11. máj 2011 8:16

Vďaka prievidzským matkám

V utorok 10. mája sa v Dome kultúry v Prievidzi stretli členky denných centier a matky, ktoré si nenechali ujsť symbolickú spomienku na najkrajší sviatok v roku – Deň matiek. Svoje osobné ďakujem prišla vyjadriť aj prvá žena mesta Prievidza, matka, Katarína Macháčková a na spestrenie zahrala skupina Maguranka. Prvé stopy oslavy dňa matiek možno nájsť už v antike.

V starovekom Grécku oslavovali deň matiek asi 250 rokov pred narodením Krista, ako súkromný sviatok pokračovateliek rodu. V 17. storočí sa tento sviatok presťahoval aj na starý kontinent a oslavy si začali pripomínať aj v Anglicku. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Podiel na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Tento dátum sa na oslavu materstva  rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. Deň matiek sa na Slovensku začal oslavovať viac menej až po  roku 1989.

O to srdečnejšie patrí naším matkám vďaka, ktorú vyslovil hneď pri privítaní matiek v Dome kultúry Vojtech Bartko a po ňom sa prítomným prihovorila aj primátorka mesta Katarína Macháčková. „Prajem Vám, aby úsmev, ktorý máte na tvárach dnes, vás sprevádzal po celý rok,“ zaželala primátorka matkám v závere príhovoru.

Po jej slovách sa začal kultúrny program v podaní dychovej hudby Maguranka pod vedením Jozefa Baláža. Tá vyvolala nielen úsmev a potlesk, ale mnoho hlasov sa pripojilo aj spevom.

Ďalšie aktuality

Skupina Rozlet – slová básní, hudba a krásny spev

30. máj 2024 13:50
Presne to je spevácka skupina Denného centra Bôbar, ktorej básne a piesne sa naozaj…

Hlasujte za K Park - 4. ročník

30. máj 2024 11:03
Privítali by ste v Prievidzi priestor, kde si môžete zahrať streetball, pingpong,…

Odstávka vody

30. máj 2024 8:06
Informujeme obyvateľov, že z dôvodu poruchy na vodovodnom systéme na bytovom dome č.…