5. Apr 2016 11:49

Filmový festival FEBIOFEST opäť zavíta do Prievidze

23. ročník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST bude poctou autorskej a klubovej kinematografii. Presne o 90 dní sa začne v hlavnom meste, kde potrvá od 17. do 23. marca 2016 a výber filmov z bratislavskej časti poputuje od 29. marca do 10. apríla 2016 do Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Levíc, Martina, Prešova, Prievidze, Trenčína a Trnavy. Aktuálny ročník so sebou prináša aj zmenu v názve: FEBIOFEST ponesie titul Medzinárodný festival filmových klubov.

Tohtoročný festival bude poctou klubovej kinematografii, a to nielen súčasnej, ale aj archívnej. Zacielenie na „filmový klub“ nám umožňuje divákom predstaviť aj samotnú podstatu práce klubistov. Nie sú to zďaleka len kinári, ktorí organizujú projekcie kvalitných filmov po celom Slovensku.

Aj tento rok štáb festivalu pripravil lákavé lahôdky v podobe vyše 100 filmov v 10 sekciách a takmer 30 festivalových dní v 10 slovenských mestách. Dominantný priestor dostanú filmy z krajín V4. Cieľom festivalu je totiž upriamiť pozornosť na domácu tvorbu a porovnať ju s filmami susediacich krajín. Mnohé zo snímok uvidia diváci v exkluzívnej slovenskej predpremiére. V prievidzskom Dome kultúry sa predstavia štyri z nich spolu s ocenenými krátkymi filmami krajín V4.

Medzi vybranými filmami sa nachádzajú aktuálne novinky, začíname v pondelok, 11. apríla s filmom David v réžii Jana Těšitela, ktorý sa stal najlepším filmom FAMUFEST-u 2015, kde získal aj cenu za najlepšiu kameru. David je dvadsaťročný mladík s mentálnym hendikepom, zvyknutý na jednotvárny život v dusivej atmosfére svojej rodiny. S pribúdajúcim vekom si čoraz nástojčivejšie uvedomuje svoje postihnutie, nenaplnenosť života, ktorý žije, aj to, aký má jeho stav vplyv na správanie jeho rodičov. Preto sa rozhodne zanechať zabehané istoty a vydať sa na cestu do Prahy, kde musí čeliť mnohým nástrahám i vlastným myšlienkam. Vo veľkomeste sa jeho spočiatku nevinný výlet zmení na psychedelickú púť, plnú podivných rozhodnutí, nečakaných situácií, sexuálnych zážitkov i skúseností, ktoré sa pohybujú na tenkej hranici života a smrti. – Odvážny debut zdobí herecký výkon Patrika Holubářa v hlavnej úlohe.
Utorok, 12. apríl sa bude niesť v znamení herečky Lídy Baarovej (1914 – 2000) a filmu Zkáza krásou. Herečka, pre ktorú bola jej krása najväčším darom i prekliatím zároveň. Rýchlo sa stala najväčšou československou filmovou hviezdou a dokázala si podmaniť aj najobávanejších mužov tých čias. Vzťah s nemeckým ministrom propagandy Josephom Goebbelsom z nej však obratom urobil nepriateľa národa a symbol kolaborantstva. Helena Třeštíková sa s herečkou stretla na sklonku jej života v rakúskom exile a natočila otvorenú spoveď kedysi milovanej a neskôr zatracovanej hviezdy na pozadí unikátnych materiálov z niekoľkých európskych filmových archívov a ukážok Baarovej slávnych rolí. Jej love story s rozmermi antickej tragédie je fatálne spätá s európskymi dejinami a ukazuje mimoriadne úprimný portrét ženy, ktorej na vrchole jej kariéry ležal svet pri nohách. O to hlbší bol potom jej pád do zabudnutia a samoty.

V stredu, 13. apríla je na programe česko-slovenský dokument od režiséra Davida Čáleka – Cesta hore. Príbeh o tvrdohlavosti, o zdolávaní vlastných a všeobecne ľudských limitov, ale aj o kompromisoch a o cene, ktorú môžu extrémne osobné výkony stáť. Radek Jaroš vystúpil ako prvý Čech na poslednú horu Koruny Himalájí K2 za prítomnosti kamier. Film je pre diváka príležitosťou absolvovať spolu s Radkom a jeho horolezeckými partnermi strastiplnú cestu na vrchol a stať sa na chvíľu súčasťou expedície. Na rozdiel od horolezeckých filmov sú súčasťou deja paralelné postavy mimo expedície, Radkovi rodinní príslušníci. Film sleduje ich snahu zvládnuť vlastný strach o blízkeho človeka, pochopiť ho alebo sa aspoň pokúsiť vyrovnať s nepochopením jeho nebezpečnej záľuby.

Záver prievidzskej časti festivalu vygraduje snímkou Ja, Olga Hepnarová v réžii Tomáša Weinreba a Petra Kazda. Jedná sa o existenciálnu drámu Olgy Hepnarovej, príbeh osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbeh, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. Film na tohtoročnom MFF Berlín otváral sekciu Panoráma, v ktorej sa uvádzajú autorské filmy, určujúce nové smery v kinematografii.

Kľúčovou programovou sekciou zostáva Súťaž krátkych filmov s novým názvom V strede Európy. Stretnú sa v nej hrané, dokumentárne a animované snímky do 30 minút z krajín V4 a po novom tiež z Rakúska. „Zatiaľ čo v predchádzajúcich rokoch bola hosťujúca piata krajina vždy z bývalého Východného bloku, tento rok je súťaž po prvýkrát orientovaná na Západ. Prizývame do tejto prestížnej sekcie, do ktorej sme minulý rok vybrali 25 filmov z viac ako 200 prihlásených, jedného z najbližších „susedov“. Posúvame tým súťaž ďalej do stredoeurópskeho priestoru,“ vysvetlil dramaturgickú novinku Přemysl Martinek.

Prievidzskú časť festivalu pripravuje Filmový klub ´93 a KaSS Prievidza, vstupné na festival je 1,50 € ZŤP, 2,50 € člen FK´93, 4,00 € jednorazový vstup. V prípade záujmu bude možnosť zakúpiť si Filmový preukaz v hodnote 3,00 €, ktorý bude platiť na všetky premietania Filmového klubu ´93 počas tohto kalendárneho roku. Viac informácii o festivale nájdete na www.kasspd.sk, www.facebook.com/FilmovyKlub93 alebo www.febiofest.sk.

Ďalšie aktuality

Oprava poruchy na verejnom vodovode - Ul. J. Červeňa

17. Aug 2022 8:48
Upozorňujeme obyvateľov, že z dôvodu opravy poruchy na verejnom vodovode bude dnes…

Prievidžania, spravme gesto, hlasujme za naše mesto!

15. Aug 2022 14:16
Pomôžte nám získať mestský park s aktivitami pre každého.

Oznámenie o neprítomnosti zapisovateľky dňa 17.8.2022

15. Aug 2022 8:16
Mesto Prievidza oznamuje politickým stranám, koalíciám a nezávislým kandidátom, že…