28. Jul 2021 8:40

Nízko emisný autobus Iveco Urbanway CNG posilou MHD dopravy v Prievidzi a Bojniciach

Spoločnosť SAD Prievidza v spolupráci s mestami Prievidza a Bojnice oficiálne zaradila do MHD prevádzky nový 12m CNG autobus IVECO URBANWAY.

Do siete mestskej hromadnej dopravy oficiálne pribudol nový klimatizovaný autobus Iveco Urbanway, ako prvý svojho typu vo flotile SAD Prievidza.
Dodávateľ mestskej hromadnej dopravy momentálne disponuje autobusmi typu Iveco Citelis CNG, Solaris Urbino a SOR BN.

V zmysle uzatvorenej dlhodobej zmluvy na prevádzkovanie MHD s mestami Prievidza a Bojnice chceme ako dopravca dodržať stanovené technické podmienky, a síce priemerný vek vozidlového parku nemôže byť vyšší ako 10 rokov, autobusy vo flotile nemôžu byť staršie ako 16 rokov a podiel nízko emisných vozidiel musí byť minimálne 50% z celkového počtu vozidiel v MHD. Aby sme uvedené dodržali, čaká nás v najbližších rokoch veľká investícia do nízko emisných vozidiel. Nový autobus IVECO Urbanway na CNG pohon je pre nás momentálne vhodný dopravný prostriedok na zabezpečenie služieb v MHD doprave a na druhej strane si ho budeme môcť dôkladne otestovať v prevádzke, aby sme sa vedeli v budúcnosti správne rozhodnúť o ďalšej investícii do nízko emisných autobusov,“ naznačil Michal Danko, generálny riaditeľ SAD Prievidza.

Iveco Urbanway, s kapacitou 30miest na sedenie a 50 miest na státie, je vybavený klímou nielen pre vodiča, ale i cestujúcich. Pri stredných a zadných dverách sú zabudované kamery, ktoré snímajú cestujúcich v priestore dverí pre zvýšenie bezpečnosti pri nastupovaní a vystupovaní. Autobus je takisto zabezpečený automatickým hasiacim zariadením v motorovej časti.

Autobus bude zaradený do turnusu, to znamená, že bude v prevádzke od pondelka do nedele, od skorých ranných hodín do neskorých večerných hodín. Predovšetkým bude vykonávať linky 50 a 51.

„Spoločne s primátorom Mesta Bojnice Františkom Támom sme prijali pozvanie na oficiálne predstavenie nového autobusu, ktorý bude slúžiť obyvateľov oboch miest v rámci mestskej osobnej hromadnej dopravy. Osobne sa teším, že pribúdajú ekologickejšie alternatívy a doplnky, ktoré zvyšujú komfort cestujúcich obyvateľov našich miesta“ uzavrela primátorka Macháčková.

Foto: Filip Kormaňák

Ďalšie aktuality

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

16. Apr 2024 9:48
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 19.4.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto začne s rekonštrukciou cvičebného priestoru na ZŠ s…

16. Apr 2024 8:08
Od 1. mája začína rekonštrukcia cvičebného priestoru ZŠ a MŠ na Ul. Dobšinského.…