1. Mar 2012 11:42

Filmový festival Jeden svet prináša príbehy z celého sveta

Vy si na Slovensku kúpite nový mobilný telefón, no viete, čo sa kvôli jeho výrobe deje v Kongu? Festival dokumentárnych filmov Jeden svet do Prievidze už po piatykrát prináša príbehy, ktoré nie sú súčasťou našej každodennej reality - dôkazy o našej spoluzodpovednosti za situácie v iných častiach sveta.

Jubilejný piaty ročník sa začne už v pondelok 12. marca reprízou najúspešnejších filmov uplynulých ročníkov. Pripomenieme si Arsy-Versy, Príbehy z Jodoku aj Kongo – hlboké ticho. „Takistoaj film Berkat a Maršo, ktorý je úzko spojený so vznikom nášho občianskeho združenia Berkat, ktoré festival organizuje“ dopĺňa riaditeľ festivalu Ivan Sýkora.

Utorkový program má zaostrené najmä na Afriku a rôzne rozmery tamojších problémov všetkého druhu. Veľmi silné a pozitívne je svedectvo dokumentárneho portrétu o dievčati Thembi, ktorá má síce AIDS, ale to jej nezabraňuje žiť plnohodnotný život a pomáhať iným. Dva filmy v utorkovom programe priamo prepájajú zodpovednosť nás ako konzumentov – či už ide o hľadanie kúska pralesa v Latinskej Amerike, ktorý si filmár „kúpil na diaľku“ alebo o krv, ktorá je aj v našich mobiloch a kvôli ktorej sa chce dánsky dokumentarista opýtať pár otázok manažérov korporácii či priamo baníkov v konžských doloch na koltán. Osobné skúsenosti z činnosti na africkom kontinente nám priblížia hostia z Erka a Dobrej Noviny.

Korupciu v Rumunsku, obchod s ľuďmi, rugbistky v Iráne ale aj silný príbeh chlapca s Downovým syndrómom. Túto rozmanitú ponuku dopĺňa hosť, fotograf Alan Hyža, ktorého cestovateľská minulosť má ešte širší záber ako program v stredu.

Na situáciu Rómov nielen na Slovensku zaostríme vo štvrtok. „Napríklad film Nech sa páči poďte ďalej z dielne Človeka v ohrození ukazuje všetky rozmery práce v rómskych komunitách,“ vyberá z programu dobrovoľníčka Ivana Rybanská. Ďalšie skúsenosti z terénu divákom predstaví diskutér, terénny pracovník organizácie Člověk v tísni Slovensko Andrej Gliganič.

Tradične sa na festivale v Prievidzi zastaví aj fotoreportér Andrej Bán, tentokrát rovno po ceste do Afganistanu. Dokumenty o Afganistane v piatok dopĺňajú filmy o ľudských právach v súčasnom Rusku a Bielorusku.

Pre najvytrvalejších je ako stvorená sobota a už tradičný filmový maratón. Počas neho budú premietnuté aj najnavštevovanejšie filmy bratislavského festivalu – V mene rodiny o vraždách zo cti, ktoré sú realitou života mladých moslimiek v Kanade alebo zásadný film Proti prúdu o politických väzňoch v Barme. „Tohtoročný festival uzavrieme s pozitívnym odkazom,“ pripomína Ivan Sýkora „Záverečným filmom totiž bude Občan Havel. Chceli by sme si spolu s divákmi pripomenúť tohto veľkého človeka a jeho myšlienky.“

Filmový festival Jeden svet v Prievidzi prebehne 12. až 17. marca 2012 v Dome kultúry v Prievidzi. Okrem projekcií pre verejnosť sa uskutočnia aj doobedňajšie premietania pre školy. Súčasťou podujatia budú aj sprievodné výstavy: karikatúry od “Barmského Shootyho” – Harn Laya a Alan Hyža prinesie foto portréty ľudí z príbehov, ktoré poznáte z NotaBene. Záštitu nad festivalom prevzala primátorka mesta JUDr. Katarína Macháčková.

Viac informácií o festivale nájdete na www.jedensvet.prievidza.net.

Ďalšie aktuality

Zelený projekt pre seniorov

18. Jun 2024 14:21
V rámci podujatia Naše mesto 2024 upravili pracovníci mestského úradu spoločne s…

Mesto chce opraviť odvodňovací žľab na autobusovej stanici

17. Jun 2024 13:34
Mesto prostredníctvom verejného obstarávania hľadá dodávateľa projektovej…

Hornonitrianske folklórne slávnosti

14. Jun 2024 9:33
Už zajtra, 15.06 sa môžete tešiť na hlavný program 38. ročníka Hornonitrianskych…