22. Dec 2020 15:49

Skauti prinesú Betlehemské svetlo do kostolov

Plamienok zapálený v Bazilike Narodenia Pána priniesli skauti do Prievidze a na Hornú Nitru aj tento rok. Pre aktuálne obmedzenia vychádzania ho ale nemôžu rozdávať na stanovištiach ako zvykli iné roky. Betlehemské svetlo horí na dvoch miestach v Prievidzi už niekoľko dní pred Vianocami, tu sa môže každý obslúžiť sám. Aktuálne pravidlá tiež dovoľujú konanie bohoslužieb, preto práve do kostolov skauti prinesú Betlehemské svetlo na Štedrý deň, aby si ho mohla široká verejnosť vyzdvihnúť.

Pre aktuálne obmedzenia vychádzania nemôžu skauti rozdať Betlehemské svetlo v Prievidzi a Bojniciach na obvyklých miestach, ako bývalo zvykom. Skautky a skauti preto vytvoria samoobslužné miesta, na ktorých si budú môcť záujemcovia odpáliť plamienok sami. Betlehemské svetlo tiež prinesú do kostolov na vigílne sväté omše v Prievidzi a Bojniciach.

Betlehemské svetlo horí už niekoľko dní pred Vianocami, až do Štedrého dňa na dvoch miestach v Prievidzi. Označené sviece horia pri piaristickom kostole, pri soche Panny Márie Immaculaty a pri vstupe do mestského cintorína v Prievidzi (pri kríži) na Mariánskom vŕšku. Záujemcovia sa môžu obslúžiť, teda odpáliť si plamienok sami.

Na Štedrý deň od 8:00 bude horieť Betlehemské svetlo okrem týchto dvoch miest aj na označených miestach pri ďalších troch farských kostoloch – pri Kostole sv. Bartolomeja a Kostole sv. Terézie z Lisieux (Zapotôčky) v Prievidzi, a pri Kostole sv. Martina v Bojniciach. Do kostolov tiež skauti prinesú Betlehemské svetlo na vigílne sväté omše so začiatkom o 16:00. Na transport betlehemského svetla je potrebné si priniesť sviečku chránenú pred vetrom alebo petrolejovú lampu.

Od skautov dostane betlehemské svetlo aj do ostatných miest a obcí v regióne, na tradičné miesta, najmä v kostoloch, kde si ho budú môcť záujemcovia odpáliť. Cieľom skautov je aj napriek ťažkej dobe odovzdať plamienok z Betlehema čo najväčšiemu počtu ľudí. Tak ako tento plamienok spája ľudí, chcú spojiť aj Prievidzu a celú Hornú Nitru s ostatnými mestami na Slovensku a vytvoriť symbolickú reťaz Svetla.

Aj tento rok pripravujú skauti interaktívnu mapu s vyhľadávaním, kde bude v rámci Slovenska Betlehemské svetlo dostupné. Mapa so zoznamom je dostupná na internetovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk a skautskí dobrovoľníci ju každým dňom aktualizujú.

Ďalšie aktuality

Ochrana lesov pred požiarmi v roku 2023

29. Mar 2023 8:22
V posledných troch rokoch znova stúpa v prievidzskom regióne počet požiarov, ktoré…

Mesto Prievidza oslávilo deň učiteľov

28. Mar 2023 14:07
Aj tento rok si 28. marca o 9:00 hod. v priestoroch KaSS v Prievidzi 20 učiteľov…

Pracovné trhy 2023

28. Mar 2023 9:23
Kontaktné centrum Prievidza v rámci projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne…