Posledné rokovanie Mestského zastupiteľstva v Prievidzi v roku 2024
Okrem zásadných materiálov prijalo mestské zastupiteľstvo návrh plánu kontrolnej činnosti hlavnej kontrolórky a zamestnankyne útvaru hlavnej kontrolórky na I. polrok 2025, informáciu o pripravovanom projekte s názvom „Optimalizácia riadenia sústavy centralizovaného zásobovania teplom v meste Prievidza s dopadom na zvýšenie energetickej a environmentálnej efektívnosti“, návrh na začatie obstarávania územnoplánovacej dokumentácie – Územný plán mesta Prievidza, zmeny a doplnky č. 17, návrh Doplnku č. 2 k Internej smernici č. 131 – Zásady hospodárenia s majetkom mesta Prievidza, informáciu o zúžení nehnuteľného majetku v rámci Koncesnej zmluvy zo dňa 29.06.2016 v znení jej Dodatkov č. 1 až č. 23 uzatvorenej so spol. SMMP, s.r.o.
Prievidzskí poslanci schválili aj vyhlásenie verejného obstarávania na Vybudovanie lávky pre peších ponad železnicu. Taktiež bol schválený návrh voľby hlavného kontrolóra mesta Prievidza v roku 2025, návrh na schválenie zástupcov mesta do orgánov spol. PTH, a. s. i poslanecký návrh viceprimátora MVDr. Norberta Turanoviča, ktorého predmetom je zámer podania žiadosti o členstvo v Združení miest a obcí Slovenska.
Schválenému rozpočtu a poplatkom za komunálny odpad a daniam na rok 2025 sa budeme venovať v samostatných článkoch.
Spolupráca mesta Prievidza a Žilinskej univerzity v oblasti výskumu
Fond na spravodlivú transformáciu vyhlásil výzvu PSK-MIRRI-018-2024-DV-FST Podpora a rozvoj výskumu, vývoja a inovácií prostredníctvom partnerstiev s potenciálom transferu do aplikačnej praxe s cieľom podporiť rozvoj budovania partnerstiev v oblasti VVaI založených na spolupráci verejných výskumných inštitúcií, vysokých škôl, verejného sektora a podnikateľských subjektov aplikácia výsledkov výskumu, vývoja a inovácií do konkrétneho aplikačného riešenia vo vybranom testovacom/ prevádzkovom prostredí na základe dopytovo-orientovaných potrieb územia. Uzávierka prvého kola je 31.12.2024. Žilinská univerzita v Žiline, strojnícka fakulta má záujem podať žiadosť o získanie nenávratného finančného príspevku s projektom Optimalizácia riadenia sústavy centralizovaného zásobovania teplom v meste Prievidza s dopadom na zvýšenie energetickej a environmentálnej efektívnosti.
Hlavným cieľom projektu je výskum, vývoj a aplikácia riadiacich algoritmov pre dispečerský systém sústavy centralizovaného zásobovania teplom na Hornej Nitre v kompetencií PTH a. s. Prievidza na základe predikčných modelov a optimalizačných kritérií, ktoré budú navrhnuté a modifikované pre rôzne požiadavky spotreby energie vo vzťahu k dosiahnutiu čo najväčšej energetickej a ekonomickej efektívnosti prevádzkovania zdrojov tepla, s maximálnym využívaním obnoviteľných zdrojov energie a v neposlednom rade aj vo vzťahu k minimalizácie záťaže životného prostredia emisiami.
Hlavné aktivity projektu:
- analýza dostupných dát z prevádzky zdrojov a odberných miest tepla z PTH a. s. Prievidza, návrh predikčných modelov, optimalizačných kritérií, riadiacich algoritmov a ich optimalizácia,
- implementácia navrhnutých riadiacich algoritmov a optimalizačných kritérií do vhodného softvérového prostredia pre dispečerské riadenie sústav centralizovaného zásobovania teplom a ich odladenie,
- overenie a simulácie riadiacich algoritmov a optimalizačných kritérií pri rôznych prevádzkových stavoch sústavy centralizovaného zásobovania teplom.
Mesto Prievidza bude v tomto projekte v úlohe spolupracujúceho subjektu a projekt nemá na rozpočet mesta žiadne priame finančné vplyvy.
Poslanci jednohlasne schválili úpravu spôsobu výpočtu regulovaného nájomného
Mestské zastupiteľstvo jednohlasne schválilo materiál upravujúci výpočet hodnoty bytov vo verejnom sektore, regulovaného nájomného a spôsob jeho ďalších zmien.
