22. máj 2012 8:06

Veľká pivná koštovka

Vínne degustácie sa stali už dávnejšie neoddeliteľnou súčasťou spoločenského života slovenských gastro – „fajnšmekrov“. Informácia o tom, že na vyššej spoločenskej úrovni sa dá degustovať aj pivo, je však pre mnohých stále ešte prekvapujúca. Je to však naozaj tak. Aj pivo má mnohé svoje špecifické podoby, ktoré sa prudko vymykajú z formátu bežných hypermarketových ležiakov. Aj pivo má svoje svetové súťaže, z ktorých si odnáša prestížne medaily, aj pivo môže zrieť podobne ako víno, aj pivo môže mať svoje vzácne archívne ročníky, aj v pivnom žánri sa dá hladať dokonalé snúbenie konkrétneho druhu s jedlom.

Degustáciu, zameranú práve na takzvané pivné špeciály a fľaškové pivá, pripravilo pre Prievidžanov aj mestské Kultúrne a spoločenské stredisko v spolupráci s prievidzskou Vinotékou a Pivotékou Noffry. Dňa 15. júna od 18.00 do 22.00 hod. sa v Dome kultúry predstaví takmer 100 vzoriek pív z vyše dvoch desiatok pivovarov z Anglicka, Belgicka, Nemecka, Rakúska, Slovenska, Škótska a Ukrajiny. „Týmto podujatím chceme nepriamo nadviazať na úspešnú veľkú vínnu koštovku z konca marca tohto roka“, vysvetľuje zámer Kass-ky jej riaditeľka Mgr. Petra Štefániková. „Tentokrát sme však načreli do menej tradičného „súdka“ v snahe využiť medzeru v uspokojovaní dopytu po podobných podujatiach na Slovensku“, dopĺňa.

Pivné degustácie podobného typu sú vo svete celkom bežné, pravidlom sa stali už aj u našich českých susedov. V Prievidzi ide zatiaľ o podujatie absolútne jedinečné. Pokiaľ ide o počet zúčastnených pivovarov, krajín a vzoriek, dá sa však hovoriť o tom, že podujatie sa dá považovať za mimoriadne aj v celoslovenskom rozsahu. „Veríme, že v tomto prípade naozaj zakladáme novú tradíciu a určite budeme sledovať cieľ stať sa mestom s pravidelným pivárskym podujatím vyššej úrovne, na ktoré si v budúcnosti nájdu cestu ľudia z celého Slovenska“, netají sa vysokými ambíciami Štefániková.

Obsah degustačného katalógu je naozaj prísľubom mimoriadneho zážitku, ktorý by si nikto, kto miluje pivo, rozhodne nemal nechať ujsť. Pivný mok doplní v dome kultúry aj degustácia kvalitných syrov a pivných chuťoviek (utopence, hermelín a podobne), ktoré k pivu patria úplne samozrejme a na takejto degustácii rozhodne nesmú chýbať.

Ďalšie aktuality

Hornonitrianske folklórne slávnosti

14. Jun 2024 9:33
Už zajtra, 15.06 sa môžete tešiť na hlavný program 38. ročníka Hornonitrianskych…

Festivalová Prievidza

14. Jun 2024 9:29
Máte už plány na víkend? Príďte zažiť nezabudnuteľný festival plný hudby, tanca,…

Brigáda v Dennom centre

14. Jun 2024 8:33
Dňa 06.06.2024 sa v popoludňajších hodinách v areály DC Bôbar Prievidza uskutočnila…