11. Jul 2012 14:03

Vyjadrenie radnice mesta k rozhodnutiu o nevyradení ZŠ Mariánska zo siete škôl

Rozhodnutie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej len ministerstvo) o nevyradení ZŠ Mariánska zo siete škôl a školských zariadení je celoslovenským precedensom a považujeme ho za zásah štátnej správy do samosprávnych kompetencií mesta a nerešpektovanie práv zriaďovateľa. Mesto neurobilo žiadnu procesnú chybu a žiadosť predložilo v súlade s legislatívou.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normálna tabuľka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Jedným z dôvodov ministerstva nevyradiť ZŠ Mariánska zo siete škôl je argument ministra, že ZŠ Mariánska dosiahla v testovaní deviatakov najlepšiu úroveň v predmete matematika a zároveň druhé miesto v predmete slovenský jazyk v Trenčianskom kraji. Tento dôvod je však plne v rozpore s tým, čo prezentuje v médiách pán minister, ktorý chce náš vzdelávací model zmeniť podľa fínskeho modelu, teda „aby aj slovenské základné školy boli plne integrované a neprichádzalo k selekcii.“ (HNOnline 25.5.2012: Čaplovič chce rovnaké školy pre všetkých. Ako vo Fínsku) Mimochodom údaje správneho orgánu vo veci testovania uvedené v Rozhodnutí nie sú celkom správne, pretože v rámci Trenčianskeho kraja bola ZŠ Mariánska v predmete matematika tretia v poradí a v predmete slovenský jazyk štvrtá v poradí. Tieto údaje sa týkajú školského roka 2011/2012 , čiže ako dôvod k nevyradeniu nie sú určujúce. (Viď. internetovú stránku Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania http://dataportal.nucem.sk/vysledky/)

Okrem toho by sa podľa ministerstva zrušením tejto školy výrazne zhoršila dochádzka žiakov do školy a rodičom by sa zvýšili finančné náklady na cestovné. Tieto argumenty neobstoja z dôvodu vzdialenosti ZŠ Mariánska od najbližších existujúcich základných škôl a pri zohľadnení tej skutočnosti, že z počtu žiakov ZŠ Mariánska 314 je s trvalým pobytom v rámci školského obvodu ZŠ Mariánska 94 (29,9 %) detí, z iných školských obvodov mesta Prievidze 134 žiakov ( 42,7 %) a z iných miest a obcí 86 žiakov ( 27,4 %).

Hlavným dôvodom, prečo sa radnica rozhodla požiadať ministerstvo o vyradenie dvoch základných škôl zo siete škôl a školských zariadení, bol pokles počtu žiakov o 1483 od roku 2006. Tento počet by zodpovedal aj na rušenie štyroch škôl. Ďalším závažným problémom je zlá ekonomická situácia, ktorá je reprezentovaná dlhom viac ako 14 miliónov eur. Oba tieto problémy, ako aj ďalšie, ktoré sa radnica svojimi vlastnými silami snažila vyriešiť zrušením dvoch škôl, budú iba ďalej eskalovať a spôsobovať ťažkosti v ďalšom období, v tomto prípade konkrétne v rozpočtovom procese na úseku školstva. Týmto rozhodnutím sa neriešia problémy mesta Prievidza vo financovaní školstva, práve naopak, odďaľujú sa možnosti mesta investovať do rozvoja škôl, vzdelávania a strategických projektov v meste.

Nestotožňujeme sa s názorom ministerstva, že „po vyradení III. ZŠ Sama Chalupku a Strednej odbornej školy polytechnickej, Ul. Falešníka 6., by spôsobilo vyradenie tretej školy v meste v jednom školskom roku vážne sociálne následky“. S týmto argumentom sa nestotožňujeme obzvlášť preto, že rušenie školy SOŠ Polytechnická je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a nie v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prievidza. Navyše mesto Prievidza ako zriaďovateľ v rámci svojej pôsobnosti v spolupráci s riaditeľmi základných škôl vyvinul maximálne úsilie, aby boli zamestnanci zo zrušenej III. ZŠ Ul. S Chalupku umiestnení na iných školách v meste, či okolí. Na základe uvedeného predpokladáme, že i napriek hromadnému prepúšťaniu ostane nezamestnaných minimum pedagogických zamestnancov. Aj pri zrušení ZŠ Mariánska sa predpokladalo, že v nástupníckej organizácii bude umiestnených 2/3 zamestnancov.

