10. Aug 2021 10:37

Pieseň spod rúk zrodená - výstava

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Majstri hudobných nástrojov zvyknú hovoriť: „Vyrobiť skvelý nástroj je umenie, ktoré spája veľmi veľa vecí a každá z nich je dôležitá.“ Spod ich rúk vychádzajú diela rôznych tvarov a rozmerov. Svojou zručnosťou, šikovnosťou a nadšením im vdýchnu zvuk. Prinášajú tak radosť iným i sebe.

Pri príležitosti jubilejného 35. ročníka Hornonitrianskych folklórnych slávností sme od 23.6.2021 do 10.9.2021 pripravili výstavu s názvom „Pieseň spod rúk zrodená“ v galérii Regionart pri RKC v Prievidzi.

Predstavíme vám tunajších remeselníkov z okresu Prievidza, ktorí sa venujú výrobe tradičných ľudových nástrojov – Marka Bartolena z Kamenca pod Vtáčnikom, Jána Procnera z Handlovej, Michala Ondrejoviča z Chrenovca-Brusna, Juraja Dufeka z Bojníc, Jozefa Sobotu z Prievidze.

Majstri sa s vami podelia o svoje skúsenosti s výrobnými postupmi z rôznych materiálov, ako sú kosti, drevo, koža.

VYSTAVUJÚCI AUTORI:

MARKO BARTOLEN – je pokračovateľom tradičnej výroby handrárskej – kostenej píšťalky a píšťaliek, fujár, gajdíc , ktoré sú vyrobené prevažne z kostí a dreva.
JÁN PROCNER – svojou tvorbou vám predstaví nové možnosti povrchovej úpravy fujár – trombít s využitím tvarov samorastov.
MICHAL ONDREJOVIČ – jedným z mála výrobcov viachlasných fujár, jednohlasnej fujary trombity a rôznych druhov píšťal, na ktoré používa drevo bazy a javora. Konope využíva na povrchovú úpravu.
JURAJ DUFEK – výrobca stredoeurópskeho formátu, ktorý vyrába niekoľko druhov gájd. Naučil sa vyrábať aj tie, ktoré sa používajú v iných regiónoch Slovenska, ba aj v susedných krajinách.
JOZEF SOBOTA – bývalý strojár a muzikant, ktorý sa začal zaoberať výrobou huslí a iných sláčikových nástrojov.

Viac info TU

Ďalšie aktuality

Hornonitriansky banícky spolok ďakuje za dotáciu z rozpočtu…

8. Dec 2023 9:09
Mesto Prievidza aj v roku 2023 poskytlo Hornonitrianskemu baníckemu spolku dotáciu z…

Oznam o prerušení dodávky tepla TÚV a ÚK

6. Dec 2023 12:18
PTH, a.s. týmto oznamuje svojim odberateľom tepla, že z dôvodu odstránenia havárie…

Zrušenie zasadnutia VVO č. I

6. Dec 2023 11:09
Oznamujeme verejnosti, že zajtra t.j. vo štvrtok 7.12.2023 sa neuskutoční…