22. Jun 2010 11:35

Zástupcovia Prievidze boli na oslavách partnerského mesta

Niekoľkodňové oficiálne oslavy absolvovala koncom júna 2010 v poľskom partnerskom meste Jastrzebie-Zdroj aj delegácia mesta Prievidza pod vedením zástupcu primátora mesta Ing. Milana Dérera. „Na oslavách sa okrem nás zúčastnili aj zástupcovia z nemeckého mesta Ibbenbüren, ktoré je dlhoročným partnerom Prievidze a zároveň je i partnerským mestom poľského Jastrzebie-Zdroj.

Na pôde mesta naše delegácie prijal prezident mesta Mgr. Marian Janecki a potom sme sa zúčastnili na programe oficiálnych osláv, ktoré organizátori pripravili veľmi vkusne a zároveň veľkolepo. Celý program, zachytávajúci históriu i súčasnosť mesta, sa odohrával na upravenom miestnom futbalovom štadióne, kde si ho pozreli stovky obyvateľov i návštevníkov mesta. V rámci sprievodného programu nám naši hostitelia pripravili prehliadku historických objektov kráľovského mesta Wroclaw a ďalších zaujímavostí kraja“, povedal po návrate z návštevy partnerského mesta M. Dérer.
Mesto Jastrzebie Zdroj leží v južnej časti Horného Sliezska, len 20 kilometrov od hraníc s Českou republikou a má 100 000 obyvateľov. Na jeho území sa nachádzajú najväčšie zásoby koksovateľného uhlia v Poľsku, ktoré sa ťaží v troch baniach Jastrzebskej uhoľnej spoločnosti. Jastrzebie Zdroj je mladým mestom s vyspelou infraštruktúrou, bohaté na zeleň, športové a kultúrne zariadenia.
Sprostredkovateľom k nadviazaniu užších kontaktov Prievidze s poľským mestom bol nemecký Ibbenbüren, ktorý má s Jastrzebie Zdroj už niekoľko rokov uzatvorenú zmluvu o partnerskej spolupráci. Všetky tri mestá – Prievidza – Ibbenbüren – Jastrzebie Zdroj – spája predovšetkým blízkosť k baníckym tradíciám, keďže aj mesto Jastrzebie Zdroj je známe ťažbou kvalitného čierneho andezitu. Zmluvu o partnerskej spolupráci podpísali predstavitelia Prievidze a Jastrzebie Zdroj Ján Bodnár a Marian Janecki 15. mája 2009, na úvod Prievidzských mestských dní 2009 za účasti delegácií všetkých partnerských miest a členov Mestskej rady v Prievidzi.

Ďalšie aktuality

Hornonitrianske folklórne slávnosti

14. Jun 2024 9:33
Už zajtra, 15.06 sa môžete tešiť na hlavný program 38. ročníka Hornonitrianskych…

Festivalová Prievidza

14. Jun 2024 9:29
Máte už plány na víkend? Príďte zažiť nezabudnuteľný festival plný hudby, tanca,…

Brigáda v Dennom centre

14. Jun 2024 8:33
Dňa 06.06.2024 sa v popoludňajších hodinách v areály DC Bôbar Prievidza uskutočnila…