučnosť a prašnosť a prirodzeným spôsobom podporiť podiel vlhkosti v ovzduší a zároveň vybudovať produkčnú záhradu. Areál školy poskytuje dostatočný priestor pre realizáciu vyučovania v prírode a podpory zvýšeného trávenia času v exteriéri. Projekt rieši skvalitnenie vyučovacieho procesu priamo v prírode, priame poukazovanie na ochranu biodiverzity. Výsadba je naplánovaná tak, aby spĺňala osobitosti areálu a zároveň plnila funkciu zachovania biodiverzity, poskytla ovocné plody a v lete tieň pre návštevníkov areálu a deti zo základnej a materskej školy.

„Deti potrebujú tráviť aspoň niektoré vyučovacie hodiny v exteriéri medzi zeleňou, je to psychohygiena, predovšetkým po dobe covidu, ktorú trávili sami a doma. Tento projekt je pre školu mimoriadne dôležitý. Škola je jednou z najväčších a zároveň na najväčšom sídlisku, plnom panelových domov, kde chýba zeleň, miesto na relax a oddych. Preto sme zvolili výsadbu listnatých stromov. Tieto stromy zatienia výhľad na sídliskové bytové domy, v zime poskytnú útočisko pre drobné zvieratá, odhlučnia od okolia a v lete poskytnú vyhľadávaný tieň,“ popisuje projektová manažérka Ing. Monika Gubien.

Doplňujúca bude výsadba drobných ovocných kríkov. Suma, ktorú mesto na projekt získalo je 2400 eur.

Projekt je realizovaný vďaka programu Zelené oázy, ktorý organizuje Nadácia Ekopolis s finančnou podporou spoločnosti SLOVNAFT.

Videoreportáž k článku

Ďalšie aktuality

Skupina Rozlet – slová básní, hudba a krásny spev

30. máj 2024 13:50
Presne to je spevácka skupina Denného centra Bôbar, ktorej básne a piesne sa naozaj…

Hlasujte za K Park - 4. ročník

30. máj 2024 11:03
Privítali by ste v Prievidzi priestor, kde si môžete zahrať streetball, pingpong,…

Odstávka vody

30. máj 2024 8:06
Informujeme obyvateľov, že z dôvodu poruchy na vodovodnom systéme na bytovom dome č.…