19. Nov 2020 9:44

Rozhovory s úspešnými umelcami a umelkyňami regiónu - Ivan Jakušovský (online)

Kultúrne a spoločenské stredisko

Keď nemôžete ísť za kultúrou, ideme za vami!
Rozhovory s úspešnými umelcami a umelkyňami regiónu
Kultúrne a spoločenské stredisko vám aj v týchto neľahkých časoch prináša kultúru, a to formou online streamu, ktorý si môžete užívať z pohodlia domova. Pripravili sme nový projekt – sériu rozhovorov pod taktovkou prievidzského moderátora Mária Šmýkala, ktorý vyspovedá mnohých úspešných umelcov a umelkyne z hornej Nitry. Už túto sobotu 21. novembra 2020 sa vám o 17.00 h na našej facebookovej stránke predstaví jedinečný street artový umelec Ivan Jakušovský. Pripájať sa môžete päť minút pred začiatkom online rozhovoru.

IVAN JAKUŠOVSKÝ
Ivan Jakušovský nie je vo svete umenia žiadnym nováčikom. Ide o umelca pochádzajúceho z Handlovej, ktorého obrovské maľby na stenách (tzv. murály), na niekoľkoposchodových budovách, v interiéroch aj exteriéroch či menšie portréty a karikatúry môžete obdivovať nielen v Prievidzi, ale aj v iných kútoch sveta. Počiatky tvorivosti začali už v útlom detstve, kedy ako štvorročný dostal od svojej starej mamy fixky, papiere a začal kresliť. Odvtedy sa už toho nezbavil. Každou časťou života ho sprevádzali i motivovali osudoví ľudia. Zmaturoval v odbore umelecko-remeselné spracovanie skla, kde práve spolužiaci boli jednými z prvých, ktorí ovplyvnili jeho umeleckú dráhu. Po strednej škole si dal prihlášku na umeleckú vysokú školu, na ktorú sa však nedostal, pretože odcestoval do Kanady. Tam prvý raz videl veľké posprejované steny, ktoré ho veľmi uchvátili. Po návrate na Slovensko ho čakal nástup na vojenskú službu. Tam opäť stretol osudového človeka, vďaka ktorému sa mu vojenčina spojila s umením.
Ivan precestoval mnoho krajín, no Paríž sa radí medzi tie, ktoré výrazne ovplyvnili jeho ďalší vývoj. Pracoval ako strážnik veľkej spoločnosti. Strážil komplex firiem, paradoxne, pred writermi a vandalmi. Sám si však do práce na nočnú smenu nosil farby a tvoril, aj keď to bolo nebezpečné. Po čase sa mu podarilo dostať do partie writerov, kde najskôr robil tzv. očko. Zatiaľ čo ostatní sprejovali, Ivan dával pozor, či niekto nejde. Neskôr už maľoval aj on. Práve tam uňho prepukla vášeň k tvorbe graffitov. Po návrate z Francúzka však prišli veľké problémy. Odrazu ostal bez domova a ocitol sa na ulici. Vďaka umeniu sa mu z nej nakoniec podarilo dostať, začali mu pribúdať zákazky. Stálo to však veľa síl a času, no podarilo sa mu vypracovať sa a živiť ako profesionálny umelec. Používa pestrú paletu techník a jeho kreativita je nekonečná. Počas rozhovorov sa usiluje zistiť, čo má človek rád a čo ho zaujíma, čomu následne prispôsobuje svoju tvorbu. Rovnako mu nerobí problém maľovať aj v extrémnych situáciách. Mnoho jeho diel je na nerozoznanie od reálnych fotografií.
Za veľa vďačí svojej rodine, ktorá mu vždy bola a stále je veľkou oporou. Práca sa mu síce sčasti podpísala aj na zdraví, no napriek všetkým prekážkam ho živobytie umením baví. „Ľudia po prebudení myslia na rôzne veci. Na kávu, na prácu, na sex. Ja ráno otvorím oči a hneď maľujem. Vášeň a presvedčenie musí byť, lebo ak to máš, tak talent nie je až tak podstatný. Originalita je dôležitá, pretože ak si originálny, je to najlepšie“.
(Ivan Jakušovský)

Tešíme sa na vás!

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…