18. Feb 2014 7:47

Po prelomení bariér nepočujúci plesali v Prievidzi

Dňa 15.2.2014 v Prievidzi sa uskutočnil 1. Celoslovenský ples nepočujúcich, kde sa prvý krát podarilo uskutočniť podujatie na úrovni plesu.

Nepočujúci museli dodržať plesové pravidlá, napr.museli byť oblečení v smokingu (nie sako s kravatou…). Práve vďaka usporiadateľom Prievidzského spolku nepočujúcich (PDSN) na základe poverenia zo Slovenského zväzu nepočujúcich, že musia spĺňať kritériá, aby sa úspešne uskutočnil takýto Ples na úrovni, nie ako sa sporadicky alebo v predchladzujúcich rokoch objavujú ako Ples nepočujúcich akcie na úrovni „lepšej“ zábavy. Práve v Prievidzi bol prvý štart Celoslovenského plesu nepočujúcich, kde museli byť splnené tieto kritériá. Organizátori PDSN nemali problém kritériá splniť, pretože majú skúsenosti z organizovania Slovenského dňa nepočujúcich 2012 v Prievidzi.
Význam Plesu pre nepočujúcich je veľký, pretože dlhé roky mnohí nepočujúci sa nezúčastnili na Plese, alebo nemohli sa zúčastniť tam, kde ples usporadúvajú počujúci, pretože majú komunikačnú bariéru. To znamená, že kvôli svojmu sluchovému postihnutiu by mali problém zaradiť sa do plesovej spoločnosti.
Význam plesu je nielen pre nepočujúcich, ale aj pre počujúcich priateľov, známych a priaznivcov, čo záujemcov o komunitu. Tí tam spoznali rôzne zvyky a kultúru nepočujúcich (napr. ako sa povie dobrú chuť keď sa nepočujú a podobne) a takisto mali možnosť spoznať,aké majú problémy alebo naučiť sa niečo nové – prvky slovenskej posunkovej reči. Sme radi, že na Plese boli aj počujúci, ako aj počujúci predstavitelia mesta Prievidza, ktorí boli maximálne spokojní s úrovňou Plesu, považujú za úžasný Celoslovenský ples nepočujúcich s bohatou programom, jedlá a nápoje zo švédskeho stola aj pestré tomboly… Kráľovnou plesu sa stala nepočujúca žena z Koša pri Prievidzi a kráľom Plesu sa stal nepočujúci z Trnavy.
Slovenský zväz nepočujúcich pod vedením Ladislava Svíčku vyjadril veľkú spokojnosť, že 1. Celoslovenský ples nepočujúcich v Prievidzi dopadol nad očakávania. To je úspešný štart na ceste za odbúravaním bariér u nepočujúcich občanov. Zároveň prezident Svíčka pred polnocou a konaním tomboly verejné vyhlásil, že na základe zasadnutia Ústrednej rady Slovenského zväzu nepočujúcich bol potvrdený úspešný kandidát, takže 2. Celoslovenský ples nepočujúcich sa bude konať v roku 2015 v Prešove a bude novou tradíciou, že každý rok sa bude Ples konať v inom meste na Slovensku. Prezident Svíčka poďakoval organizátorom z Prievidzského spolku nepočujúcich za zabezpečenie vynikajúcej úrovne 1. Celoslovenského lesu nepočujúcich 2014.
V mene Prievidzského spolku nepočujúcich chceme poďakovať mestu Prievidza za pomoc, ktorú nám poskytlo pri zabezpečovaní podmienok, takisto všetkým sponzorom, ktorí pomohli financovať ples ako aj tým, ktorí darovali vecný dar do tomboly, aj mnohým jednotlivcom, ktorí tiež aktívne pomohli pri organizačných záležitostiach pre ples.

Autor: Ján Ďurkovič
predseda Organizačného výboru 1. Celoslovenského plesu nepočujúcich

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.