26. Jul 2018 7:14

Prievidza zlepšuje zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu

V Prievidzi vybudujú novú kompostáreň. Nové zariadenie bude situované v areáli odpadového hospodárstva mesta Prievidza, na Garážovej ulici. Vďaka eurofondom samospráva nakúpi aj technológie a zariadenia, čím sa zlepší zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu v meste.

Mesto Prievidza začína budovať novú kompostáreň. Predmetom zmluvy s úspešným uchádzačom verejného obstarávania, firmou PRIEMSTAV STAVEBNÁ a.s., je vybudovanie objektov kompostárne. Samospráva vybuduje otvorenú skladovú plochu s dvoma stenami pre uloženie biologicky rozložiteľného odpadu, podkladovú dosku pre technológiu kompostovania založenú na aeróbnej fermentácii a skladovú plochu pre uloženie hotového kompostu. K objektom sa zrealizujú zároveň aj príslušné inžinierske siete. Celková suma za toto dielo predstavuje sumu 355 031,59 eur. Priebežne s výstavbou uvedených plôch prebieha dodávka technického vybavenia kompostárne, na ktoré mesto získalo nenávratný finančný príspevok z eurofondov.


Mesto Prievidza získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 2 312 325,65 € z Operačného programu Kvalita životného prostredia na realizáciu aktivít projektu s názvom: Zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu v Prievidzi. Cieľom projektu je zabezpečenie zberu a zhodnocovania biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu v Meste Prievidza. Finančné prostriedky samospráva využije na nákup technologickej časti zariadenia na zhodnocovanie bioodpadu – troch kompostovacích kontajnerov. Ďalej sa nakúpia technické mobilné zariadenia, ktoré zabezpečia manipuláciu a prípravu dovezeného biomateriálu, pred a počas procesu kompostovania, ako aj manipuláciu s výsledným produktom – kompostom. Ide o drvič bioodpadu, samochodný prekopávač, preosievač a teleskopický nakladač.

Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“,serif;}

V meste bol zavedený zber biologicky rozložiteľného odpadu a na zvýšenie štandardu zberu a komfortnosti pri manipulácii boli v rámci projektu obstarané zberné nádoby. Umiestňovali sa do domácností v rodinných domoch, ktoré požiadali o pridelenie nádoby a zavedenie zberu. V prípade, že obyvatelia majú záujem o využívanie tejto služby, stále majú možnosť podať žiadosť o pridelenie.

Do týchto nádob je povolené ukladať kvety, trávu, lístie, drevný odpad zo strihania a orezávania krovín a stromov, vypletú burinu, pozberové zvyšky z pestovania, zhnité ovocie a zeleninu, piliny, drevnú štiepku, hobliny a drevný popol. Okrem toho samospráva získala prostriedky aj zberové vozidlo s rotačným lisovaním, ktoré bude slúžiť na vývoz zberných nádob na biologicky rozložiteľný komunálny odpad.

Ďalšie aktuality

Voľby prezidenta Slovenskej republiky 2024

21. Feb 2024 7:29
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil Rozhodnutím č. 1/2024 Z. z.…

Odstávka vody

20. Feb 2024 8:05
Oznamujeme obyvateľom, že z dôvodu poruchy na verejnom vodovode bude dnes 20.2.2024…

Žiadosti o dotácie čakajú na vyhodnotenie

19. Feb 2024 12:52
Prievidzská samospráva spustila v januári elektronický systém podávania dotácií,…