23. Apr 2012 11:00

Prievidzu roztancuje kalamajka

V pondelok 7. mája 2012 si na Námestí slobody v Prievidzi pripomenieme Deň Európy netradičným spôsobom. Žiaci a učitelia Obchodnej akadémie Prievidza v spolupráci s partnermi pripravili projekt tancujPD.eu 2012. Širokú verejnosť pozývajú zatancovať si ľudový tanec kalamajka.

„Naším zámerom je oslava Dňa Európy ľudovým tancom z hornej Nitry kalamajkou, ktorý sa naučí každý v priebehu niekoľkých minút. Cieľom tohto tanečného podujatia bude vytvorenie rekordu v počte tanečníkov kalamajky na jednom verejnom priestranstve,“ hovorí Stanislav Malega z Obchodnej akadémie Prievidza.

Vytvoria rekord

Akcia tancujpd.eu 2012 sa uskutoční na Námestí slobody a bude doplnená sprievodnými aktivitami. Tanečníci sa v pondelok 7. mája 2012 začnú na Námestí slobody schádzať od 9.30. Po otvorení a nácviku tanca je o 11.00 naplánované finále, kedy sa pokúsia o vytvorenie rekordu.

Podujatia sa zúčastnia aj sčítací komisári pre slovenské rekordy, ktorí majú oficiálne overiť počet tanečníkov, ktorí sa do tancovania kalamajky zapojili a spoločne vytvorili slovenský rekord. V súčasnosti už organizátori evidujú viac ako 1400 prihlásených účastníkov zo základných a stredných škôl, denných centier, CVČ a iných organizácií.

Ďalší záujemcovia, ktorí chcú pomôcť pri tvorbe tohto rekordu a chcú byť jeho súčasťou, sa môžu registrovať na e-mailovej adrese smeskoleab@gmail.com. Registrácia však nie je povinná – do tvorby rekordu sa budú môcť zapojiť aj náhodní okoloidúci.

Vo farbách Európskej únie

Tanečník kalamajky by mal mať ľubovoľný doplnok oblečenia, napríklad čelenku, šatku, kravatu, tričko alebo okuliare, vo farbách Európskej únie – páni modrý doplnok, dámy žltý. Podrobnejšie informácie a videá k nácviku sú k dispozícii na www.kalamajka.tk a na stránke http://tancujpdeu.webnode.sk/.

Medzi sprievodné aktivity patria Európske solárne dni, súťaž o najkrajší plagát k podujatiu a rôzne iné súťaže – napríklad o najoriginálnejšie oblečenú skupinu a triedu, o najpočetnejšie zastúpenú triedu alebo najmladšieho a najstaršieho účastníka.

Hlavným organizátorom nevšedného podujatia je Obchodná akadémia Prievidza, ako spoluorganizátori sa na podujatí podieľajú aj mesto Prievidza, Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza, Regionálne kultúrne centrum Prievidza, Centrum voľného času Spektrum a Informačné centrum mladých Prievidza. Nad podujatím prevzali záštitu JUDr. Katarína Macháčková, primátorka mesta Prievidza a Mgr. Ľubomír Vida, riaditeľ Obchodnej akadémie a poslanec prievidzského mestského zastupiteľstva.

Čo je kalamajka?

Kalamajka je párový tanec, podobný strofickým polkám. Vyznačuje sa pomerne pevnou tanečno-hudobnou väzbou. Sprievodom je 8-taktová pieseň v dvojštvrťovom takte a tempe. Tanečníci opakujú príznačný motív s podupmi a príklepmi nôh v rytme a ten striedajú s vírením páru polkou. Na Slovensku sa tanec stal obľúbeným najmä na okolí Senice a neskôr sa vytratil. V českom prostredí to bol obľúbený tanec v 19. storočí. Pôvodne sa jednalo o kolesový tanec.

Na severovýchodnom Slovensku sa vyskytoval tanec tzv. kolomyjka – sólový, párový a skupinový tanec realizovaný v rýchlom tempe a dvojštvrťovom takte sprevádzaný hudbou a popevkami tanečníkov. V regióne horná Nitra a Turiec sa opäť objavil po výskume na Podpolianske folkórne slávnosti V Detve v r. 1993.

Kalamajka (text piesne)

Kalamajka, kalamajka,
dobrá vec, dobrá vec.
Keď je zima, keď je zima,
šup na pec, šup.

Keď je teplo šup dolu. Kalamajku tancujú.
Kalamajka dobrá vec,
keď je zima šup na pec.

Keď je teplo šup dolu. Kalamajku tancujú.
Kalamajka dobrá vec,
keď je zima šup na pec.

Videá na nacvičenie tanca

Ďalšie aktuality

Informácie o spustení dotačného systému e grant

28. Nov 2023 10:04
Registrácia a prihlásenie na podávanie žiadostí o dotácie bude možné…

PRERUŠENIE DISTRIBÚCIE ELEKTRINY

28. Nov 2023 9:19
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu poruchy na distribučnej sústave bude dnes od 7…

Projekt - Vianočný stromček odkazov do neba

24. Nov 2023 10:00
Nezisková organizácia Sv. Lujza, n.o. – Mobilný hospic organizuje projekt „Vianočný…