10. Aug 2012 12:06

Zbierka ARO Bojnice: Pomôžme zachrániť život

Občianske združenie ARO Bojnice a mesto Prievidza organizujú verejnú zbierku. Jej výťažok je určený na zakúpenie prístrojov na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny bojnickej nemocnice. Podporiť ju môžete na viacerých kultúrnych podujatiach, alebo na Charitatívnom behu mesta Prievidza.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:“Calibri“,“sans-serif“; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:“Times New Roman“; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} Mesto Prievidza sa rozhodlo podporiť verejnú zbierku, ktorú v súčasnosti realizuje občianske združenie ARO Bojnice. Jej cieľom je vyzbierať finančné prostriedky na kúpu prístrojov a vybavenie dennej potreby pre Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Nemocnice Prievidza so sídlom v Bojniciach.

„Nedávno ma navštívila primárka oddelenia ARO Mária Šramková, ktorá ma informovala o stave oddelenia, ako aj potrebe kúpy nových prístrojov. Samozrejme, chceli sme nejakou formou pomôcť a preto sme sa rozhodli s občianskym združením ARO Bojnice zorganizovať verejnú zbierku,“ hovorí primátorka mesta Prievidza Katarína Machačková. „Na podujatiach na konci leta a počas jesene bude možné zbierku podporiť. Plánujeme tiež osloviť podnikateľské subjekty a ľudí, ktorí by nám mohli pomôcť. Veríme, že sa nám aj takýmto spôsobom aspoň sčasti podarí skvalitniť zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov z nášho mesta i regiónu,“ dodáva.

Potrebné prístroje

„Nič nežiadame pre seba. Pacienti na našom oddelení sú v bezvedomí. Ich život závisí nielen od našich odborných vedomostí a zručností, ale aj od kvalitného prístrojového vybavenia, v ktorom zaostávame,“ vysvetľuje primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Nemocnice Prievidza so sídlom v Bojniciach Mária Šramková.

„Okrem nových anestéziologických prístrojov nám chýba najmä prenosný sonografický prístroj, ktorým je možné presne určiť miesto, kadiaľ môžeme pacientovi zavádzať špeciálne katétre priamo do srdca, dialyzačné katétre k zapojeniu na „umelú obličku“, katétre na meranie vnútrosrdcových tlakov u pacientov so zlyhávaním srdca. Momentálne to robíme naslepo,“ približuje aktuálnu situáciu primárka a vysvetľuje, na čo budú vyzbierané prostriedky použité.

Oddelenie tiež potrebuje zakúpiť prenosný prístroj na umelú ventiláciu pľúc, ktorým je možné dýchať s pacientom, ktorý má túto životnú funkciu dočasne vyradenú, napríklad počas cesty na CT vyšetrenie mozgu či prevoz do sanitky.

Organizátor zbierky: ARO Bojnice, občianske združenie
IČO: 42273617
Číslo účtu: 2963526557/0200
Spoluorganizátori: Mesto Prievidza a KaSS Prievidza

Zbierku povolil Obvodný úrad Prievidza (povolenia zbierky: ObÚ-PD-OVVS-2012/02378-006)

Výnos môže byť použitý výlučne na kúpu prístrojov a vybavenia dennej potreby oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Morálna i finančná podpora

Dobrovoľníci ARO Bojnice s pokladničkami budú zbierať finančné prostriedky na viacerých podujatiach, ktoré organizuje Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza. Stretnúť ich môžete 11. a 12. augusta na Prievidzských hodoch, 18. augusta na streetballovom turnaji a 31. augusta na Beton Grill party na Námestí slobody, ale aj 7. – 9. septembra na Baníckom jarmoku.

Komisia športu pri MsZ v Prievidzi spoločne s Olympijským klubom Prievidza a zamestnancami nemocnice pripravujú aj samostatné charitatívne podujatie. V piatok 28. septembra sa na prievidzskom námestí uskutoční Charitatívny beh mesta Prievidza. Myšlienku podujatia svojou účasťou podporia žiaci prievidzských škôl, prievidzskí športovci, ale aj rodáci z nášho okresu.

„Kým pri iných zbierkach darca nevie, kde peniaze presne skončia, tu je to adresné. Zapojením sa do zbierky podporí vlastnú nemocnicu a pomôže dostať kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť svojím blízkym, priateľom, či známym. Veď každý z nás sa môže kedykoľvek, často aj nie vlastným pričinením, ocitnúť na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ hovorí Branislav Bucák, predseda komisie športu.

„Veríme, že naša snaha osloví čo najširšiu verejnosť. Zapojiť sa do charitatívneho behu bude môcť ktokoľvek. Stačí sa v daný deň zaregistrovať na prievidzskom námestí, prebehnúť či prejsť jeden okruh po námestí a podporiť tak myšlienku podujatia. Samozrejme, podporiť ju bude možné nielen morálne svojou účasťou, ale aj finančne,“ dodáva Bucák.

Dražba na Baníckom jarmoku

S charitatívnym behom bude spojená aj dražba, ktorá bude pripravená počas Baníckeho jarmoku. Aj jej výťažok bude použitý na zakúpenie spomínaných prístrojov. Záujemcovia si budú môcť okrem iných hodnotných cien vydražiť aj dres a hokejku hokejistu Andreja Sekeru, hráča Buffala Sabres a slovenského reprezentanta v ľadovom hokeji.

Ďalšie aktuality

Daň z nehnuteľnosti splatná do konca septembra

21. Sep 2023 15:13
Oddelenie daní a poplatkov Mestského úradu Prievidza pripomína daňovníkom dane z…

Olympia v Amsterdame

20. Sep 2023 15:32
Cvičenky Olympie pri Olympijskom klube Prievidza, pod vedením cvičiteľky Jitky…

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Prievidza č. 14/2023…

18. Sep 2023 15:22
Číslo: 14/2023 Prílohy: VZN…