1. Jun 2020 5:30

Opäť do školy a opatrne

Netradičný návrat detí do škôl sa koná pred prázdninami a nie po nich, ako sme až doteraz boli zvyknutí. To bude znamenať aj zvýšenú pozornosť vodičov, detí, ich rodičov aj príslušníkov mestskej polície.

Kým vodiči po niekoľkých mesiacoch obmedzení budú musieť byť opäť ostražití a pozorní v blízkosti školských zariadení, pre rodičov aj žiakov bude potrebné znovu oprášiť zásady bezpečného pohybu po chodníku, pri ceste aj pri prechádzaní cez priechod pre chodcov. Niekoľkomesačná pauza od každodenných povinností sa môže odraziť aj v pozornosti detí ako účastníkov cestnej premávky, preto by sme im mali venovať zvýšenú pozornosť.


Pre prvákov neuškodí prvé dni pri ich sprevádzaní do školy prakticky opakovať zásady, ktoré si postupne osvojili vlani v septembri pri nástupe do školy, pričom majme na pamäti, že práve ich sprievodcovia by mali byť vzorom a príkladom v dodržiavaní pravidiel cestnej premávky. Buďme trpezliví a dieťaťu všetko vysvetlime, prvoradá je ich bezpečnosť.


Pre vodičov znamená otvorenie škôl zvýšenú pozornosť v ich blízkosti, nakoľko deti majú predĺžený čas príchodu do školy a odchádzať môžu postupne. Dodržiavanie povolenej rýchlosti v blízkosti školy je základným pravidlom. Rátajme s tým, že dlhšia výluka vyučovania sa môže prejaviť na pozornosti detí a znovuzískanie návykov malých chodcov môže trvať nejaký čas. Ich sprievodcami na ceste do školy môžu byť starí rodičia-seniori, ku ktorým by sme mali byť rovnako ohľaduplní. Ak sa práve za volantom ponáhľame, nezabúdajme, že čas beží všetkým a na mieste „pomalého“ dôchodcu raz budeme aj my.


Súčasná situácie je náročná a ťažká vo všetkých oblastiach našej spoločnosti. To však neznamená, že by sme mali menej chrániť a venovať pozornosť tým, ktorí sú našou budúcnosťou alebo sa svojou prácou v minulosti starali o spoločné hodnoty.

Ďalšie aktuality

YOUNG RUN je tu opäť!

15. Jul 2024 8:47
Najmladšia bežecká akcia v meste prichádza už po štvrtý krát. YOUNG RUN aj v roku…

Kampaň „Do práce na bicykli“ pozná víťazov

15. Jul 2024 8:45
Do práce na bicykli je národná kampaň, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj…

Odstávka pitnej vody

15. Jul 2024 8:30
Informujeme obyvateľov, že z dôvodu poruchy bude prerušená dodávka pitnej vody dnes…