Nájomné byty vo vlastníctve mesta spravuje spoločnosť Správa majetku mesta Prievidza, s.r.o. (SMMP, s.r.o.). Oblasť nájomného bývania, resp. problematika výšky nájomného v bytoch vo vlastníctve mies a obcí, bola dlhú dobu zo strany štátu zanedbávaná. Túto oblasť štát reguloval prostredníctvom Opatrenia Ministerstva financií SR z 23. apríla 2008 č. 01/R/2008 o regulácii cien nájmu bytov, v znení opatrenia z 25. septembra 2008 č. 02/R/2008 a opatrenia z 1.decembra 2011 č. 01/R/2011.
„Od roku 2011 štát absolútne nereflektoval požiadavky, ako samospráv, tak aj SMMP, s. r. o., ktoré sme niekoľkokrát zasielali na Ministerstvo financií SR, aby boli zrealizované legislatívne zmeny v regulovanom nájomnom, s ohľadom na nárast všetkých merateľných ukazovateľov . Napríklad len za posledných 5 rokov dosiahla miera inflácie 31,1 %, rástla aj výška životného minima, a to o 30,35 %, priemerná mzda v národnom hospodárstve vzrástla o 39,20 % a pod., pričom zároveň s týmito ukazovateľmi úmerne rástli aj náklady na opravy a údržbu bytového fondu. Pre ilustráciu uvádzame, že neprimerane nízke nájomné sa v skupine 128 bytov pohybuje v rozpätí od 32,50 do 70 eur mesačne, v závislosti od izbovitosti bytov. Osobitne neprimerane nízka výška nájomného je u skupiny 22 bytov, ktoré sú v správe iných správcov bytových domov, kde z nájomného ostáva čistý výnos po odpočítaní platieb do fondu údržby a poplatku za výkon správy úhrnom 466 eur, čo je v priemere 21,18 eur mesačne/byt,“ vysvetlil Ján Martiček, konateľ spoločnosti
Po 13-tich rokoch, vydalo dňa 21.10.2024 Ministerstvo dopravy SR Vyhlášku č. 281/2024 Z.z., o regulácii cien nájmu bytov vo verejnom sektore, s účinnosťou od 1.1.2025, ktorou ruší vyššie uvádzané opatrenia Ministerstvo financií SR a stanovuje nový výpočet výšky nájmov bytov vo vlastníctve verejného sektora, resp. výpočet hodnoty bytov a z nich odvodenej výšky nájomného, vo vyhláškou stanovených limitoch.
„K uvedenej zmene legislatívy zasielala SMMP, s. r. o., v rámci pripomienkovacieho konania taktiež svoju pripomienku, keďže materiál obsahoval možné zvýšenie len o max. 20 % ročne oproti predchádzajúcemu roku, i keď podľa nového výpočtu by to malo byť niekoľkonásobne viac. Táto nebola zo strany ministerstva akceptovaná s odôvodnením, že chcú zabrániť skokovému navyšovaniu nájomného v obecných bytoch. Podotýkame, že nájomné nebolo v zmysle pôvodných opatrení od roku 2011 vôbec upravované, a to ani o každoročnú mieru inflácie. Napriek tomu, nám nová vyhláška umožňuje aspoň čiastočným spôsobom konečne navýšiť regulované nájomné, ktoré je v súčasnosti v mnohých prípadoch neprimerane nízke, a to pomocou výpočtov, ktoré sú vyhláškou taxatívne dané,“ pokračuje Martiček.
SMMP, s. r. o., spracovala prehľadný materiál k jednotlivým bytovým domom a po jeho odsúhlasení mestským zastupiteľstvom pristúpi postupne k zmenám nájomného vždy k termínu obnovy nájomných vzťahov.
SMMP, s. r. o., postupovala pri zmenách nájomného v zmysle uvedenej Vyhlášky č.
281/2024 Z.z., ktorá stanovuje postupy výpočtu hodnoty jednotlivých bytov, maximálnu hranicu výšky nájomného, ale zároveň aj každoročný limit možného navýšenia nájomného 20% oproti nájomnému predchádzajúceho roka, a to až do času dosiahnutia maximálnej hranice výšky nájomného.
Vyhláška dáva do budúcna možnosť priebežne upravovať výšku nájomného o priemer miery inflácie za 2 po sebe nasledujúce roky, pokiaľ tento dosiahne viac ako 2%.