Tieto dôvody nás vedú k tomu, že voči rozhodnutiu ministerstva podáme rozklad, to znamená, že sa voči nemu odvoláme.

V procese vyraďovania školy negatívne stanovisko k návrhu predložil Krajský školský úrad v Trenčíne. Ministerstvo po jeho preskúmaní považuje stanovisko Krajského školského úradu v Trenčíne za neopodstatnené, podľa ktorého ZŠ Mariánska „ako jediná v meste je ekonomicky samostatná a žiakom v tejto časti mesta by sa zhoršila dostupnosť vzdelávania, Krajský školský úrad v Trenčíne nepodložil tieto vyjadrenia žiadnym relevantným dokladom, ktorý by potvrdil jeho tvrdenia.“, a tým sa preukázalo, že mesto Prievidza aj v tomto splnilo všetky podmienky určené zákonom. Zákonnosť celého procesu skúmala aj Okresná prokuratúra v Prievidzi, ktorá rovnako konštatovala dodržanie všetkých podmienok zákona.

Pokladáme za zadosťučinenie aj to, že ministerstvo nespochybnilo Koncepciu škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prievidza na roky 2012 – 2015, žiadne kritériá v koncepcii školstva a ani samotný výber návrhu na vyradenie zo siete škôl školy ZŠ Mariánska a III. ZŠ Sama Chalupku. Práve tieto koncepčné veci boli najviac podrobené kritike zo strany niektorých občanov, tým ministerstvo uznalo pravdivosť a profesionalitu krokov samosprávy.

Vítame prísľub ministerstva podporiť financovanie školstva v meste Prievidza v rámci dohodovacieho konania. Tento prísľub však nerieši systémové kroky v zlepšení financovania na úseku prenesených kompetencií a je v rozpore s deklarovaným vyhlásením vlády o realizácii opatrení v oblasti šetrenia verejných financií. Dohodovacím konaním, žiadame každoročne, od platnosti zákona o financovaní školstva, ministerstvo o zvýšenie finančných prostriedkov na úseku prenesených kompetencií (ZŠ), ale toto konanie má dlhý proces – pre rok 2012 očakávame čiastočné navýšenie finančných prostriedkov až vo 4. štvrťroku 2012, čo je veľmi neskoro pre plynulé zabezpečovanie výchovno-vzdelávacieho procesu a prevádzku škôl. Na základe uvedeného nie možné riaditeľmi škôl uplatňovať diferencované odmeňovanie formou nadtarifných zložiek miezd, motivovať a oceňovať úsilie svojich zamestnancov.

V prípade, že od ministerstva nakoniec nezískame finančné prostriedky v rámci prenesených kompetencií pri výkone štátnej správy, budeme nútení naďalej pokračovať v procese vyraďovania tejto školy zo siete škôl.

Ďalšie aktuality

Chemický posyp na železničných priecestiach

3. Oct 2023 11:03
ŽSR OR Trnava, SMSÚ Topoľčany upozorňuje správcov miestnych a účelových …

Jesenná deratizácia 2023

3. Oct 2023 10:47
Oznamujeme obyvateľom, že v dňoch 05.10.2023 až 23.10.2023, začne spoločnosť …

EKOTOPFILM PRICHÁDZA S ABSOLÚTNYMI FILMOVÝMI NOVINKAMI 

2. Oct 2023 12:14
Najstarší filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm oslavuje 50 rokov a prináša už 03…