4. Apr 2017 10:55

Medzinárodný festival filmových klubov FEBIOFEST opäť zavíta do Prievidze

Filmy, ktoré nie sú len konzumnou zábavou, ale filmy, ktoré nastavujú zrkadlo súčasnému svetu, budú dominovať programu 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Z hlavného mesta poputuje až do 11 slovenských miest. V Prievidzi sa uskutoční od 4. do 7. apríla 2017 v Dome kultúry Prievidza.

Aj tohtoročný celoslovenský filmový maratón bude poctou autorskej a klubovej kinematografii. Na plátna sa dostane okolo 120 celovečerných a krátkych filmov v 10 sekciách. Dominantou programu zostáva súťažná sekcia krátkych filmov s názvom V strede Európy. Aj tento rok sa v nej stretne 20 hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych snímok do 30 minút zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, a po minuloročnom úspechu aj z Rakúska. V prievidzskom Dome kultúry sa predstavia štyri z nich spolu s ocenenými krátkymi filmami krajín V4.

Medzi vybranými filmami sa nachádzajú aktuálne novinky, začíname v utorok, 4. apríla drámou Jackie, ktorá je intímnym obrazom jedného z najdôležitejších a najtragickejších okamihov v dejinách Spojených štátov amerických, videného očami ikonickej prvej dámy Jacqueline Bouvier Kennedyovej. Ocitáme sa v Jackinom svete počas dní bezprostredne nasledujúcich po vražde jej manžela, prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho. Nehľadiac na smútok a traumu, ktoré prežíva, prvá dáma bojuje o znovuzískanie viery, útechu pre svoje deti i formulovanie historického odkazu svojho manžela Amerike a svetu.
Film získal cenu za najlepší scenár na MFF Benátky 2016.

Streda, 5. apríl sa bude niesť v znamení romantickej drámy – Tanečnica. Príbeh sa vracia do Paríža na prelome 19. a 20. storočia, keď bola tanečnica Loïe Fuller hviezdou kabaretu Folies Bergère. Niekdajšiu farmársku dcérku z amerického stredozápadu nič nepredurčovalo na to, aby tancovala v parížskej Opere. Ale stalo sa. Loïe, ukrytá v metroch hodvábu, ruky predĺžené drevenými tyčami, na javisku objavuje svoje telo a každý večer uchvacuje publikum svojím revolučným hadím tancom. Oslní celé mesto a stane sa ikonou, žiarivým symbolom jednej generácie. K nohám jej padajú významní obdivovatelia: Toulouse-Lautrec, Rodin, bratia Lumièrovci. Dokonca aj keď jej hrozí, že si fyzickou námahou zničí chrbát, aj keď jej žiara reflektorov spaľuje oči, nič ju nezastaví v túžbe stále zdokonaľovať svoje umenie. Až stretnutie s Isadorou Duncan, mladou tanečnicou bažiacou po sláve, privedie túto ikonu začiatku 20. storočia k pádu…

Vo štvrtok, 6. apríla je na programe český dokument od režiséra Miroslava Janeka – Normálny akustický film. Úprimný, premýšľavý Lukáš má osobitý zmysel pre humor, miluje film a píše scenáre. Klavírny virtuóz Denis dokáže zahrať náročné skladby, je nesmierne inteligentný a sčítaný. Majda rada rapuje a vo svojich textoch obnažuje okolitý svet s odzbrojujúcou presnosťou. Marjamka dokáže rozprávať dlhé príbehy v angličtine, jej neúnavný brat Ahmed je nezvyčajne priateľský. Päť obdivuhodných detí, ktorým spoločnosť dala nálepku „autista“. Popredný český dokumentarista nás nabáda, aby sme autizmus prestali vnímať ako diagnózu a pokúsili sa mu porozumieť ako fascinujúcemu, i keď často ťažko rozlúštiteľnému spôsobu myslenia. Lebo kto má určiť, čo je normálne: žiť v zhone a nevidieť absurdity modernej doby alebo skôr túžobne hľadať vo svete poriadok, ticho a pokoj? – Najlepší český dokumentárny film 2016 (ex aequo s FC Roma) a Cena študentskej poroty na 20. MFDF Jihlava.

Záver prievidzskej časti festivalu vygraduje snímkou Klient. Príbeh o vzťahu, ktorý začne chladnúť v období, keď manželský pár účinkuje v inscenácii hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. – Ranaa a Emad, iránska dvojica hercov, skúšajú známu hru Arthura Millera a po tom, čo sa ich vlastný dom začne rúcať, sú nútení prenajať si byt od svojich hereckých kolegov. Usídlia sa v novom byte, no nevedia, že tam pred nimi bývala prostitútka s početnou klientelou. Raz večer v nečakanom slede udalostí príde do bytu jeden z jej bývalých klientov, a to práve vtedy, keď je Ranaa sama doma a kúpe sa. Udalosti, ktoré nasledujú, obrátia pokojný život tohto páru úplne naruby.
Film získal Cenu za scenár a cenu pre najlepšieho herca (Shahab Hosseini) na MFF Cannes 2016.

Kľúčovou programovou sekciou zostáva Súťaž krátkych filmov pod názvom V strede Európy. Stretnú sa v nej hrané, dokumentárne a animované snímky do 30 minút z krajín V4 a tiež z Rakúska.

Hlavným organizátorom MFFK je Asociácia slovenských filmových klubov. Prievidzskú časť festivalu pripravuje Filmový klub ´93 a KaSS Prievidza, vstupné na festival je 2,00 € ZŤP, 3,00 € člen FK´93, 4,00 € jednorazový vstup. V prípade záujmu bude možnosť zakúpiť si Filmový preukaz v hodnote 5,00 €, ktorý bude platiť na všetky premietania Filmového klubu ´93 počas tohto kalendárneho roku. Viac informácii o festivale nájdete na www.kasspd.sk alebo www.facebook.com/FilmovyKlub93.

Ďalšie aktuality

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…

Relácia mestského rozhlasu na 32. týždeň

11. Aug 2022 7:22
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 32. týždni.