21. Oct 2022 11:22

Čo sa píli na sídlisku Píly?

Ako vznikalo prvé sídlisko v Prievidzi a jeho umelecká výzdoba? Poďte si to s nami pripomenúť už túto sobotu. Po exkurzii s historikom Rastislavom Popelkom k vybraným dielam na fasádach domov, dostanú pri spoločnom posedení priestor aj vaše spomienky a príbehy zo života na prievidzskom "starom sídlisku".

V sobotu 22. 10. 2022 o 10.00 h začíname pred Domom kultúry v Prievidzi.

Môžete sa tešiť na:

  • zaujímavé informácie o histórii sídliska a jeho výzdobe
  • rozbor vybraných diel – sgrafít na fasádach domov
  • spomienky pamätníkov aj súčasné pohľady miestnych obyvateľov
  • diskusiu o možnostiach zachovania kultúrneho dedičstva

Spoločne môžeme urobiť pre ochranu kultúrneho dedičstva na našom sídlisku viac. Tešíme sa na stretnutie s vami a rozhovory s vami už túto sobotu!

Čo sa píli na sídlisku Píly?
Sériou inovatívnych kultúrnych podujatí a umeleckých zásahov chceme upriamiť pozornosť obyvateľov a návštevníkov Prievidze na miestne kultúrne dedičstvo sídliska Píly. Tento obytný súbor, budovaný od roku 1951, je významnou pamiatkou svojej doby a názorným príkladom socialistického realizmu. Architektúru sídliska dotvára výzdoba na fasádach domov podľa návrhov významných umelcov a umelkýň svojej doby – reliéfy od Drexlera, Kompáneka a Kordoša a sgrafitá od Bleya, Fedoru, Chmelářa, Klimčáka, Laluhu, Maňku, Pavlíčkovej, Paštéku, Vysočana či Štrompacha. Práve v tomto roku si aj touto formou pripomenieme 70. výročie nasťahovania prvých obyvateľov do bytových domov na tomto prievidzskom sídlisku.

Novou iniciatívou chceme oživiť periodicky sa opakujúce snahy o záchranu dedičstva a odkazu tohto sídliska. Naliehavosť projektu aktuálne súvisí predovšetkým s rizikom poškodenia či dokonca zničenia originálnych umeleckých diel, v súvislosti s prebiehajúcimi prestavbami a zatepľovaním domov, ktoré vychádzajú z potreby šetrenia energie.

Ako zachovať kultúrne dedičstvo a zároveň šetriť energiu? Veríme, že aktivitami projektu otvoríme diskusiu, aby sme včas našli vhodné riešenia tejto dilemy.

Ďalšie aktuality

Banícky jarmok získal ocenenie TOP turistický produkt…

19. Apr 2024 13:26
Banícky jarmok, ktorý každoročne organizuje mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské…

Zelená učebňa pod holým nebom

19. Apr 2024 13:18
Materská škola na Ceste Vl. Clementisa v Prievidzi je Zelenou školou zapojenou v…

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…