„Chceme upozorniť na to, že sme nepristúpili k navýšeniu nájomného na jeho maximálnu možnú výšku, ktorú nám Vyhláška dovoľuje, teda celoplošne pre všetky byty, ale diferencovane, a to hlavne s ohľadom na lokalitu, ako aj niektoré ohrozené skupiny nájomcov. Súčasťou tohto návrhu je, aby sme výšku nájomného upravovali podľa situácie na trhu nájomného bývania, vývoja príjmov domácností, príspevkov na bývanie, obsadenosti bytov, s ktorými hospodárime, zohľadnení aj iných faktorov, napr. lokality, a to pre byty vo vlastníctve mesta Prievidza, ako aj vo vlastníctve SMMP, s. r. o., a to vždy vo vyhláškou stanovených limitoch, avšak bez potreby predkladať návrhy úpravy nájomného MsZ na schválenie,“ upozorňuje Martiček.
SMMP, s. r. o., v zmysle uvedenej vyhlášky, prepočítala hodnoty bytov a výšku nájomného aj v bytových domoch na Gazdovskej ulici s tým, že sme uplatnili vyhláškou stanovenú možnosť navýšenia obstarávacej ceny bytov v bytových domoch o ½ miery inflácie za rozhodné obdobie pre každý bytový dom samostatne. V zmysle uvedeného sa zvýši nájomné tak, aby rozdiel medzi pôvodným a zvýšeným nájomným bol príjmom fondu rozvoja bývania mesta Prievidza, z ktorého by sa finančné prostriedky účelovo vynakladali na obnovu a rozvoj bytového fondu.
Po schválení tohto návrhu mestským zastupiteľstvom, bude SMMP, s. r. o. upravovať
výšky nájmov postupne pre jednotlivé bytové domy, a to v termínoch, v ktorých sa budú nájomné vzťahy predlžovať na ďalšie obdobie.
Rekonštrukcia lávky pre peších ponad železnicu na sídlisku Zapotôčky
Z dôvodu zlého stavebno-technického stavu lávky ponad železnicu, najmä povrchu mostovky a exponovaných prvkov oceľovej konštrukcie, vyplynula požiadavka na realizáciu rekonštrukcie lávky. Lávka sa nachádza v staničnom priestore železničnej stanice Prievidza v žkm 28,902 železničnej trate Prievidza – Nitrianske Pravno (č. 144), na pozemku parcela číslo C KN 1184/1 a 4993/1 k. ú. Prievidza, v ochrannom pásme železničnej trate Veľké Bielice – Nitrianske Pravno. Lávka prepája sídlisko Zapotôčky so sídliskom Žabník, Starým mestom, ale hlavne s autobusovou a železničnou stanicou.
Oceľová konštrukcia lávky je lokálne napadnutá koróziou a lokálne dochádza k opadávaniu náterov. Betónová mostovka je značne rozpadnutá a nachádzajú sa tu viaceré sieťové trhliny. Rovnako debniaci plech mostovky je na niektorých miestach prehrdzavený.
Hlavné stavebné práce v rozsahu vypracovanej projektovej dokumentácie sú:
- odbúranie betónového povrchu mostovky lávky až po existujúce trapézové plechy;
- odstránenie pôvodných debniacich plechov betónovej mostovky (trapézové plechy);
- vybúranie dilatácie na lávke až po nosné prvky lávky (priečniky) vrátane čelných debniacich plechov;
- pre zosilnenie lávky sú navrhnuté lokálne zosilnenia na rámovej časti výstupných rámp privarením doplňujúcich oceľových konštrukcií;
- odstránenie oceľových trubiek po starom vedení verejného osvetlenia;
- všetky nátery na lávke budú obnovené, celoplošne bude lávka a oceľové rampy očistená od nečistôt;
- miesta, kde sa nachádza výraznejšia korózia budú vybrúsené do zdravého materiálu;
- vodným lúčom bude celoplošne očistená strešná sklolaminátová konštrukcia;
- doplnenie strešných žľabov a zvodov, ktoré budú umiestnené na streche lávky.
Na realizáciu rekonštrukčných prác budú kladené zvýšené požiadavky na časovú náročnosť ako aj dôslednú stavebnú pripravenosť, z dôvodu jej umiestnenia v ochrannom pásme železničnej trate.
Vzhľadom na náročnosť príprav pred samotnou rekonštrukciou a potrebu komunikácie so spoločnosťou Železnice SR a s ostatnými dotknutými orgánmi je predpokladaný celkový časový rozsah rekonštrukčných prác v trvaní približne 6 mesiacov. Zároveň je potrebné zohľadniť aj administratívne procesy verejného obstarávania.
Na základe uvedeného je potrebné vyhlásiť na začiatku roka 2025 verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa realizácie predmetného diela, v zmysle vypracovanej projektovej dokumentácie „Lávka pre peších ponad železnicu“, ktorá bude riešiť zlý stavebno-technický stav lávky, za účelom predĺženia jej životnosti.
