20. máj 2016 6:13

Plávať či neplávať? – to je otázka

Kurz letných pohybových aktivít určený žiakom druhého ročníka v Obchodnej akadémii Prievidza má podobu plaveckého kurzu.Kurz zimných pohybových aktivít spolu s Kurzom letných pohybových aktivít a účelovým cvičením nadväzujú na povinnú telesnú výchovu. Kurzy nie sú hodnotené výslednou známkou, ich hodnotenie je súčasťou predmetu Telesná a športová výchova.

Kurz letných pohybových aktivít je určený v našej škole – Obchodnej akadémii Prievidza – žiakom druhého ročníka v podobe plaveckého kurzu. Kurz má spolu 20 vyučovacích hodín v priebehu piatich dní.

Podľa mňa by mal každý vedieť plávať, lyžovať a bicyklovať. Preto plavecký výcvik nie je žiadna hlúposť. Ale taktiež nemusí byť samozrejmosťou na každej škole. U nás sa organizuje každoročne. Som rád, že som ho absolvoval. Naučil som sa správne využívať štýly plávania – prsia, kraul, znak – čo sa mi môže v budúcnosti hodiť. Trošku ma mrzí prístup niektorých mojich spolužiakov. Ku kurzu sa stavali skôr záporne ako kladne?! Niektorí sa hanbili, iní boli leniví prísť.

Áno, stretávame sa s tým, že žiaci majú tendencie neplávať. Samozrejme berieme na vedomie, že niektorí zo zdravotných dôvodov nemôžu do vody. Ale! Je tu problém, ktorý narastá, žiak má ospravedlnenie od lekára resp. rodiča, ktorý mu potvrdí jeho nečinnosť. Žiak nemusí vo vode predvádzať svetové rekordy, ale bolí ma ruka, noha nie je ospravedlnenie. Veď rehabilitačné cvičenia sa robia práve vo vode… Rodičia podporujú nechuť k pohybu nezmyselnými ospravedlnenkami,“ povedala k problému organizátorka kurzu Zuzana Vrtielová.„Kurz bol dobrým odreagovaním popri škole, oživením školských dní. Zišli sme sa dobrá skupinka ľudí. Viac chalanov ako báb- asi sa hanbia. Zo začiatku som si myslel, že to bude hlúposť, no po prvom dni som zmenil názor. Celkom ma to bavilo. Týždeň sme zavŕšili pretekmi,“ zhodnotil kurz Matuš Michalovič.„Je dobré, že sa stretneme ako spolužiaci aj mimo lavíc. Myslím si, že dosť ľudí sa hanbí za svoje krivky, vymýšľajú prečo neplávať. Zlepšil som sa určite v plávaní. Naučil som sa ako tak štartovací skok – teda „šípku“. Určite je potrebné u detí rozvíjať tieto zručnosti,“ pridáva sa Andrej Sobota.

Plavecký kurz sme ukončili pretekmi jednotlivcov a štafiet. Zaujímavá bola štafeta aktívnych plavcov proti plavcom rekreačným. Aktívni boli traja a plávali 50-tku, my šiesti a plávali sme 25-ťku a aj tak vyhrali!
A ešte jedna reakcia Jara Švarca: „Plavecký bol super, určite by som si ho zopakoval v treťom ročníku.“ Takže: „Plávať či neplávať?“ – to je otázka.

Autor: Samuel Žiak, 2.B Obchodná akadémia, Prievidza

Ďalšie aktuality

Revitalizácia verejného priestoru pred Gymnáziom V.B.…

23. Apr 2024 10:42
Mesto v týchto dňoch podpísalo zmluvu so spoločnosťou INO Buildings s.r.o. na…

Na EKOROKU dominoval les ako miesto zázrakov

23. Apr 2024 10:33
V priestoroch CVČ Prievidza v piatok 19. apríla 2024 vyvrcholil 21. ročník projektu…

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…