25. máj 2023 13:12

IDA bude pomáhať aj prievidzským seniorom


IDA, Inteligentná domáca asistentka umožní osamelým seniorom ostať čo najdlhšie v domácom v prostredí, s pocitom istoty a bezpečia. Spustenie projektu v Mesto PRIEVIDZA  pripravuje v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom v najbližších mesiacoch.

„Služba spočíva v tom, že monitoruje ľudí v domácom prostredí, monitoring ale neznamená, že má človek v domácnosti zavedenú kameru. Projekt je založený na moderných senzoroch, bez obrazu a zvuku,“ vysvetľuje systém fungovania inteligentnej asistentky vedúca sociálneho oddelenia Mgr. Jana Javorčeková

Inteligentná Domáca Asistentka funguje na základe senzorického snímania priestoru osamelo žijúceho klienta. IDA monitoruje domácnosť bez kamier či mikrofónov a na rizikovú situáciu upozorní dohliadajúcu osobu klienta alarmom.

V prípade vzniku rizikovej situácie napr. náhle zhoršenie zdravia, cudzia osoba v domácnosti a pod. systém IDA sám vyšle upozornenie o možnom probléme blízkej osobe, ktorú si určí prijímateľ sám. Táto dohliadajúca osoba preverí situáciu spätným zavolaním a v prípade potreby privolá pomoc. Dohliadajúcou osobou môže byť blízka osoba ako napríklad rodinný príslušník, sused, rodinný známy a pod. „Som veľmi rada, že môžeme našim seniorom ponúknuť bezplatnú službu, vďaka ktorej sa budú cítiť vo svojom domove v bezpečí. Pokiaľ všetko pôjde podľa našich predstáv a plánov, IDA by mohla byť spustená v Prievidzi najneskôr na jeseň tohto roku“, hovorí o projekte primátorka Katarína Macháčková.

Videoreportáž

Ďalšie aktuality

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V MODERNEJ GYMNASTIKE

23. máj 2024 9:14
Moderné gymnastky na Majstrovstvách Slovenska. Minulý týždeň sa konali…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

21. máj 2024 15:01
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 24.5.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto chce rekonštruovať bazén mestskej plavárne

21. máj 2024 9:28
Na základe ukončeného verejného obstarávanie samospráva uzatvorila zmluvu na…