23. Dec 2014 10:18

Prievidzskí skauti prinesú Betlehemské svetlo 25. krát

Skautskí dobrovoľníci budú opäť roznášať Betlehemské svetlo. Plamienok odpálený v Bazilike Narodenia Pána prinesú aj do Prievidze a okolitých obcí na hornej Nitre. Betlehemské svetlo bude vďaka skautom dotvárať vianočnú atmosféru na Slovensku už po 25. krát. Slovenskí skauti ho prinášajú od roku 1990.

Na cestu do Prievidze sa Betlehemské svetlo vydá rýchlikom z Bratislavy v sobotu 20. decembra popoludní. Prievidzskí skauti ho v pondelok 23. decembra zanesú do zariadení pre seniorov, oficiálne odovzdajú vedeniu mesta Prievidza a o 15.45 prinesú na Námestie slobody, kde vystúpia s krátkym programom na záver Predvianočných trhov. Napokon, na Štedrý deň, skauti odpália Betlehemské svetlo všetkým záujemcom v Prievidzi a Bojniciach, aby si ho mohli zapáliť pri sviatočnom stole.

Skauti a skautky rozdajú Betlehemské svetlo všetkým záujemcom v Prievidzi a Bojniciach na Štedrý deň medzi 13:00 a 14:00 na týchto desiatich miestach:
• Dlhá ulica (pri potravinách)
• Námestie slobody (Trojičný stĺp)
• Žabník (potraviny na Ulici Stavbárov)
• Necpaly (pri potravinách „Pyramídy“)
• Sever (pri potravinách Jednota na Novackého ulici)
• Staré sídlisko (pri hoteli Magura)
• Zapotôčky (pri potravinách Jednota na Ulici Ľ. Ondrejova)
• Bojnice (pri lekárni Notre Dame)
• Bojnice (pred Kostolom sv. Martina)
• Bojnice (Dubnica)

Okrem toho Betlehemské svetlo rozdajú na Štedrý deň aj po skončení vigílnych svätých omší, približne medzi 17:00 a 17:30, pred týmito kostolmi:
• Farský kostol sv. Bartolomeja v Prievidzi
• Kostol Najsvätejšej Trojice (piaristický)
• Farský kostol sv. Terézie z Lisieux (Zapotôčky)
• Farský kostol sv. Martina v Bojniciach

Betlehemské svetlo bude vďaka skautom dotvárať vianočnú atmosféru na Slovensku už po 25. krát. Slovenskí skauti prevzali Betlehemské svetlo od rakúskych skautov po prvýkrát v roku 1990 vo Viedni a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti vo Viedni, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla – rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým.

Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla v roku 1099, keď turecké mohamedánske kmene okupovali Svätú zem. Na výzvu pápeža Urbana II. európski rytieri zorganizovali križiacku výpravu do Palestíny a oslobodili Betlehem a Jeruzalem. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.

Svetlo nesie nadkonfesionálne posolstvo vychádzajúce zo základných ľudských hodnôt. Je to posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

Viac informácií o Betlehemskom svetle je k dispozícii aj na stránke www.svetlo.skauting.sk.

Ďalšie aktuality

Prievidza získala 268 tisíc eur z eurofondov na realizáciu…

4. Aug 2022 8:10
Mesto Prievidza bolo úspešné so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok na…

Pripravujú rekonštrukciu multifunkčného ihriska vo Veľkej…

4. Aug 2022 8:03
Mesto Prievidza realizuje verejné obstarávanie na rekonštrukciu multifunkčného…

Relácia mestského rozhlasu na 31. týždeň

4. Aug 2022 7:03
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 31. týždni.