8. Jun 2016 6:57

31. ročník Hornonitrianskych folklórnych slávností

24. a 25. jún 2016 / Lesopark Prievidza

Hornonitrianske folklórne slávnosti sú tu opäť a v ich programe návštevníci uvidia ľudové zvyky, piesne a tance, kroje, remeselné výrobky, ochutnajú ľudovú kuchyňu, naučia sa tancovať ľudové tance a deti si môžu vlastnými rukami vytvoriť dielko v niektorej z dielní tradičných remesiel. Tento najväčší folklórny festival na hornej Nitre organizuje Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi od roku 1984.

Celkovo sa na slávnostiach predstaví viac ako 500 účinkujúcich: domáce folklórne súbory a skupiny, detské folklórne súbory, ľudové hudby, sólisti speváci a inštrumentalisti a ľudoví umelci. Hosťami festivalu budú v tomto roku folklórny súbor Váh, Liptovský Mikuláš (24.6.) a folklórny súbor Rozsutec, Žilina (25.6.).

31. ročník HFS má viacero noviniek
Najvýraznejšou z nich je nový vizuál a logo. Organizátori sa po 30 rokoch rozhodli pre výraznú zmenu, za ktorou stojí akademický architekt Rastislav Nemec. Nové logo čerpá inšpiráciu z pravnianskej ľudovej výšivky.

Návštevníkov čaká bohatý program
Program sa začne v lesoparku v piatok (24.6.) popoludní o 14:00 školičkou tanca pre deti. Na pódiu slávnosti o 16:00 h otvoria detské folklórne súbory z regiónu (Kapsiarik z Poruby, Fialka z Partizánskeho, Malý Vtáčnik z Prievidze, Malá Lubená z Poluvsia, Malý Hájiček z Chrenovca-Brusna, Domovinka zo Zemianskych Kostolian, Malá Sielnica z Lazian, Gajdlanček z Poruby, Belanček z Valaskej Belej, Husiarik z Brodzian, Malá Rokôška z Nitrianskeho Rudna ) s mozaikovým programom „Veselože“. Režisérkou programu je Eliška Hrbíková. Nasledovať bude medailón Milana Chvasteka, významného slovenského folkloristu, speváka, hudobníka, skladateľa, choreografa a pedagóga, ktorý zanechal na hornej Nitre významnú stopu. V rámci medailónu vystúpi folklórny súbor Vtáčnik z Prievidze, Terchovci, prof. Ivan Hričovský a ďalší. Réžiu tohto programu má Anastázia Kubová. Už po tretí raz bude súčasťou slávností i komponovaný program gajdošov. Večer je pripravené vystúpenie hudobného zoskupenia Pacora Trio, ktoré vdýchlo do ľudovej hudby trochu džezu vo vlastných úpravách slovenských a moldavských ľudových piesní. O 21:00 vystúpi hosť FS Váh.

Druhý festivalový deň (25.6.) začína o 17:00 h programom „Na jarmok“. Ten bude po viacerých rokoch tematický. Réžiu má ako vždy v rukách Stanislav Malega. Folklórne skupiny a súbory z regiónu hornej Nitry (Hájiček z Chrenovca-Brusna, Lubená z Poluvsia, Košovan z Kanianky, Sielnica z Lazian, Lučina z Koša, Boršina z Nitrianskych Sučian, Bukovec z Diviak nad Nitricou, Rokôška z Nitrianskeho Rudna, Vrchárka z Čavoja, Košarinka z Temeša, Marinka z Novák, Belanka z Valaskej Belej a Krovinky z Veľkej Lehôtky) sa predstavia programami venovanými remeslám, domácej výrobe a podomovému obchodu.

Ďalšou novinkou festivalu bude program „Mosty“ venovaný rómskej ľudovej kultúre. V rámci neho sa predstaví rómska ľudová hudba Bartošovci zo Žiaru nad Hronom a deti s tancami a piesňami, ktoré naštudovali v rámci projektu. Autorkou projektu je Jana Halašková.

Hosťom počas druhého dňa HFS bude folklórny súbor Rozsutec zo Žiliny, ich vystúpenie sa uskutoční o 20:00 hodine.

Scénické programy v prírodnom amfiteátri počas dvoch festivalových dní dopĺňajú ďalšie aktivity, výstavy a sprievodné podujatia bezprostredne vťahujúce návštevníkov do diania slávností.

Do uška i do bruška
Významným obohatením slávností bude prezentácia tradičnej ľudovej kuchyne regiónu spojená s ochutnávkou. Tento prvok do slávností prináša Združenie miest a obcí hornej Nitry. Už v minulosti boli súčasťou ponuky slávností tradičné jedlá, ale v tomto roku ich bude oveľa viac a bohatší bude aj ich sortiment.

Súčasťou HFS sú i výstavy
„Folklór vo fotografii“ priamo v areáli lesoparku, výstava Tomáša Klenku inšpirovaná ľudovým umením “Obrazy“ v Galérii RegionArt pri RKC a „Zbierky na móle: Keď svadba bola“ v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.

Tancovať môže každý
Ďalšími sprievodnými aktivitami budú školy tanca pod vedením Mileny Pánisovej, Tomáša Bakytu a tanečného páru Mirky Karakovej Kršiakovej a Ferka Kunovského z FSk Rokôška, ktorí získali strieborné pásmo na krajskej súťaži Šaffova ostroha 2016, jarmok ľudových remesiel, tvorivé dielne pre deti.

Hornonitrianske folklórne slávnosti, ktoré sa uskutočnia v piatok a v sobotu 24. a 25. júna, pripravuje aj v tomto roku hlavný organizátor Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, mesto Prievidza, Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Združenie miest a obcí hornej Nitry, TEZAS spol. s. r. o., Spokojnosť n.o.

Festival podporili Trenčiansky samosprávny kraj, mesto Prievidza a Fond na podporu umenia.

Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Jaroslava Bašku a primátorky mesta Prievidza JUDr. Kataríny Macháčkovej.

Ďalšie aktuality

Dajme nábytku druhý život

17. Apr 2024 12:30
Čo jeden nevyužíva, to môže byť pre druhého užitočné. Práve preto darujeme použitý…

Zmena termínu vývozu hnedých nádob na biologicky…

16. Apr 2024 9:48
Informujeme obyvateľov, že v piatok t. j. 19.4.2024 sa nebude realizovať vývoz…

Mesto začne s rekonštrukciou cvičebného priestoru na ZŠ s…

16. Apr 2024 8:08
Od 1. mája začína rekonštrukcia cvičebného priestoru ZŠ a MŠ na Ul. Dobšinského.…