6. Nov 2017 8:31

Verejná výsadba orechov

Dňa 27.10.2017 sa v parku Skotňa konala dobrovoľnícka akcia, sadili sa orechy. Týmto sa zrealizoval projekt Orechy pre ľudí, financovaný z participatívneho rozpočtu Mesta Prievidza. Už ráno o deviatej sa zišli všetci tí, ktorí majú radi prírodu, naše mesto a vedia pridať ruku k dielu.

Najdôležitejšími účastníkmi akcie boli ale žiaci zo 4.B ZŠ na ul. Mariánska spolu s p. triednou učiteľkou. Práve týchto 20 detí si stromy zasadilo a adoptovalo, čo znamená, že budú v rámci výučby „svoje“ stromy polievať a ošetrovať. Dohľad nad správnym sadením a vlastne celé technické zabezpečenie zvládli na výbornú pracovníci Technických služieb mesta Prievidza.


Na lúke, kde budú orechy rásť, prinášať úrodu a v lete príjemný tieň, sa nachádza aj historický evanjelický cintorín. Tento prestal slúžiť svojmu účelu v roku 1958. Pod nánosom hliny, buriny a kríkov boli už zvyšky hrobov stratené, preto sa autorky projektu rozhodli, že okrem výsadby, pozvú dobrovoľníkov aj odkrývať kúsok prievidzskej histórie. A podarilo sa. Práce s krovinorezom, rýľmi, hrabľami a lopatami priniesli očakávaný výsledok – objavili sa štyri hroby, časti náhrobkov, žulový náhrobný kameň. V predvečer sviatku Pamiatky zosnulých si dobrovoľníci takto symbolicky, možno netradične, uctili tých, ktorí tu žili pred nami. Ostáva veriť, že to bol začiatok ďalších aktivít spojených s úpravou tohoto pietneho miesta.
V sychravom chladnom dni účastníkov akcie zohrieval nielen chutný čajík, ale aj dobrý pocit, že sme spolu niečo užitočné urobili. Pre seba, pre naše mesto, pre budúce generácie.

TEXT: Lenka Ilčíkova, Jana Magdolenová

Ďalšie aktuality

Prievidza získala 268 tisíc eur z eurofondov na realizáciu…

4. Aug 2022 8:10
Mesto Prievidza bolo úspešné so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok na…

Pripravujú rekonštrukciu multifunkčného ihriska vo Veľkej…

4. Aug 2022 8:03
Mesto Prievidza realizuje verejné obstarávanie na rekonštrukciu multifunkčného…

Relácia mestského rozhlasu na 31. týždeň

4. Aug 2022 7:03
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 31. týždni.