12. Sep 2013 13:06

Vladimír Idranyi siaha po životnom úspechu

Prestížne celosvetové podujatia bojových športov Tatneft Arena sa blíži k svojmu finále. Nás môže tešiť, že vo finále jednej z troch kategórií sa predstaví aj borec z Prievidze – kickboxer Vladimír Idranyi, držiteľ opaskov majstra sveta i Európy v asociácii WKA.

Hoci mnohým názov tohto podujatia nič nehovorí, vo svete bojových športov má jednoznačne cveng. Štartovať môžu totiž na ňom len najlepší z najlepších.
„Podmienkou štartu je, aby mal účastník titul profesionálneho majstra sveta v akejkoľvek asociácii. Vyhlásené sú v štýle K1 tri hmotnostné kategórie – do 70 kilogram, do 80 kg a nad 80 kilogramov, pričom v každej kategórii nastúpi do pavúka 16 svetových šampiónov. Podujatie trvá od začiatku roka a postupne sa v jednotlivých kolách súperi eliminujú, až na posledných dvoch, ktorí sa stretnú vo finále turnaja,“ uviedol Vladimír Idranyi, ktorý štartuje na tomto podujatí po tretíkrát. V prvých dvoch prípadoch bola jeho konečná druhé kolo. Tento raz siaha po životnom úspechu.

Víťazné súboje
Idranyi sa v ruskej Kazani predstavil v kategórii do 80 kilogramov. Žreb mu za súpera v prvom kole priradil Surinamčana Leandra Tama, trénujúceho v Holandsku. Prievidzský borec víťazstvom potvrdil svoje kvality. V druhom kole ho čakal náročnejší súper, minuloročný finalista, Maročan Hicham Elgaoui, rovnako trénujúci v Holandsku. Idranyimu sa podarilo po náročnom dueli postúpiť medzi najlepšiu štvorku. Cestu do finále mu následne skrížil 23-ročný Ukrajinec Sergej Papuša. No ani on nemal žiadnu šancu na úspech.
„Je to šikovný borec, jeho výkonnosť každým rokom graduje. Zápas mi však vyšiel, vyhral som zaslúžene, vo štvrtom kole osem sekúnd pred koncom zápasu som vyhral po technickom knockoute,“ uviedol Idranyi.

Zmena štýlu
Idranyi tento rok svojou výkonnosťou prekvapil či zaskočil nejedného súpera. Čím si vysvetľuje svoje výsledkové i výkonnostné zlepšenie?
„Zmenil som štýl boja, taktiku. Súperi ma poznali ako dobrého boxera a spoliehali sa na to, že budem útočiť najmä rukami, čo som zmenil. Pomohla mi k tomu výmena trénera a sústredenia v Bielorusku. Viac som sa začal spoliehať na nohy, čo súperi veľmi nečakali. Bolo to vidieť aj v poslednom dueli s Papušom, ktorého som týmto spôsobom zaskočil. Počas posledného kola bol trikrát počítaný,“ vysvetlil známy prievidzský bojovník.

Finálový súper
Vo finále Tatneft Areny 12. októbra v ruskej Kazani nastúpi Idranyi proti Holanďanovi Marinusovi Schoutenovi. Je to borec trénujúci v škole jedného z najznámejších bojovníkov v kickboxe a K1 Ernesta Hoosta.
„Zaslúžil si postup do finále, podával kvalitné vyrovnané výkony. Viem, ako bojuje, na základe toho si pripravím taktiku,“ uviedol na adresu svojho súpera Idranyi. Ak by v ringu nekompromisný Prievidžan v boji o prvenstvo uspel, bol by to veľmi cenný úspech nielen pre neho, ale pre celé Slovensko. Sám by si ho cenil viac ako získané profesionálne tituly majstra sveta či Európy WKA.
„Slovenský borec ešte takýto úspech nedosiahol. Tatneft Arena sa považuje za jeden z najprestížnejších profesionálnych turnajov. O náročnosti podujatia svedčí aj fakt, že okrem mňa sa ešte žiadnemu borcovi z okolitých krajín – či z Poľska, Českej republiky, Maďarska alebo Rakúska nepodarilo prebojovať až do finále. Bez urážky či podceňovania môžem vyhlásiť, že tie tituly, ktoré nosia bojovníci na Slovensko, sa titulu z Tatneft Areny nemôžu vyrovnať. Veď k víťazstvu treba zdolať štyroch majstrov sveta,“ zakončil šéf Idranyi Gymu v Prievidzi.

Branislav Bucák

Text k foto: Vladimír Idranyi so svojimi opaskami majstra sveta a Európy. Foto: Branislav Bucák

Ďalšie aktuality

Ochrana lesov pred požiarmi v roku 2023

29. Mar 2023 8:22
V posledných troch rokoch znova stúpa v prievidzskom regióne počet požiarov, ktoré…

Mesto Prievidza oslávilo deň učiteľov

28. Mar 2023 14:07
Aj tento rok si 28. marca o 9:00 hod. v priestoroch KaSS v Prievidzi 20 učiteľov…

Pracovné trhy 2023

28. Mar 2023 9:23
Kontaktné centrum Prievidza v rámci projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne…