24. Nov 2022 8:14

Seniori v Štarsburgu

Europoslanec Vladimír Bilčík, pozval seniorov z denných centier v Prievidzi na návštevu do Štrasburgu do Európskeho parlamentu a do Rady Európy, v dňoch 3.-7.10.2022.

Milo nás privítal, oboznámil s činnosťou v Parlamente a venovala sa nám aj Alena ČARNÁ s pripravenou prezentáciou a vysvetľovaním, k dispozícii nám bol asistent Poslanca Viktor Fudala.

Okrem základných informácií o členských štátoch, sme získali predstavu ako funguje parlament, prečo sa presúva parlament do Bruselu, pracovisko aj v Luxemburgu, ktoré jazyky sa používajú pri rokovaní, koľko ľudí – zamestnancov tam pracuje (cez 8000), aký veľký je rozpočet, ktoré sú stanovené priority.

Mali sme možnosť sledovať program rokovania, diskusiu k danej téme, posúdenie návrhov Európskej komisie na ochranu spotrebiteľov a podnikov pred rastúcimi cenami energií. Pozorovali sme poslancov pri práci, sledovali kto pracuje v ktorej frakcii, čím sa zaoberajú.

Po milom rannom a opätovnom stretnutí nám Europolanec Bilčík zodpovedal otázky k energetike, využívaniu alternatívnych zdrojov, o hoaxoch, o pomoci ľudom vo viacerých sférach – seniorom, študentom a rôznych profesiách.

So záujmom sme si prehliadli veľké priestory v budove, získali sme množstvo fotografií, s ktorými budeme oboznamovať doma. V parlamentnej reštaurácii sme mali zabezpečený obed a večer sme spoznávali chutnú francúzsku gastronómiu.
V programe sme mali aj prehliadku mesta. Celým Štrasburgom dominovala historická Katedrála Notre Dame s najvyššou vežou vo Francúzsku (142 m). Pestrofarebné domčeky sme si v plnej paráde vychutnali z vyhliadkovej lode, po kanáloch rieky Ill, oboplávali sme historické Grande Ile (kultúrne dedičstvo UNESCO). Pri prechádzke sme videli množstvo čokoládovni, kaviarničiek, obchodíkov so starožitnosťami, umeleckými výrobkami, textilnými výrobkami. Známe sú alsaské vína, syry.

Ďalší deň sme navštívili Radu Európy, ktorá je medzivládna organizácia a združuje 46 členských krajín. Síce nezasadali, ale jej cieľom je ochrana ľudských práv, posilňovanie pluralitnej demokracie, rozvoju európskej kultúrnej identity, ochrana životného prostredia a harmonizácia práva európskych krajín. Pozreli sme si o tom film a mali sme exkurziu s besedou v rokovacej sále. Sprevádzal nás asistent poslanca Viktor Fudala. Ďakujeme Europoslancovi Vladimír Bilčík za pozvanie na návštevu, milé prijatie, za pestrý a hodnotný program, na ktoré budeme veľmi dlho spomínať. Ďakujeme primátorke mesta Prievidza Katarína Macháčková za možnosť, aby sa zájazdu sa zúčastnili 36-ti seniori z denných centier z Prievidze, Denné centrum Necpaly-Prievidza, DC BOBAR Prievidza, Denné centrum Sever, Prievidza, DC Veľká Lehôtka, DC Malá Lehôtka, DC Hrade, z Humenného. Boli s nami aj študenti z Bardejova a z Gymnázia zo Spišskej Novej Vsi. Taktiež veľmi ďakujeme majiteľovi dopravnej spoločnosti a zároveň organizátorovi, sprievodcovi, vodičovi, za bezpečnú, príjemnú a šťastnú jazdu. Sú to František Chrzan a Ladislav Lisivka. Snáď sa aj ďalším seniorom podarí takýto zájazd absolvovať.

Ďakujeme!

Text. M. Vaňová

foto:

foto: Juraj Palásthy

Ďalšie aktuality

Kompost do záhrad je k dispozícií celoročne

21. Mar 2023 12:56
Obyvatelia mesta si môžu bezplatne prevziať kompost na Garážovej ulici č. 1 v…

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Prievidza č. 1/2023 o…

20. Mar 2023 14:55
Číslo: 01/2023 Prílohy: VZN…

Pri príležitosti Svetového dňa vody otestujeme vašu vodu zo…

20. Mar 2023 9:20
22. marca si pripomíname Svetový deň vody, ktorý sa oslavuje od roku 1992, kedy ho…