Prievidza bude členom Združenia miest a obcí Slovenska
Na návrh viceprimátora Norberta Turanoviča bolo schválený zámer podania žiadosti o členstvo v Združení miest a obcí Slovenska.
„Mesto Prievidza bolo od roku 2019 členom Únie miest Slovenska (ÚMS), organizácie, ktorá združuje predovšetkým väčšie mestá Slovenska a zameriava sa na ich špecifické potreby. ÚMS bola pre mesto Prievidza prínosným partnerom, predovšetkým v oblasti legislatívnych iniciatív a presadzovania záujmov miest v rámci národnej politiky. Avšak v kontexte aktuálnych výziev, ktorým čelí Prievidza ako mesto, a vzhľadom na potrebu efektívnejšieho zastupovania našich potrieb na národnej i regionálnej úrovni, je vhodné zvážiť členstvo v Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS),“ vysvetlil viceprimátor Turanovič.
ZMOS je najväčšia organizácia zastupujúca záujmy slovenských samospráv. Založené bolo v roku 1990 ako dobrovoľné združenie miest a obcí, ktorého hlavným poslaním je obhajoba spoločných záujmov samospráv na národnej i medzinárodnej úrovni. V súčasnosti združuje viac ako 95 % všetkých miest a obcí Slovenska, čo z neho robí mimoriadne reprezentatívnu platformu na presadzovanie potrieb a práv komunálnych samospráv.
ZMOS sa zaoberá širokým spektrom tém, od legislatívy a financovania až po vzdelávanie, regionálny rozvoj, sociálne služby či environmentálne otázky. Svojim členom poskytuje odborné poradenstvo, organizuje tematické konferencie, podporuje vzájomnú výmenu skúseností a aktívne pripomienkuje zákony ovplyvňujúce miestnu správu.
Prostredníctvom svojej regionálnej štruktúry ponúka ZMOS efektívnu podporu priamo v jednotlivých krajoch, pričom sa snaží vyvažovať rozdiely medzi potrebami malých obcí a väčších miest. Aktívne tiež spolupracuje na medzinárodnej úrovni, pričom zastupuje slovenské samosprávy v európskych organizáciách a programoch.
Členstvo v ZMOS prináša pre mesto Prievidza niekoľko kľúčových výhod:
- Silnejšie zastúpenie na národnej úrovni: Vďaka masívnej členskej základni ZMOS-u má organizácia veľký vplyv na legislatívu a vyjednávanie s vládou.
- Podpora pri regionálnych otázkach: Prostredníctvom regionálneho združenia má ZMOS bližší kontakt s lokálnymi problémami a môže poskytnúť priamejšiu pomoc pri ich riešení.
- Finančné a odborné benefity: Členovia ZMOS majú prístup k poradenským službám a podpore pri čerpanie eurofondov, čo je kľúčové pre realizáciu väčších mestských projektov.
- Flexibilnejšie zameranie na rôznorodé témy: Na rozdiel od ÚMS, ktorá sa sústreďuje najmä na špecifické mestské témy, ZMOS pokrýva aj oblasti ako sociálne služby, školstvo či odpadové hospodárstvo, ktoré sú pre mesto Prievidza relevantné.
- Nižšie finančné náklady: Výška členského príspevku je na rok 2011 stanovená v sume 0,14 eura na obyvateľa. Počnúc rokom 2012 sa členský príspevok každoročne upravuje percentuálne o kumulovanú hodnotu medziročnej inflácie podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky. Maximálna výška členského príspevku je 8300 eur za člena združenia. Členstvo v ZMOS je finančne menej náročné, čo umožňuje efektívnejšie využitie mestských prostriedkov na iné priority.
Únia miest Slovenska poskytovala mestu Prievidza stabilnú platformu pre komunikáciu a presadzovanie niektorých špecifických mestských tém. Avšak vzhľadom na širšie spektrum potrieb, ktoré si vyžadujú komplexnejší prístup, je vstup do ZMOS vhodnejšou voľbou. Táto organizácia ponúka silnejšiu vyjednávaciu pozíciu, lepšie podmienky na riešenie regionálnych problémov a výhodnejšie finančné a odborné benefity.
Vstup do ZMOS si súčasne vyžaduje ukončenie členstva v Únii miest Slovenska (ÚMS), pretože podľa stanov ÚMS je členstvo v oboch združeniach nezlučiteľné. Ukončenie členstva v Únii miest Slovenska nadobudne účinnosť ku dňu schválenia vstupu do ZMOS. Tento postup je plne v súlade s platnými právnymi predpismi a stanovami oboch združení.
Všetky materiály a videozáznam zo 7. zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prievidzi nájdete v príslušnej sekcii.