25. máj 2016 9:07

Mesto dáva na podporu futbalu desaťtisíce eur

Okrem státisícov eur, ktoré mesto Prievidza plánuje investovať do rekonštrukcie štadióna sa v súvislosti s týmto športom vynakladajú z prostriedkov mesta desaťtisíce eur. Futbalový klub si z poskytnutej dotácie 105-tisíc eur každý rok hradí prenájom futbalového štadióna a takmer 20-tisíc eur je dotácia na činnosť mládežníckych družstiev.

Najväčšia investícia do športoviska v novodobej histórii

Mestské zastupiteľstvo v Prievidzi koncom apríla schválilo bezpochyby najväčšiu investičnú akciu posledných rokov v meste – rekonštrukciu futbalového štadióna. Tá bude stáť celkovo najmenej 1,25 milióna eur bez DPH. Slovenský futbalový zväz sa bude na rekonštrukcii podieľať čiastkou 750 tisíc eur bez DPH, mesto investuje 500 tisíc eur bez DPH. Daň z pridanej hodnoty za oboch partnerov „vytiahne“ z mestského rozpočtu Prievidze najmenej ďalších 250 tisíc eur. Presnejší odhad výdavkov za rekonštrukciu bude známy až po vypracovaní projektovej dokumentácie.

Mnohí sa pýtajú, kedy sa začne s prestavbou štadióna a aké kroky momentálne musí mesto vykonať. „V súčasnosti mestský úrad pripravuje podklady na obstaranie zhotoviteľa projektovej dokumentácie. Po tom ako obstará projektanta, bude potrebných niekoľko mesiacov na vypracovanie projektu. Boli by sme radi, keby sa už tento rok začalo aj s verejným obstarávaním zhotoviteľa rekonštrukcie futbalového štadióna,“ informuje Branislav Bucák, poslanec MsZ v Prievidzi a predseda komisie športu, mládeže a voľnočasových aktivít pri MsZ v Prievidzi.

Futbal v Prievidzi dostane zrekonštruovaným štadiónom nový impulz. Výrazne sa skvalitnia podmienky pre hráčov všetkých vekových kategórii. „Odsúhlasením rekonštrukcie futbalového štadióna sme dali jasný signál, že máme záujem o rozvoj futbalu v našom meste. Objavili sa aj názory, aby sme za finančné prostriedky, ktoré sú vyhradené na futbalový štadión rekonštruovali nielen štadión ale i halu, ktorú používajú viaceré druhy športu, no napokon sme sa rozhodli všetko investovať len na futbalový štadión, aby sme využili prostriedky, ktoré bolo možné získať od štátu na nové tribúny. Treba povedať, že nikdy v novodobej histórii Prievidze sa neinvestovali finančné prostriedky v takejto výške do ktoréhokoľvek športoviska,“ vysvetľuje motiváciu, prečo navrhla zastupiteľstvu projekt schváliť Katarína Macháčková, primátorka mesta Prievidza.

Vizualizácia rekonštrukcie futbalového štadióna v Prievidzi. Rekonštruovať sa budú vnútorné priestory štadióna, bude realizované oplotenie sektorov aj obnova schodísk a konštrukcie hlavnej tribúny. Kapacita štadióna bude po realizácii spolu 3539 miest, a to 3196 štandardných miest, 288 VIP miest, 14 miest pre imobilných divákov a 41 miest pre novinárov. Futbalový štadión bude mať parametre a kritériá UEFA pre štadióny kategórie 2 stanovené Smernicou UEFA pre infraštruktúru štadiónov.

Z rozpočtu desaťtisíce eur na futbal

Mesto Prievidza v programovom rozpočte na roky 2016, 2017 a 2018 vyčlenilo každoročne na futbal sumu vo výške približne 400-tisíc eur. Z toho 250-tisíc eur je v tomto roku, i najbližších dvoch, vyhradených na rekonštrukciu futbalového štadióna, 105-tisíc eur je dotácia futbalistom, z ktorej si hradia prenájom futbalového štadióna. Približne 20-tisíc eur je ďalšia dotácia pre futbalový klub na dopravu a materiálne zabezpečenie mládeže. Mesto taktiež každoročne prostredníctvom Technických služieb mesta Prievidza dofinancováva prevádzku futbalového štadióna. V roku 2016 to bolo vo výške takmer 27-tisíc eur.

„Mrzí ma, že napriek tomu, že podpora futbalu je z verejných zdrojov vo výške desiatok tisíc eur, šíria sa fámy, že mesto Prievidza nemá záujem o podporu futbalu. Rodičia, podľa mojich informácii, žiaľ, nedostávajú objektívne informácie. Sú porovnávané dotácie na športovú činnosť pre kluby v iných mestách s prostriedkami, ktoré mesto poskytuje iba na dopravu a materiálne zabezpečenie mládežníckeho športu, no neupozorňuje sa pri tom na viac ako stotisíc eur poskytnutých klubu na prenájom štadióna. Akoby bolo zámerom o týchto finančných prostriedkoch rodičom nehovoriť. Fakt je taký, že máloktoré mestá dajú najbližšie roky na futbal také prostriedky ako mesto Prievidza,“ upozorňuje primátorka Macháčková.

„Neviem, či šíriace sa negatívne informácie nejako súvisia s naším rozhodnutím rekonštruovať futbalový štadión priamo, bez toho aby rekonštrukciu realizoval futbalový klub ako bol zámer jeho vedenia. Podľa mňa je zvolená forma najlepšia, dokážeme si lepšie strážiť vynaložené verejné prostriedky,“ dodáva primátorka.

„Takýmto spôsobom postupujeme na základe negatívnych skúseností z minulosti aj pri prevádzke futbalového štadióna. Kým viaceré iné mesta dajú klubu priamo finančné prostriedky a klub prevádzkuje štadión a riadi svoju činnosť, u nás je to inak. Rozhodli sme sa nechať štadión v mestských rukách a prostredníctvom dotácie futbalistom platiť nájom za tréningový proces na štadióne mestskej spoločnosti, ktorá ho spravuje. To však neznamená, že futbalisti túto dotáciu, ktorou sa hradí ich športová činnosť na štadióne, vo výške 105-tisíc eur nedostali,“ dodal na záver Branislav Bucák.

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.