25. Nov 2020 7:26

Seniori a ich príbuzní, pozor

V súvislosti s pretrvávajúcimi, opakovanými a medializovanými prípadmi krádeží a podvodov, spáchanými na senioroch Vám ponúkame niekoľko rád, ako sa nestať ich ďalšou obeťou.

Podvodníci neustále využívajú rôzne zámienky a scenáre, aby sa dostali k cudzím peniazom. Vytipovanú obeť oslovia buď na ulici alebo sa snažia vniknúť do jej bytu, na čo využívajú zámienky podomového predaja, opráv elektrospotrebičov, výplaty preplatkov a pod. Pokiaľ nevylákajú peniaze priamo, ovládajú množstvo spôsobov, ako dôverčivú osobu okradnúť („preskúmanie pravosti“ bankoviek falošným policajtom, vylákanie finančnej hotovosti na operáciu po „dopravnej nehode“, resp. zakúpenie či opravu motorového vozidla, výmenu odkvapových žľabov, poskytnutie rôznych služieb, za ktoré žiadajú premrštené a pre Vás nevýhodné ceny a pod.)
Výnimkou nie je ani súčasná situácia v súvislosti s novým Coronavírusom, ktorú sa snažia niektorí ľudia zneužiť. Predaj „liekov proti Corone“, ponuky merania teploty u Vás doma alebo pochybné testovanie na COVID 19 so zľavou sú len niektoré zo scenárov podvodníkov, ktorí využívajú každú možnosť na svoje obohatenie.
Vyskytli sa aja prípady telefonátov od falošného lekára, ktorý pod zámienkou ochorenie príbuzného na Covid 19 pýta od rodiny peniaze na začatie liečby. Takéto konanie je vždy pokus o PODVOD !!!
Obyvatelia mesta, seniori alebo Vy, ktorí máte príbuzných v dôchodkovom veku a čítate tieto riadky, buďte s nimi v dennom kontakte a poučte ich, aby boli opatrní!
– Nedôverujte neznámym ľuďom a nikoho cudzieho nevpúšťajte do svojho bytu.
– Nikdy neotvárajte dvere svojho bytu, pokiaľ neviete, kto je za nimi.
– Zaobstarajte si panoramatický priezor na dvere, ktorý vám umožní dobre si návštevníka prezrieť. Dajte si na dvere bezpečnostnú retiazku alebo podobný systém, ktorý udrží dvere iba pootvorené, mnohé veci tak môžete vybaviť bezpečnejšie.
– Keď u vás zvoní opravár, pracovník úradu alebo iných služieb (odpočet plynu a pod.) nechajte si predložiť jeho služobný preukaz, alebo priamo zavolajte na úrad alebo inštitúciu, na ktorú sa pracovník odvoláva. V prípade akýchkoľvek pochybností trvajte na tom, že nemáte záujem a vec oznámte polícii.
– V prípade odpočítavania meračov tepla, vody či plynu sú tieto činnosti dopredu oznamované. Ak bývate sami, požiadajte o prítomnosť dôveryhodnej osoby u Vás počas odpočtu-sused, príbuzný a pod.

POZOR!! Žiadna inštitúcia v SR nevypláca prípadné preplatky v hotovosti, ale výhradne bezhotovostne a prostredníctvom poštovej peňažnej poukážky na vaše meno !
– Nepodliehajte lákavej vidine rýchleho a ľahkého zbohatnutia. Podomové ponuky výhier v lotérii nebo „výhodného nákupu“ tovaru odmietnite – takmer vždy ide o podvod.
– Nedajte sa nalákať cudzími ľuďmi k podpisu závažných dokumentov, napríklad k prevodu bytu, domu alebo chaty, poskytnutiu peňažných pôžičiek či „výhodnej“ zmene dodávateľa energií. Všetko si v kľude a dôkladne premyslite.
– Závažné rozhodnutia o vašom majetku konzultujte s právnikom, prípadne sa poraďte s ďalšími, dôveryhodnými osobami. Množstvo obcí, miest, inštitúcií a mimovládnych organizácií, ktoré poskytujú pomoc seniorom ponúkajú aj bezplatnú právnu poradňu.
– Ponuky nákupu a dovozu potravín neprijímajte od cudzích a neznámych ľudí, využite napríklad možnosti ponúkané mestom Prievidza alebo prostredníctvom dôveryhodných kontaktov, sprostredkovaných Vašou rodinou alebo blízkou osobou.
– Udržujte dobré vzťahy so susedmi. Napíšte si ich telefónne čísla, v prípade potreby býva ich pomoc najskôr dosiahnuteľná.
– Dôležité telefónne čísla (polícia, lekár, hasiči, IZS-číslo 112 ) majte napísané na viditeľnom mieste blízko telefónu, aby ste mohli čo najrýchlejšie privolať pomoc.
– Pri pohybe mimo Vaše obydlie chráňte svoje zdravie prekrytím úst aj nosa rúškom a vyhýbajte sa tým, ktorí tieto pravidlá nerešpektujú!

Veríme, že spoločne docielime to, aby podvodníci nevylákali úspory vašich rodičov alebo starých rodičov a nemuseli tak prežiť traumatický zážitok z okradnutia !

-Mestská polícia Prievidza-

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy pitnej vody

10. Apr 2024 9:01
Informujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Ekorok s Nestlé

9. Apr 2024 8:27
19. apríla sa od 9:30 do 12:00 hodiny na Námestí slobody uskutoční 21. ročník…

Mesto zrekonštruuje výbehy pre psov

9. Apr 2024 8:12
Mesto Prievidza spravuje aktuálne desať výbehov pre psov. V súčasnosti chystá…