12. Jul 2010 7:39

Aj mesto Prievidza prežíva tragédiu na 31. FAI MS v bezmotorovom lietaní vetroňov

S poľutovaním oznamujeme, že počas 31. FAI majstrovstiev sveta v bezmotorovom lietaní došlo k smrteľnej leteckej nehode. Zahynul ruský pretekár Alexander Martynov pretekajúci v štandardnej triede. Ruský pretekár havaroval na vetroni LAK 19 približne hodinu po otvorení štartu vo vzdialenosti 23 kilometrov severovýchodne od Prievidze.

Najmenej dvaja ďalší pretekári boli svedkami nešťastia. Podľa nich, Alexander krúžil v stúpavom prúde približne 200 metrov nad lesným porastom, keď spadol do vývrtky. Z vývrtky sa nanešťastie nedostal a havaroval v lese pod ním. Piloti, ktorí nešťastie videli, odoslali koordináty svojich pozícii a jeden z nich pristál na letisku v Martine, aby mohol pomôcť pri identifikácii miesta nehody.

O 13:58 sme boli upozornení tímovým kapitánom jedného z pilotov a okamžite sme aktivovali záchranný systém. Na miesto nehody sme vyslali lietadlo za účelom presného určenia polohy havarovaného vetroňa, ku ktorému sa o pár minút pripojil vrtuľník záchranného systému. Vzhľadom k hustote lesného porastu nebola ani jedna vzdušná záchranná jednotka schopná presne určiť polohu havarovaného vetroňa.
Polícia nás neskôr informovala, že našli vrak súťažného vetroňa, a že jeho pilot bol mŕtvy.

Letecká nehoda je momentálne vyšetrovaná Útvarom odborného vyšetrovania leteckých nehôd a incidentov Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii Slovenskej republiky.

V súvislosti s tragickou udalosťou, počas ktorej pri výkone súťažných činností 31. FAI Majstrovstiev svete v bezmotorovom lietaní vetroňov zahynul jeden zo zahraničných súťažiacich, pripravilo mesto Prievidza Kondolenčnú listinu, ktorú ako prvý podpísal primátor Prievidze Ing. Ján Bodnár. Kondolenčná listina bola v blízkosti vstupu do budovy Mestského domu na Námestí slobody pripravená aj pre občanov, ktorí sa rozhodli svojím podpisom potvrdiť svoju spolupatričnosť s pozostalými a kolegami tragicky zosnulého ruského pilota Alexandra Martynova

Video: Kormanak Production

Ďalšie aktuality

Hornonitriansky banícky spolok ďakuje za dotáciu z rozpočtu…

8. Dec 2023 9:09
Mesto Prievidza aj v roku 2023 poskytlo Hornonitrianskemu baníckemu spolku dotáciu z…

Oznam o prerušení dodávky tepla TÚV a ÚK

6. Dec 2023 12:18
PTH, a.s. týmto oznamuje svojim odberateľom tepla, že z dôvodu odstránenia havárie…

Zrušenie zasadnutia VVO č. I

6. Dec 2023 11:09
Oznamujeme verejnosti, že zajtra t.j. vo štvrtok 7.12.2023 sa neuskutoční…