Prievidzské školy sa zúčastnili edukačnej prednášky o textilnom odpade
Únia miest a spoločnosť Ekocharita, ktorá sa venuje zberu textilu a textilného odpadu, podpísali pred pár týždňami memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je systematická edukácia mladej generácie v oblasti módneho priemyslu a problematike, ktorou je textilný odpad. Spoločnosť Ekocharita zároveň pripravila koncepciu vzdelávania pre žiakov a študentov základných a stredných škôl.
Vďaka programu ERASMUS a Malé partnerstvá v sektore školského vzdelávania sa podarilo získať finančné prostriedky na natočenie krátkeho edukačného filmu „O čom si šepkajú šaty“, ktorý režíroval Juraj Mravec, a ktorý je súčasťou prednášky. Vo filme účinkujú aj módni návrhár Boris Hanečka, raper Kali, hudobný producent Peter Pann, ale aj prezidentka Slovenskej republiky. Cez ich vzťah k móde a ceste oblečenia od jeho vzniku až po jeho koniec ukazuje projekt žiakom a študentom náš konzumný spôsob života.
„Snahou prednášky nie je to, aby mladí ľudia nenakupovali, ale aby rozmýšľali nad tým, koľko nakupujú, kde nakupujú a kam potom s tým oblečením, ktoré už nepotrebujú,“ hovorí Mgr. Mária Wagingerová, expertka projektu a dodáva, „formou prednášky a následnej diskusie vysvetľujeme žiakom a študentom, aký obrovský celosvetový problém je textil a textilný odpad. Čo je to fast fashion, kedy vznikol tento pojem a čo to spôsobilo. Aká je kvalita takého oblečenia, čo to urobilo za to obdobie so životným prostredím a zdravím ľudí, ktorí ho vyrábajú a naopak, čo je to slow fashion a cirkulárna ekonomika a upcyklácia, ako nakupovať a správne si triediť šatník, čo je to kapsulová móda a kam s oblečením, ktoré už nenosíme.“
Hlavným cieľom projektu je edukovať mladých ľudí, aby sa postupne znížilo množstvo kúpeného a následne aj vyhodeného textilu, a zároveň pomáhať organizovať celomestské swapy (výmeny oblečenia), aby sa čo najviac oblečenia vrátilo do obehu, čím menej sa ho nakupovalo a hlavne, aby nekončilo v komunálnom odpade, prípadne na nelegálnych skládkach.