9. Jul 2021 10:37

Očkovanie proti Covid-19

Očkovanie proti Covid-19. Čo o ňom potrebujete vedieť? Prinášame krátke informácie.

Čo je choroba Covid-19?
-Covid-19 je nebezpečná choroba, spôsobuje ju koronavírus. Veľmi ľahko sa ním môžete nakaziť. Koronavírus sa prenáša z jedného človeka na iného vzduchom alebo dotykom. Kvôli koronavírusu môžete vážne ochorieť. Veľa chorých nevládze dýchať. Dusia sa. Musia ísť do nemocnice. Niektorí dokonca zomrú. Kvôli ochoreniu Covid-19 zomrelo na svete už viac ako 2 milióny ľudí.

Prečo je očkovanie proti Covid-19 dobré?
Očkovanie Vás chráni pred nakazením proti COVID-19. Ak by ste sa po zaočkovaní predsa len nakazili, oveľa ľahšie potom vyzdraviete. Keď sa zaočkujete, chránite aj druhých ľudí. Je menšia šanca, že ich nakazíte. Ak sa zaočkuje veľa ľudí, vírus sa prestane tak rýchlo šíriť. Potom budete môcť chodiť aj do spoločnosti. Budete sa môcť stretávať s ľuďmi. Budete môcť chodiť do reštaurácií, kina a divadla. Očkovanie vzniklo pred viac ako 200 rokmi.

-Vymysleli ho vedci.
-Chráni vás pred mnohými chorobami.
-Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 prešlo veľa testami.
-Schválili ho liekové agentúry.
-V liekových agentúrach pracujú múdri a vzdelaní ľudia.
-Rozhodujú o tom, či sú lieky pre nás bezpečné.
-V Európskej únii to je Európska lieková agentúra.
-Všetky informácie o očkovaní sa zbierajú a prísne sledujú aj ďalej.
-Vo svete sa proti ochoreniu Covid-19 zaočkovalo niekoľko miliónov ľudí.
-V injekcii je tekutina. Táto tekutina sa volá vakcína.

Vakcína dá telu informácie o koronavíruse. Telo tak zistí, ako vírus vyzerá. A ako sa správa. Zistí, čo na neho zaberá a ako s ním bojovať. Keď telo stretne vírus znovu, už ho bude poznať. Bude pripravené bojovať s ním. Telo sa vďaka vakcíne bude vedieť pred vírusom brániť. Z vakcíny nemôžete ochorieť na Covid-19. Injekciu do ramena dostanete dvakrát. Najprv dostanete jednu injekciu. Potom, asi o mesiac neskôr, dostanete druhú. Počas tohto času sa vaše telo učí, ako vírus vyzerá. Učí sa, ako s ním bojovať. Ako sa proti koronavírusu brániť. Trvá to niekoľko týždňov. Približne 2 týždne po druhej injekcii sa bude telo vedieť brániť najlepšie.


Aj po očkovaní sa musíte naďalej chrániť.
Musíte si umývať ruky a nosiť rúško. Musíte si držať odstup od druhých ľudí. Buďte zodpovední a chráňte sa. Kým nebude zaočkovaných čo najviac ľudí.

Môžete sa po zaočkovaní cítiť zle?
-Môžete sa cítiť trochu zle.
-Je to normálne.
-Bude to trvať krátko.

Tieto prejavy sú po očkovaní bežné:
-Môže vás bolieť rameno po injekcii.
-Môžete byť unavení.
-Môžete mať teplotu.
-Môžete byť slabí.
-Ak by ste po očkovaní cítili iné ťažkosti, ihneď sa poraďte so svojím lekárom.

Kedy sa dostanete na rad na očkovanie?
Všetci naraz sa očkovať nemôžu. Preto očkovanie prebieha postupne v poradí. Toto poradie sa volá aj fázy. Očkovanie prebieha v niekoľkých fázach. Každá fáza trvá určitý čas. Napríklad pár týždňov. Počas nej sa môžu zaočkovať niektorí ľudia. Tí, čo sa dostali na rad. Napríklad: prví sa očkovali lekári a zdravotníci. Neskôr sa očkujú seniori a podobne. Na internete zistíte, kto je práve na rade. Nájdete tam informácie, kedy sa môžete zaočkovať vy. Na ktorú fázu musíte počkať.

Na očkovanie sa musíte objednať.
Pomôžu vám s tým vaši blízki. Napríklad rodina, blízka osoba, asistent. Objednať sa môžete na internetovej stránke www.korona.gov.sk Alebo telefonicky cez infolinku na čísle 0800 174 174 (zo zahraničia +421 222 200 910) Infolinka je k dispozícii denne od 8:00 do 20:00 hod

Čo ak sa cítite pred očkovaním zle?
Ak sa necítite dobre, s očkovaním počkajte. Očkovať sa nesmiete:
-ak máte horúčku, kašeľ, bolesť hrdla ak ste boli s niekým chorým ak ste v karanténe. Karanténa znamená, že musíte zostať doma. Napríklad ste boli v zahraničí, kde je veľa chorých ľudí. Alebo ste sa stretli s niekým, kto má Covid-19. Vtedy musíte počkať pár dní.

Aj keď sa cítite zdravo, môžete byť nakazení. Po pár dňoch môžete ísť na test. Test zistí, či ste zdraví. O očkovaní hovorte s lekárom. Povie vám, kedy bude očkovanie pre vás bezpečné. Potom sa objednáte na termín.

Je dobré sa očkovať. Spravte to. Chránite tak samých seba. Chránite aj vašich blízkych a ľudí okolo vás.

Ďalšie aktuality

Odstávka vody

6. Jun 2023 8:47
Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. upozorňuje obyvateľov, že z…

Mesto mení spoločnosť na zber šatstva

5. Jun 2023 8:54
Mesto koncom mája uzatvorilo novú zmluvu na vývoz šatstva so spoločnosťou Humana…

Začína rekonštrukcia palubovky v športovej hale

5. Jun 2023 8:49
Mesto Prievidza začne v 23. kalendárnom týždni s rekonštrukciu palubovky v športovej…